Swoim zachowaniem możemy powodować negatywne emocje i zachowania u psów. Przeczytaj, co denerwuje psy.
Psy próbują jak najbardziej zbliżyć się do człowieka. Ludzie z kolei często nieświadomie wykonują ruchy, które denerwują naszych pupili i zniechęcają do pogłębiania relacji z właścicielem.
Używanie słów a nie gestów
Język ciała działa pobudzająco i wzbudza niepokój wśród zwierząt. Gwałtowne ruchy kojarzą się psom z agresją. Właściciele zwierząt uwielbiają ucinać pogawędkę ze swoimi pupilami, mimo że nas nie rozumieją. Psy można nauczyć kilka kluczowych słów. Jednak nie są w stanie zrozumieć języka ludzkiego ciała. Psy odmiennie czytają nasze gesty. Jeśli np. prosimy go, żeby został tam gdzie jest wyciągając rękę w geście "stop", pies odczytuje to jako zachętę, żeby podejść do niej. W związku z tym odbiera sprzeczne sygnały – mowy i ciała człowieka.
Przytulanie psa
Uwielbiamy dotykać i wtulać się w miękkie futro naszych pupili. Jednak dla nich jest to znak do obawy. Psy nie lubią gdy ktoś zaburza jego przestrzeń. Jeśli pies położy łapę na innym psie jest to oznaka dominacji. Tak samo uściski człowieka są odbierane przez niego jako pokazanie swojej dominacji. Dlatego właśnie często słyszy się o pogryzieniach małych dzieci a każdy pies ma inną tolerancję dla każdego członka rodziny - jednemu pozwoli na więcej, drugiemu na mniej. Jeśli pies ma uszy położone blisko skóry, zamknięty pysk lub nerwowo liże właściciela, są to oznaki, że nie czuje się komfortowo jeśli trzymamy go na kolanach.
Poklepywanie łba psa
Lubisz być poklepywany po głowie? Raczej nie. Tak samo mają zwierzęta. Jest to irytujące także dla psów. Jest to bardzo osobista część ciała, w którą nie lubią być dotykane, chociaż pogodziły się już z tym. Żeby nie wywoływać zbędnej agresji u naszego pupila, pogłaszcz go po tułowiu, tuż przy ogonie.
Kontakt wzrokowy
Wszyscy wiemy, jak ważny jest kontakt wzrokowy. Świadczy miedzy innymi o poświęcaniu uwagi podczas rozmowy. Jednak kontakt wzrokowy może być denerwujący, niewygodny i władczy. Zwierzęta mogą odczytywać go jako akt dominacji lub agresji. Unikaj uporczywego patrzenia się w oczy szczególnie przy nowo poznanych psach. Gdy chcesz przywitać się z obcym psem, pochyl się lekko i przemawiaj cichym i łagodnym głosem, nie patrząc mu w oczy. Unikniesz w ten sposób reakcji obronnej lub agresywnej z jego strony.
Brak zasad i reguł
Psy potrzebują i kochają zasady. Możemy pomyśleć, że rygorystyczne zasady sprawią, że życie naszego psa będzie nudne lub nieszczęśliwe. Ale psy chcą mieć swojego lidera i słuchać się go. To porządkuje ich życie. Wbrew pozorom, podobnie jest u ludzi. Na przykład dzieci dobrze się rozwijają, gdy posiadają spójny zestaw zasad do naśladowania, a gorzej radzą sobie tam, gdzie wszystko im wolno. Dlatego właśnie zasady powodują, że życie psów jest bardziej przewidywalne, mniej skomplikowane i również mniej stresujące. Należy także być konsekwentnym, ponieważ psy nie rozumieją wyjątków od reguł.
Zmuszanie psa do kontaktu z osobami lub psami, których nie lubi
Podobnie jak inne gatunki społeczne, psy mają przyjaciół i wrogów. Właściciel powinien to dostrzec i uszanować. Nie powinno się zmuszać psa do interakcji z psami lub osobami, ponieważ może się to źle skończyć. Podkopuje to również pozycję właściciela jako lidera. Oczywiście nie ma nic złego w zachęcaniu nieśmiałego psa do integracji i nagradzania go. Zmuszanie to jednak zupełnie inna sprawa, której powinniśmy unikać, szczególnie gdy pies daje nam jasne sygnały, że czegoś nie chce.
Spacery bez możliwości zwiedzania i wąchania
Są różne rodzaje spacerów, sprawdź, czego potrzebuje Twój pies. Ważne jest to, by pies potrafił posłusznie chodzić na smyczy. Aby mu się odwdzięczyć, pozwólmy mu zbadać otoczenie węsząc. Psy "widzą" za pomocą węchu. Jest on dla nich tak ważny, jak dla ludzi wzrok. Pozwala on poznawać i interpretować otaczający świat. Dla psów zapach pnia drzewa może być takim doświadczeniem, jak dla nas piękny zachód słońca. Psy potrzebują poświęcić kilka minut dziennie na zbadanie sąsiedztwa poprzez węch, podczas gdy ludzie śpieszą się i ciągną je do domu. Warto uczynić z jednego z codziennych spacerów pewien rytuał i odróżnić go od innych. Można nauczyć psa, że są przynajmniej dwa rodzaje spacerów. Taki, gdy powinien być posłuszny i taki, gdy może badać i węszyć do woli. Pozwól mu go odróżnić np. za pomocą innej obroży. Taki spacer będzie wspaniałą okazją dla psa do stymulacji psychicznej i sensorycznej, która powoduje, że jego życie jest interesujące.
Trzymanie na krótkiej smyczy
Psy dobrze czytają mowę naszego ciała, potrafią nawet wyczuć nasze napięcie poprzez smycz. Trzymając psa krótko, dajesz mu do zrozumienia, że jesteś zestresowany i spięty. To przekłada się na jego zachowanie. Taki pies będzie niespokojny i będzie szczekał. Pies na luźnej smyczy będzie spokojny i łagodny.
Psy potrafią wyczuć nasz nastrój nie tylko poprzez smycz ale i normalnie, przebywając po prostu z nami. Gdy jesteśmy zestresowani, także nasz pies taki będzie. Warto poświęcić później trochę czasu, by wspólnie się zrelaksować i odprężyć.
Znudzenie
Pies nie znosi sytuacji, gdy jego właściciel wraca z pracy i się nim nie zajmuje, tylko gotuje obiad lub odpoczywa. Pies czeka cały dzień na swojego pana i ma nadzieję na chociaż odrobinę zabawy. Tak jak ludzie, psy nie znoszą nudy.
Dokuczanie psu
Jest to oczywiste, że nawet jeśli uważamy coś za zabawne, np. ciągnięcie psów za ogon, nie powinno się tego robić. Nie dokuczajmy psom. W przeciwnym razie może to doprowadzić do poważnych problemów z zachowaniem. Nie sprawiajmy psom przykrości, a relacje z nim będą dużo lepsze.
Poradniki
Warto także sięgnąć po wszelkiego rodzaju książki i poradniki dotyczące zachowania psów, ich wychowania i opiekowania się nimi. Dzięki takim książkom poszerzymy wiedzę i poprawiny relacje z naszymi pupilami.
Dowiedz się, jak mózg psa przetwarza ludzką mowę:
Autor: AD,agr,AP/rp / Źródło: mnn.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock