Naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Meteorologicznych zaklasyfikowali tęcze. Okazało się, że jest ich aż 12 rodzajów. Najbardziej zaskakującą jest ta, która charakteryzuje się czerwoną barwą.
Najnowsze badania informują, że istnieje 12 rodzajów tęcz, choć tak naprawdę każda z nich jest inna.
- Patrzymy na tęczę, a sekundę później krople tworzące łuk są w zupełnie innym miejscu, ponieważ spadają - powiedział Jean Ricard, meteorolog z Narodowego Centrum Badań Meteorologicznych we Francji. - Jeśli będziesz przyglądać się dokładniej, po kilku minutach zobaczysz różnicę w tęczy - dodał.
Powstanie tęczy
Od czasów Kartezjusza wiadomo było, że światło słoneczne odbija się i załamuje od kropelek pary wodnej. Powoduje to powstanie tęczy. Różne długości fal wpływają na kolory, które towarzyszą temu optycznemu zjawisku.
W przeszłości naukowcy próbowali sklasyfikować tęcze na podstawie występujących kolorów czy wielkości kropelek, na których załamuje się światło. Ale w tych klasyfikacjach zawsze brakowało niektórych rodzajów tęcz.
Cztery wspólne cechy
Ricard i współpracownicy, aby uchwycić wszystkie odmiany tęcz, próbowali odkryć minimalny zestaw cech, które opisują wszystkie kolorowe łuki. Okazało się, że istnieją cztery:
- podstawowe rozłożenie kolorów, z czerwonym na górze i niebieskim na dole;
- wtórne odbicia fali wewnątrz kropli, co tworzy wtórny słabszy łuk z odwróconymi kolorami;
- ciemny obszar między łukami, gdzie niewielka liczba promieni natrafia na krople deszczu;
- istnienie dodatkowych łuków, które mogą powstawać na skutek różnego rozprzestrzeniania się promieni świetlnych w atmosferze.
Na podstawie tych czterech cech rozróżniono 12 różnych rodzajów tęcz. Otrzymały one nic niemówiące nazwy od RB1 do RB12. Najbardziej zadziwiające tęcze, jakie wyodrębniono, to złożone tylko z barwy czerwonej oraz żółto-pomarańczowej.
Kluczowa jest rola Słońca
Naukowcy przeanalizowali tęcze pod kątem fizyki i okazało się, że głównym czynnikiem determinującym wygląd tęczy jest wysokość Słońca nad horyzontem. Gdy nasza dzienna gwiazda jest nisko na niebie, a światło jest mniej intensywne, jej promienie muszą pokonać znacznie dłuższą odległość. O tej porze pojawiają się więc tęcze o czerwonym zabarwieniu, ponieważ najdłuższą falą jest światło czerwone.
Na wygląd tęczy wpływa również wielkość kropli. Większe krople sprawiają, że łuki mają więcej barw.
Autor: mab/map / Źródło: livescience.com