Trwa "wyścig po szczepionkę" na COVID-19. Co o nim wiemy? Pytania i odpowiedzi

[object Object]
Skuteczna szczepionka na COVID-19 coraz bliżej?tvn24
wideo 2/21

Firmy farmaceutyczne i ośrodki badawcze na całym świecie pracują nad szczepionką na COVID-19. W toku są testy z udziałem dziesiątek tysięcy uczestników. Jeden z producentów w poniedziałek ogłosił, iż jego eksperymentalny preparat okazał się skuteczny w ponad 90 procentach. Co wiemy na temat "wyścigu po szczepionkę" przeciwko koronawirusowi? W formie pytań i odpowiedzi informacje zebrała agencja Reutera.

Do poniedziałkowego popołudnia infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono na całym świecie u prawie 51 milionów ludzi. Zmarło ponad 1,2 mln pacjentów, wyzdrowiało - prawie 36 milionów. W obliczu drugiej fali pandemii, gdy wiele krajów boryka się z rosnącą liczbą zakażeń i zgonów, olbrzymie nadzieje wiązane są z opracowaniem skutecznej szczepionki.

W poniedziałek amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że jego eksperymentalna szczepionka przeciwko COVID-19 okazała się skuteczna w ponad 90 procentach. Oceniono tak na podstawie wstępnych wyników dużego badania. Pfizer i jego niemiecki partner BioNTech SE są pierwszymi producentami, którzy przedstawili pozytywne dane z szeroko zakrojonych badań klinicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Twierdzą, że mają szczepionkę na COVID-19 skuteczną w ponad 90 procentach>

Co wiemy o wyścigu po szczepionkę, który ma pomóc zakończyć pandemię? Informacje zebrała agencja Reutera.

Kto jest najbardziej zaawansowany?

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer Inc. i jego niemiecki partner BioNTech SE jako pierwsi, 9 listopada, opublikowali dane pokazujące skuteczność ich szczepionki, udowodnioną w późnym etapie dużego badania klinicznego.

Eksperci spodziewali się wówczas, że kolejne publikacje danych będą pochodzić z amerykańskiej firmy biotechnologicznej Moderna Inc. - prawdopodobnie w listopadzie, oraz z brytyjskiej firmy AstraZeneca Plc pracującej wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Oksfordzkiego - w listopadzie lub grudniu.

I rzeczywiście, pierwsze z tych przewidywań już się sprawdziło. 16 listopada Moderna poinformowała, że prowadzone w zaawansowanej fazie badania kliniczne wykazały, iż jej szczepionka ma skuteczność 94,5 procent.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wirusolożka z Oksfordu o tym, kiedy będą gotowe pierwsze dawki szczepionki przeciw koronawirusowi>

Johnson & Johnson także twierdzi, że jest na dobrej drodze do dostarczenia danych w tym roku. W poniedziałek 16 listopada koncern poinformował, że rozpoczął nowe, prowadzone na szeroką skalę badania kliniczne nad projektem szczepionki przeciw COVID-19. Testy mają zbadać potencjalne dodatkowe korzyści z dwudawkowego schematu podawania szczepionki.

Co dzieje się podczas prób szczepionek?

Badacze podają części zdrowych ochotników preparat mający być szczepionką, a drugiej części - placebo, zwykle roztwór soli fizjologicznej. Chodzi o to, by sprawdzić, czy wskaźnik zakażenia COVID-19 wśród osób, które otrzymały szczepionkę jest znacząco niższy niż w przypadku osób, które otrzymały "pozorowany" zastrzyk.

Jak zakażają się uczestnicy testów?

Uczestnicy badań zakażają się koronawirusem w naturalny sposób, więc czas potrzebny do uzyskania przekonujących wyników w dużej mierze zależy od tego, jaka jest skala obecności wirusa tam, gdzie testy są prowadzone. Tym na przykład firma AstraZeneca tłumaczyła opóźnienie badań nad tzw. szczepionką oksfordzką w lecie, kiedy liczba infekcji w wielu regionach świata, w tym w Wielkiej Brytanii, spadła. Obecnie obserwujemy wzrost liczby zakażeń zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Może to przyspieszyć badania nad szczepionką.

CZYTAJ WIĘCEJ: "To, że pandemia przyspiesza, jest dobrą wiadomością dla szczepionki">

Jak skuteczna powinna być szczepionka?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła minimalny standard skuteczności na poziomie co najmniej 50 procent. To oznacza, że ​​wśród ochotników, którzy otrzymali placebo, musi wystąpić co najmniej dwa razy więcej infekcji niż wśród osób z grupy zaszczepionej. Europejska Agencja Leków nie wyklucza, że ​​może zaakceptować niższy poziom skuteczności.

Pfizer podał w poniedziałek, że skuteczność jego szczepionki przekracza 90 procent.

Kto i kiedy będzie decydował, że szczepionka jest na tyle skuteczna i bezpieczna, by dopuścić ją do stosowania?

Organy regulacyjne podejmują decyzje po złożeniu przez firmy wniosków o zezwolenie na stosowanie szczepionki w sytuacjach nadzwyczajnych (EUA - Emergency Use Authorization) lub o formalne zatwierdzenie szczepionki. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) poprosiła firmy o obserwowanie uczestników badań pod kątem skutków ubocznych przez dwa miesiące po otrzymaniu ostatniej dawki szczepionki. Pierwsze decyzje FDA spodziewane są w grudniu.

Organy regulacyjne w Europie, Wielkiej Brytanii i Kanadzie rozważają dane w miarę ich udostępniania przez firmy. Nie jest jeszcze jasne, kiedy będą zapadały decyzje o dopuszczeniu szczepionek do użytkowania.

Co się dzieje w sprawie szczepionek w Chinach?

Chiny donoszą o kilku zaawansowanych badaniach nad szczepionkami, w tym prowadzonych przez China National Biotec Group (CNBG), CanSino Biologics (firma kanadyjsko-chińska, prowadząca testy między innymi w Meksyku) i Sinovac. Sinovac i CNBG spodziewają się jeszcze w listopadzie danych z wczesnych prób.

Już w lipcu Chiny uruchomiły jednak program szczepień awaryjnych skierowany do kluczowych pracowników i osób narażonych na wysokie ryzyko infekcji.

Co się dzieje w sprawie szczepionek w Rosji?

Według doniesień z Rosji, w kraju tym zarejestrowano już dwie szczepionki przeciw koronawirusowi, jeszcze przed ukończeniem badań klinicznych. Zarejestrowany w październiku preparat EpiVacCorona powstał w centrum wirusologii Wektor w Nowosybirsku. Ma być udostępniony do powszechnego stosowania od 1 stycznia 2021 roku.

Pierwsza rosyjska szczepionka, Sputnik-V - także wciąż na etapie badań prowadzonych przez moskiewski Instytut Gamaleja - została zarejestrowana w sierpniu. Informując o tym, prezydent Rosji Władimir Putin mówił, że zaszczepiła się między innymi jedna z jego córek. Łącznie preparat podano dotychczas około 40 tysiącom osób, w tym przedstawicielom świata polityki. Także Sputnik-V ma być powszechnie stosowany od przyszłego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Żyrinowski zaszczepił się Sputnikiem V>

W pierwszej fazie badań klinicznych znajduje się trzecia rosyjska szczepionka, nad którą trwają prace w ośrodku badań nad preparatami immunobiologicznymi im. Czumakowa Rosyjskiej Akademii Nauk.

Autor: rzw / Źródło: Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. W części kraju kolejne godziny mogą przynieść niebezpieczne oblodzenie jezdni i chodników. Miejscami zagrożenie stanowić może również gęsta mgła.

Lód może skuć jezdnie i chodniki

Lód może skuć jezdnie i chodniki

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Silny boczny wiatr uniemożliwił w poniedziałek lądowanie na lotnisku Heathrow w Londynie. Na nagraniu widać, jak podmuchy miotają samolotem linii British Airways, a pilot decyduje się na przerwanie próby lądowania.

