R贸wnonoc wiosenna ju偶 za nami. Jeden z satelit贸w pogodowych uchwyci艂, jak S艂o艅ce w wyj膮tkowy spos贸b o艣wietla艂o Ziemi臋 w trakcie jej trwania.
W 艣rod臋 20 marca o godz. 12.02 czasu polskiego rozpocz臋艂a si臋 astronomiczna wiosna. W chwili tzw. r贸wnonocy wiosennej, gdy S艂o艅ce znalaz艂o si臋 w zenicie na r贸wniku, niemal偶e ca艂a Ziemia otrzyma艂a tak膮 sam膮 ilo艣膰 energii s艂onecznej, a dzie艅 i noc prawie wsz臋dzie trwa艂y po 12 godzin.
Jak podaje ameryka艅ska Narodowa S艂u偶ba Pogodowa (National Weather Service), na wysokich szeroko艣ciach geograficznych dzie艅 i noc s膮 r贸wne na kilka dni przed r贸wnonoc膮 wiosenn膮, a miejscami na p贸艂kuli po艂udniowej dzieje si臋 tak kilka dni po r贸wnonocy.
NOAA pokaza艂a zdj臋cie z Kosmosu
Ameryka艅ska Narodowa S艂u偶ba Oceaniczna i Meteorologiczna (National Oceanic and Atmospheric Administration, w skr贸cie NOAA) opublikowa艂a zdj臋cie wykonane przez swojego satelit臋 pogodowego, kt贸re pokazuje, w jaki spos贸b o godz. 12.45 艣wiat艂o s艂oneczne pada艂o na obie p贸艂kule - p贸艂nocn膮 i po艂udniow膮. Wida膰 na nim, 偶e jego ilo艣膰 prawie wsz臋dzie by艂a jednakowa. Nied艂ugo po r贸wnonocy wiosennej sytuacja si臋 zmieni艂a - na p贸艂kuli p贸艂nocnej 艣wiat艂a s艂onecznego zacz臋艂o przybywa膰, a na po艂udniowej ubywa膰.
Autor: map/rs / 殴r贸d艂o: NOAA
Podziel si臋
- Podziel si臋
- Tweetnij
- Wy艣lij znajomemu
Na terenie kopalni "Be艂chat贸w" odkryto szcz膮tki krokodyla licz膮ce oko艂o 17 milion贸w lat. Pochodz膮 z epoki miocenu. We wczesnym i 艣rodkowym miocenie Europa 艢rodkowa by艂a siedliskiem dw贸ch r贸偶nych rodzaj贸w krokodyli.
Szcz膮tki krokodyla na聽terenie kopalni "Be艂chat贸w". Niezwyk艂e odkrycie
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyda艂 ostrze偶enia przed przymrozkami. Alarmy wydano na terenie 13 wojew贸dztw. Sprawd藕, gdzie 艣ci艣nie lekki mr贸z.
Wiele region贸w obj臋tych ostrze偶eniami IMGW
B艂azenki plamiste, niewielkie ryby, kt贸re s艂aw臋 zyska艂y dzi臋ki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiad艂y niezwyk艂膮 zdolno艣膰 adaptacyjn膮. Potrafi膮 si臋 kurczy膰, gdy temperatura wody podnosi si臋 do niebezpiecznie wysokiego poziomu.
Rybki znane z聽"Gdzie jest Nemo" posiad艂y niezwyk艂膮 umiej臋tno艣膰
W prognozach wida膰 ciep艂o - i to du偶e. Po 25 maja zmieni si臋 sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, 偶e do g艂osu dojd膮 uk艂ady ni偶owe znad Atlantyku oraz聽Wy偶聽Azorski. Dzi臋ki nim cz臋艣ciej b臋d膮 nap艂ywa膰 do nas ciep艂e masy powietrza z聽zachodu i po艂udnia.
Koniec z聽blokad膮 ciep艂a. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki
Grecja przygotowuje si臋 do nadchodz膮cego sezonu po偶arowego. Jak poda艂y w艂adze, liczba specjalistycznych dron贸w ma zosta膰 podwojona. - Warunki b臋d膮 w tym roku szczeg贸lnie trudne - powiedzia艂 Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.
Pe艂na mobilizacja. "Warunki b臋d膮 w聽tym roku szczeg贸lnie trudne"
Alergia to choroba XXI wieku. Wed艂ug 艢wiatowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji 艣wiata wyst臋puje co najmniej jedno ze schorze艅 alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, 偶e z alergi膮 zmaga si臋 blisko po艂owa Polak贸w. Najcz臋stszym czynnikiem, kt贸ry j膮 wywo艂uje, s膮 py艂ki ro艣lin. Jak radzi膰 sobie z uci膮偶liwymi objawami?聽
Paso偶yt powoduj膮cy malari臋 mo偶e sta膰 si臋 "niewidzialny" dla uk艂adu odporno艣ciowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspert贸w z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w kt贸rych malaria jest endemiczna, doro艣li mog膮 by膰 bezobjawowymi nosicielami paso偶yt贸w.
Przez聽ten mechanizm paso偶yty wywo艂uj膮ce malari臋 staj膮 si臋 "niewidzialne"
Polak spad艂 we w艂oskich G贸rach Sybilli艅skich podczas lotu na paralotni. Do wypadku dosz艂o w czwartek wieczorem. Jak podali stra偶acy, akcja ratunkowa by艂a trudna - m臋偶czyzna zosta艂 uwi臋ziony na niedost臋pnym terenie, a dooko艂a panowa艂y niemal zimowe warunki pogodowe.
Polak spad艂 podczas lotu na聽paralotni we聽W艂oszech
Ulewy spowodowa艂y zej艣cie serii osuwisk w po艂udniowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy b艂ota i gruzu porwa艂y ze sob膮 budynki - cztery osoby zgin臋艂y, a 17 jest poszukiwanych. Do powa偶nego zdarzenia dosz艂o tak偶e w s膮siednim regionie, gdzie osuwisko uszkodzi艂o 10 dom贸w.
Osuwisko porwa艂o domy. S艂u偶by poszukuj膮 17 os贸b
Co najmniej pi臋膰 os贸b zgin臋艂o w wyniku powodzi, kt贸re nawiedzi艂y australijski stan Nowa Po艂udniowa Walia - przekaza艂y w pi膮tek lokalne w艂adze. Szacuje si臋, 偶e kataklizm odci膮艂 od 艣wiata oko艂o 50 tysi臋cy os贸b.
Katastrofalne powodzie. Ro艣nie bilans ofiar
Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polk臋 otrzyma艂a tytu艂 Astronomicznego Zdj臋cia Dnia przyznawany przez NASA. Uj臋cie powsta艂o na Hawajach. Jak t艂umaczy艂a autorka kadru Marzena Rogozi艅ska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwo艣ci, ale efekt ko艅cowy jest wart pracy.
NASA wyr贸偶ni艂a zdj臋cie wykonane przez聽Polk臋
Pustosz膮ce Stany Zjednoczone tornada bij膮 rekordy - 2025 rok ju偶 teraz przyni贸s艂 najwi臋cej zg艂osze艅 tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazuj膮, 偶e cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczeg贸lnie wyr贸偶niaj膮 si臋 na tym tle. Eksperci przewiduj膮, 偶e nadchodz膮cy sezon mo偶e dor贸wna膰 najbardziej ekstremalnym latom w historii.
W聽USA tornado goni tornado. 2025 idzie na聽rekord
Trz臋sienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobli偶u p贸艂nocno-wschodniego wybrze偶a Krety. Z tego powodu wszystkie s艂u偶by na wyspie zosta艂y postawione w stan najwy偶szej gotowo艣ci, a lokalne w艂adze og艂osi艂y ostrze偶enie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracaj膮 uwag臋, 偶e wysokie fale mog膮 pojawi膰 si臋 nie tylko w Grecji.
Trz臋sienie ziemi na聽Krecie. Nagranie
Na Kontakt24 otrzymali艣my nagranie, na kt贸rym wida膰 rodzin臋 偶urawi. "Wspaniale jest obserwowa膰 i nagrywa膰 maluchy ciesz膮ce si臋 ka偶d膮 chwil膮, odkrywaj膮ce kolejne le艣ne zakamarki, uwa偶aj膮c przy tym, by nie oddali膰 si臋 zbytnio od swoich rodzic贸w" - napisa艂 autor filmu.