Zdaniem międzynarodowego zespołu naukowców rekiny rozwijają silne więzi społeczne, które mogą przetrwać lata i są zwierzętami zaskakująco towarzyskimi. Swoje wnioski oparli na obserwacji życia rekinów szarych rafowych żyjących w Pacyfiku.
Naukowcy oparli swoje wyniki badań na obserwacji rekinów szarych rafowych (łac. Carcharhinus amblyrhynchos) należących do rodziny żarłaczowatych (Carcharhinidae). Rejestrowali życie i zachowania społeczne 41 przedstawicieli tego gatunku występujących wokół atolu Palmyra, około 1600 kilometrów na południowy zachód od Hawajów. Do badań wykorzystali nadajniki akustyczne do ich śledzenia oraz aparaty fotograficzne i kamery. Jak się okazało, rekiny te są dalekie od bycia samotnymi stworzeniami, bowiem tworzyły społeczność, która pozostawała dość stabilna w czasie. Niektóre z osobników pozostawały razem nawet przez cztery lata w czasie prowadzenia badań.
Tryb życia rekina rafowego
Badacze dokumentowali codzienny tryb życia rekinów rafowych. Poranki spędzały w tej samej części rafy w grupach liczących blisko 20 osobników, w ciągu dnia i w nocy rozpraszały się, aby następnego ranka ponownie się zebrać. - Rekiny są niesamowitymi zwierzętami i nadal są dość słabo rozumiane - powiedział Yannis Papastamatiou, biolog morski z Uniwersytetu na Florydzie (Florida International University), główny autor badań. Zostały one opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie "Proceedings of the Royal Society".
- Lubię mówić o ich "tajnym życiu społecznym" nie dlatego, że chcą, aby było ono tajne, ale dlatego, że dopiero niedawno opracowaliśmy narzędzia, dzięki którym możemy zobaczyć i zrozumieć ich życie społeczne - dodał. - Nie wszystkie rekiny są towarzyskie, niektóre prawdopodobnie prowadzą samotny tryb życia - podkreślił biolog.
Rekin szary rafowy (łac. Carcharhinus amblyrhynchos) jest średniej wielkości rekinem, który osiąga do dwóch metrów długości. Badacze podejrzewają, że spędzają razem czas, aby pomóc sobie nawzajem w znalezieniu ofiary przez różne osobniki. - Od pewnego czasu wiemy, że rekiny są zdolne do rozpoznawania poszczególnych "kolegów" z grupy i mają preferencje społeczne - tłumaczył David Jacoby, biolog morski z Instytutu Zoologii w Londynie, współautor badań.
Autor: anw/aw / Źródło: Reuters, New York Times
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock