Nadejście wiosny to znak dla wielu zwierząt, by rozpocząć gody. Szczególne zaloty można obserwować u żab moczarowych, które w tym okresie zmieniają swoje ubarwienie na niebieskie.
Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, na łąkach i podmokłych terenach możemy zobaczyć niebieskie płazy. Są to samce żaby moczarowej, które na przełomie marca i kwietnia zaczynają się przebarwiać. Za niebieski kolor odpowiada limfa, która zbiera się tuż pod ich skórą.
Błękitne żaby zasiedlają różnego rodzaju rozlewiska, czasowo zalewane torfowiska i łąki. Pojawiają się w płytkich zbiornikach wodnych, między innymi w dobrze naświetlonych śródleśnych oczkach. Tam samce czekają na samice.
Do 3000 jajeczek na jeden raz
Do zbliżenia dochodzi zazwyczaj nocą. Samiec wchodzi na grzbiet samicy i, pozostając w tak zwanym uścisku, wypuszcza do wody plemniki w chwili, kiedy jego partnerka składa w niej jajeczka. Tam następuje zapłodnienie. Skrzek składany jest jednorazowo i w jednym miejscu w postaci kulistej bryłki, zawierającej do 3000 jajeczek. Kijanki wykluwają się po około dwóch tygodniach. W połowie czerwca żaby migrują do letnich stanowisk. Po trzech latach, gdy osiągną już dojrzałość płciową, wyruszają w poszukiwaniu partnerów. Dożywają ponad 10 lat.
Ich siedliska są niszczone
Działalność człowieka przyczynia się do zanikania siedlisk żaby moczarowej. Trudno ją zaobserwować na obszarach rolniczych czy wokół ludzkich siedzib. Dogodne warunki do rozrodu są na obszarze Nadleśnictwa Krotoszyn (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu). Leśnicy z tych terenów dbają o ulubione miejsca godów żab moczarowych, żeby zwiększyć liczbę osobników tego gatunku. Żaby te są wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Na terenie Polski są objęte ścisłą ochroną gatunkową.
Autor: sc/map / Źródło: Lasy Państwowe
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe/Przemysław Świerblewski