W najbliższych dniach pogoda może stanowić zagrożenie. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Bałtyku do czwartku będzie szalał sztorm. Mogą zostać wydane ostrzeżenia przed burzami i silnymi porywami wiatru.
Wietrzna aura nie ustępuje. Wiatr osiągający w porywach siłę 9 stopni w skali Beauforta wieje nad Bałtykiem od piątku. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej taka pogoda może utrzymać się w północnej części Polski co najmniej do środy.
W niedzielę na litewskiej części Bałtyku wywrócił się polski jacht: zginęła jedna osoba, a druga zaginęła. Sztorm utrudniał podjęcie z innego polskiego jachtu rannego żeglarza.
Jak powiedziała w poniedziałek Maria Poświata, synoptyk z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni, 9 w skali Beauforta oznacza, że wiatr osiąga prędkość do około 85 kilometrów na godzinę, a na Bałtyku tworzą się fale mające około czterech metrów wysokości, a momentami nawet siedmiu metrów.
Poświata wyjaśniła, że kumulacja sztormowej pogody będzie miała miejsce we wtorek, kiedy to w zachodniej części polskiego wybrzeża Bałtyku sztorm osiągnie siłę do 10 w skali Beauforta. Oznacza to, że prędkość wiatru będzie wynosiła nawet 100 km/h.
Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wiatr na Bałtyku zacznie słabnąć od czwartku.
Prognoza zagrożeń na wtorek
OSTRZEŻENIA DRUGIEGO STOPNIA
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej może wydać we wtorek pomarańczowe alerty przed burzami i silnym porywami wiatru w województwie zachodniopomorskim.
Według synoptyków wystąpi tam silny, zachodni i północno-zachodni wiatr o średniej prędkości od 35 do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 70 km/h. W pasie nadmorskim w porywach może rozpędzać się do 95 km/h. Spodziewać się należy również silnych burz z opadami od 10 do 15 litrów deszczu na metr kwadratowy, lokalnie około 20 l/mkw., oraz porywami wiatru do 95 km/h.
OSTRZEŻENIA PIERWSZEGO STOPNIA
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą również ostrzegać przed burzami. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed tym niebezpieczeństwem mogą pojawić się we wtorek w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Wyładowaniom będą towarzyszyć opady rzędu 15 l/mkw. oraz porywy wiatru do 70 km/h.
Oprócz tego niebezpieczeństwo stanowić będą silne porywy wiatru. Synoptycy IMGW prognozują, że we wtorek w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim powieje silny, zachodni wiatr o prędkości od 20 do 45 km/h. W porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. W woj. pomorskim wiatr może osiągać do 90 km/h.
W woj. lubuskim, wielkopolskim i łódzkim we wtorek późnym popołudniem i wieczorem porywy wiatru będą rozpędzać się do 90 kilometrów na godzinę. Z kolei w woj. świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim najsilniejszy wiatr pojawi się w godzinach nocnych.
Prognoza zagrożeń na środę
W środę synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mogą wydać żółte alerty przed silnymi porywami wiatru w woj. pomorskim. Prognozuje się tam wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 do 45 km/h, w porywach do 70 km/h. Powieje z zachodu i północnego zachodu.
Śledź aktualną sytuację pogodową:
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?
Według definicji IMGW ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Definicja IMGW mówi, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza ostrzeżeń?
Według definicji IMGW, prognoza ostrzeżeń (zwana też prognozą niebezpiecznych zjawisk) to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Autor: kw/aw / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock