Rośnie bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Phanfone na Filipinach. Nie żyje co najmniej 16 osób, a ponad 12 jest zaginionych. Kilka prowincji kraju jest zalanych, brakuje też prądu i wody.
Tajfun Phanfone, któremu na Filipinach nadano imię Ursula, nadciągnął nad środkową część kraju we wtorek wieczorem czasu lokalnego. Zginęło co najmniej 16 osób, a ponad 12 uznawanych jest za zaginione.
Jak podaje Filipińska Agencja Atmosferyczna, Geofizyczna i Astronomiczna (PAGASA), w czwartek o godzinie 22 czasu lokalnego tajfun znajdował się poza granicami kraju, 315 kilometrów na południowy zachód od prowincji Zambales. Towarzyszą mu porywy wiatru dochodzące do 120 kilometrów na godzinę. Phanfone zmierza na północny zachód z prędkością 10 km/h.
Stracili dach nad głową
Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne i spowodował ogromne zalania w kilku prowincjach kraju. Porywy wiatru osiągały prędkość do 190 km/h. W wielu miejscach nie ma prądu i bieżącej wody, a ich przywracanie może potrwać kilka tygodni.
- Wielu ludzi straciło dach nad głową, potrzebują też jedzenia - powiedział w rozmowie z BBC Richard Gordon, przewodniczący filipińskiego oddziału Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.
Skutkami wichury najbardziej doświadczeni zostali mieszkańcy środkowych i wschodnich regionów kraju. Około 60 tysięcy ludzi spędziło Wigilię i pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w ośrodkach ewakuacyjnych.
Phanfone to w tym roku 21. tajfun na Filipinach. Poprzednio, na początku grudnia, kraj nawiedził tajfun Kammuri. W jego wyniku zginęło 12 osób, a około 350 tysięcy było ewakuowanych. W niektórych prowincjach wprowadzono stan klęski żywiołowej.
Autor: ps,dd / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, BBC
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Pogoda na majówkę 2025. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami najbliższe dni przyniosą ciepłą i pogodną aurę. W piątek na termometrach zobaczymy 25 stopni Celsjusza. Tego dnia lokalnie mogą pojawić się burze. Druga część długiego weekendu będzie już nieco chłodniejsza i pochmurna.
Pogoda na majówkę. W części kraju zagrzmi i popada
Pogoda na jutro - środa, 30.04. W nocy termometry pokażą minimalnie od 2 do 8 stopni Celsjusza. Mieszkańcy północno-wschodnich regionów powinni zachować ostrożność na drogach z uwagi na pojawienie się mgieł i zamgleń. W ciągu dnia dominować będzie pogodna i słoneczna aura z temperaturą sięgającą nawet 23 stopni Celsjusza.
Pogoda na jutro - środa, 30.04. W nocy pojawią się gęste mgły
Poznaliśmy datę pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). IGNIS oficjalnie wystartuje 29 maja - poinformowała firma Axiom Space. W jej ramach polski astronauta dr Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.
Wiemy, kiedy Polak poleci w kosmos
Mieszkańcy nadmorskiej miejscowości Bredene w Belgii przecierali oczy ze zdumienia, gdy na miejscowej plaży woda wyrzuciła na brzeg bobra. Te zwierzęta naturalnie żyją w środowisku słodkowodnym dlatego widok porzuconego ssaka wzbudził nie tylko ciekawość, ale także obawy o jego zdrowie.
Woda wyrzuciła bobra na plażę. "Był niezwykle odwodniony"
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w trakcie długiego weekendu majowego w wielu regionach Polski mogą pojawić się burze oraz silny wiatr. Sprawdź szczegóły.
Burze, silny wiatr. Gdzie należy uważać w trakcie majówki
We wtorek z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystrzelono na orbitę satelitę Europejskiej Agencji Komicznej BIOMASS. Jej zadaniem jest dostarczanie informacji o stanie lasów na Ziemi. W wieloletnich przygotowaniach misji brał udział zespół polskich inżynierów.
Wystartowała misja BIOMASS. W zespole inżynierskim Polacy
Nadchodzące dni przyniosą zmianę aury. Do Polski napłynie ciepłe powietrze, które sprawi, że 1 maja temperatura może sięgnąć miejscami 24-25 stopni Celsjusza. - To ciepłe powietrze będzie wdzierać się nieco okrężną drogą - powiedział we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.
Idzie ocieplenie. "1 maja z temperaturą zupełnie letnią"
Zespół jelita drażliwego, świąd skóry czy astma to w wielu przypadkach trudne do wyleczenia schorzenia. Ich wspólną cechą jest to, że są wywoływane przez nadmierną odpowiedź immunologiczną, która w ciężkich przypadkach może zagrażać życiu. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikował obiecujący, bioaktywny związek, który może skutecznie zmniejszyć objawy tych dolegliwości. Związek ten blokuje receptor na niektórych komórkach, zapobiegając w ten sposób silnej odpowiedzi immunologicznej.
Nowo odkryty, bioaktywny związek może leczyć alergie
Pogoda na dziś, czyli wtorek, 29.04. W większości kraju dominować będzie słoneczna i pogodna aura. Jedynie na północnym wschodzie mogą pojawić się słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie do 20-22 stopni Celsjusza.
Pogoda na dziś - wtorek, 29.04. Termometry pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza
Wzrost temperatury powietrza powoduje, że w Tatrach powoli topnieje śnieg. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) zawiesiło od wtorku wydawanie codziennych komunikatów lawinowych. Komunikaty zostaną wznowione, gdy ponownie pojawią się opady śniegu tworzące zagrożenie lawinowe.
Śniegu ubywa, koniec zagrożenia lawinowego
27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.
Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon
Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.
Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada
Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.
Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu
W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.
Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować
Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.
"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne
Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.
Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę
Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.
Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości
Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.
Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"
Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.
Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w związku z wybuchem wulkanu Poas. Trwającej od kilku dni erupcji towarzyszą wyrzuty ogromnej ilości materiału wulkanicznego - kolumny pyłu wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Popioły osadziły się także w okolicznych rzekach.
Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert
W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.