Przez potężny wyż, który ulokował się pod koniec lutego nad Europą, na niebie nie było praktycznie żadnych chmur. Nie jest to codzienna sytuacja o tej porze roku.
Jeśli spojrzymy na mapę zachmurzenia lub usłonecznienia, zauważymy, że Europa wyróżnia się jako jeden z najbardziej zachmurzonych kontynentów. Pomijając słoneczną Hiszpanię i Portugalię, chmury regularnie przykrywają resztę Europy.
Dzieje się tak przede wszystkim zimą, kiedy prądy strumieniowe kierują strefy burzowe bezpośrednio w kierunku Europy Zachodniej.
To właśnie dlatego pogodne, bezchmurne dni i noce pod koniec lutego były tak niezwykłe.
Rekordowe ciepło
W tym czasie stacje meteorologiczne w Anglii, Holandii i Szwecji odnotowały rekordowe - jak na tę porę roku - wartości temperatury.
26 lutego w Londynie termometry pokazały 21,2 stopnia Celsjusza, co jest najwyższą temperaturą zimową w historii pomiarów MetOffice. Królewski Instytut Meteorologiczny Holandii przekazał, że odnotowano 18,9 stopnia Celsjusza. To najcieplejszy zimowy dzień od około stu lat. Ciepło było również w Szwecji - na południu kraju padł rekord dla lutego: 16,7 stopnia Celsjusza.
Bezchmurne zdjęcia
Przez potężny wyż, który ulokował się nad Europą między 23 a 27 lutego, niebo było pozbawione chmur, które mogłyby zasłaniać widok satelitom. Dzięki temu możemy zobaczyć powierzchnię Europy w jej najpiękniejszym wydaniu.
Obszary o dużym zagęszczeniu pól uprawnych, zwłaszcza we Francji i Hiszpanii, zauważymy w jasnobrązowych miejscach. Tam, gdzie znajdują się tereny zalesione, widzimy ciemnozieloną barwę.
Ciepło i wilgotność klimatu oceanicznego Wielkiej Brytanii, północnej Francji, Belgii i Holandii sprawia, że okres wegetacji roślin w tych krajach trwa dłużej i dlatego obszary te mają kolor zdrowej zieleni przez całą zimę. W chłodniejszym, suchszym klimacie kontynentalnym środkowej i wschodniej Europy roślinność - poza niektórymi obszarami leśnymi - na zdjęciach satelitarnych ma kolor brązowy. Góry - Alpy i Pireneje pokryte są śniegiem.
Miasta świecą jaśniej
Nocne zdjęcia ujawniają położenie dużych miast, a stolice - między innymi Madryt, Londyn, Paryż i Berlin - świecą najjaśniej. Taki widok nie jest częsty o tej porze roku, zwykle nocą Europa przykryta jest bowiem chmurami.
Zwykle jest bardzo pochmurno
Poniższa mapa pokazuje natomiast średnie zachmurzenie, jakie zarejestrowano od 1999 roku w okresie siedmiu dni przed i po 27 lutego.
Autor: anw/aw,map / Źródło: NASA Earth Observatory
Źródło zdjęcia głównego: NASA