Wiatr miotał samolotem, pilot przerwał lądowanie. Nagranie

Wiatr miotał samolotem, pilot przerwał lądowanie. Nagranie

Źródło:
BBC, Reuters, FlightRadar 24

Niezwykle wysoka temperatura, jaką przyniósł nam tegoroczny luty, przyniosła spore ożywienie wśród roślin i zwierząt. Przyroda zbudziła się do życia także w ogrodzie prezenterki tvnmeteo.pl Doroty Gardias, która na antenie TVN24 zaprezentowała pierwsze w tym roku okazy rabarbaru.

Wiosna w lutym. W ogrodzie Doroty Gardias wyrósł już rabarbar

Wiosna w lutym. W ogrodzie Doroty Gardias wyrósł już rabarbar

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Do środkowej Europy, w tym do Polski, napływa wyjątkowo ciepłe powietrze. We wtorek na południu kraju temperatura przekraczała aż 19 stopni Celsjusza, a w kilku miastach odnotowano rekordy. W Warszawie było cieplej niż w stolicy Hiszpanii.

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, wetteronline.de

Smog snuje się nad Polską w środowy poranek. Miejscami na mapie jakości powietrza pojawiły się czerwone i pomarańczowe punkty. Sprawdź, jakim powietrzem oddychasz.

Najlepiej byłoby wstrzymać oddech. Gdzie jest smog

Najlepiej byłoby wstrzymać oddech. Gdzie jest smog

Źródło:
tvnmeteo.pl

Meksykański wulkan Popocatepetl znów się przebudził, wyrzucając w powietrze kłęby pyłu i dymu. Z tego powodu niektóre linie lotnicze zdecydowały się na odwołanie lotów ze stołecznego lotniska. W regionie ogłoszono alert ostrzegający przed aktywnością wulkaniczną.

77 wyziewów z krateru. Alert w Meksyku

77 wyziewów z krateru. Alert w Meksyku

Źródło:
PAP, El Pais, CENAPRED

Pogoda na dziś. W środę 28.02 na dużym terenie Polski należy spodziewać się słabych opadów deszczu. Termometry wskażą od 7 stopni Celsjusza na północy kraju do 18 stopni na południowym wschodzie.

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do naszego kraju na przełomie lutego i marca nieprzerwanie będzie płynąć ciepłe powietrze. W pierwszy weekend kolejnego miesiąca nawet na północy kraju, w tym na Suwalszczyźnie, temperatura sięgnie kilkunastu stopni Celsjusza. W niektórych regionach pojawią się opady deszczu, ale będą słabe i przelotne.

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Pogoda na 5 dni. Fala ciepła obejmie całą Polskę. Taki będzie początek marca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pokazano kolejne zdjęcia z historycznego lądowania na Księżycu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Widać na nich powierzchnię naturalnego satelity Ziemi z bliskiej odległosci. Pozostały już prawdopodobnie tylko godziny, zanim sonda Odyseusz przestanie działać.

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Źródło:
space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

Pierwszy bocian przyleciał do wsi Krutyń na Mazurach - poinformował we wtorek w mediach społecznościowych Mazurski Park Krajobrazowy. To ptak, który od trzech lat zjawia się w tej miejscowości wcześniej niż inne bociany.

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Metalową bliznę zauważono na powierzchni białego karła WD 0816-310. Dawniej obiekt ten był wielkości naszego Słońca, jednak zakończył swoje życie pochłaniając otaczające go planety i planetoidy. To właśnie ten proces pozostawił po sobie unikatowy ślad.

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Źródło:
ESO

Pożary lasu szaleją w stanie Missisipi. W poniedziałek strażacy walczyli z ogniem, który pochłonął ponad 600 hektarów lasu. Funkcjonariusze apelowali do mieszkańców o powstrzymanie się od rozpalania ognia w wietrzne dni.

Od trzech dni walczą z żywiołem

Od trzech dni walczą z żywiołem

Źródło:
Reuters, MS Forestry Commission

Dzud - zjawisko uniemożliwiające wypas zwierząt - opanował około 80 procent terenu Mongolii. Do tej pory przyczynił się on do śmierci ponad 2,9 milionów sztuk bydła. Wszystko wskazuje na to, że przez zmiany klimatyczne do podobnych katastrof będzie dochodziło coraz częściej.

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

Źródło:
PAP, Daily Sabah

Osuwisko całkowicie pogrzebało wioskę w środkowej Boliwii. Do zdarzenia doszło, gdy woda przelała się przez tamę pobliskiego zbiornika wodnego. To nie jedyne miejsce w kraju, gdzie obfite opady deszczu

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Źródło:
Reuters, opinion.com.bo, urgente.bo

Ariane 6, nowa rakieta nośna Europejskiej Agencji Kosmicznej, dotarła do Gujany Francuskiej. Budowana przez kilkaset firm z 13 krajów konstrukcja ma zapewnić Europie niezależność w dostępie do orbity. Pierwszy lot zapowiadany jest na lato bieżącego roku.

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Źródło:
PAP, ESA

Fala zimna dotknęła w weekend Hiszpanię. Temperatura gwałtownie się obniżyła, a w północnej części kraju spadł śnieg. W efekcie obfitych opadów drogi łączące północne regiony ze środkową częścią kraju zostały zamknięte dla ciężarówek. Hiszpanie zmagają się też z intensywnymi opadami deszczu i z silnym wiatrem.

Śnieg spadł w Hiszpanii

Śnieg spadł w Hiszpanii

Źródło:
ENEX, El Pais, elobservador.com.uy, AEMET

Zima w tym roku przypomina wiosnę, a przyroda zaczęła budzić się do życia z wyprzedzeniem. Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, natura wcale nie dała się całkowicie wyprowadzić w pole ciepłej aurze. Niewykluczone także, że w tym roku jeszcze liźnie nas jęzor zimna "Bestii ze Wschodu".

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Japoński lądownik SLIM przetrwał noc księżycową, choć nie był zaprojektowany do "przeżycia" w tak ekstremalnych warunkach - poinformowała w poniedziałek agencja kosmiczna JAXA. To pierwszy w historii lądownik, który precyzyjnie wylądował na powierzchni Srebrnego Globu.

Na Księżycu stał się "cud"

Na Księżycu stał się "cud"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy wsi Piasek pod Cedynią (województwo zachodniopomorskie) proszą o pomoc, ponieważ wody opadowe i gruntowe zatrzymują się na ich podwórkach, a niektórym zalewa też piwnice. Jak zaznaczają, to przez nową zaporę przeciwpowodziową. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie mówi, że "wał został wykonany zgodnie z dokumentacją projektową".

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, IMGW

Zanieczyszczenia powietrza mają przełożenie na ilość opadów. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, znajdujące się w atmosferze cząsteczki sprawiają, że powietrze staje się chłodniejsze i suchsze. Zjawisko to może maskować pełną skalę zmian klimatycznych poprzez ukrywanie ekstremalnych opadów związanych z ocieplaniem się planety.

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Źródło:
Berkeley Lab

Pająk Joro, inwazyjny gatunek z Japonii, bardzo dobrze radzi sobie w miastach. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badanie wykazało, że stawonogom tym nie przeszkadzają silne wibracje związane z ruchem drogowym. Ta cecha prawdopodobnie ułatwi im w przyszłości opanowanie kolejnych regionów.

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Źródło:
CNN, UGA Today

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osuwisko porwało dwoje dzieci w Kalifornii. Jak poinformowała policja, do tragedii doszło na polu namiotowym w pobliżu zapory na rzece Sacramento. Chociaż do akcji natychmiast wkroczyły służby ratunkowe, dzieci nie udało się uratować.

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
San Francisco, ABC 7 News

Nowe księżyce Urana i Neptuna zostały zaobserwowane przez astronomów. Jak wyjaśnili odkrywcy, to prawdopodobnie najciemniejsze obiekty tego typu, jakie da się zaobserwować za pomocą ziemskich teleskopów. Ich znalezienie wymagało wykorzystania specjalnej techniki obróbki obrazu.

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Źródło:
Carnegie Science

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl

Lawina śnieżna zeszła w niedzielę w masywie Sancy położonym we francuskim departamencie Puy-de-Dome. W wyniku żywiołu zginęły cztery osoby, a trzy zostały ranne.

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Lawina zeszła nad ośrodkiem narciarskim. Nie żyją cztery osoby

Źródło:
PAP, francetvinfo.fr