Szopy pracze kontra Toronto. Jak "śmieciowe pandy" podbiły miasto

[object Object]
Szop pracz zmywający naczynia
wideo 2/6

Większość mieszkańców Toronto jest w stanie przytoczyć historię związaną z szopem praczem. Zwierzęta te kradną pączki, jeżdżą metrem, zdarza im się zakłócać mecze baseballu. Batalia trwa od lat, ale nic nie wskazuje na to, żeby miała się szybko skończyć.

- Szopy pracze są jak ludzie. Niektóre spokojne, inne ciekawskie - mówi cytowany przez Guardiana Derick McChesney, właściciel firmy zajmującej się kontrolą dzikich zwierząt. - Niektóre są po prostu złośliwymi dupkami - skwitował.

Przyszedł, zjadł i poszedł

Pewnej nocy Jenny Serwylo obudziły dziwne dźwięki dochodzące z kuchni. Kiedy włączyła światło, zobaczyła trzy szopy wcinające chleb. Dwa szybko uciekły, ale jeden jedząc patrzył jej głęboko w oczy.

- Nie był zbyt uprzejmy, ale nie był też agresywny. Był tylko gościem szukającym jedzenia. Miał zamiar zjeść, nie ważne, co się stanie - opowiadała. Kiedy próbowała szturchać go kijem od szczotki, ten po prostu łapał go i odpychał. Trwało to do czasu, aż szop się najadł. - Ziewnął, podrapał się po brzuchu i zdecydował, że ucieknie przez okno - relacjonowała.

Szopy jedzenia szukają w śmietnikach Shutterstock

Wrosły w kulturę

Burmistrz Toronto przyrzekł, że rozprawi się z szopami, które zdążyły już wrosnąć w miejską kulturę. Wraz z upływem lat szopy stały się symbolem rozrastającego się miasta, w którym każdy walczy o swoje miejsce.

- Jako mieszkańcy mówimy: "tak, to są nasi ludzie" - powiedziała cytowana przez Guardiana Suzanne MacDonald, behawiorystka zwierzęca i badacz miejskich szopów. - To są zwierzęta, które kochamy nienawidzić - dodała. Co najważniejsze - nikt nie wie, ile mieszka ich obecnie w Toronto.

- To jest zwierzę, które żyje wśród nas. Było tu pierwsze i jest mu tu bardzo dobrze. My nic o nich nie wiemy - skwitowała MacDonald.

Jest jednak jedna rzecz, którą każda osoba mieszkająca w Toronto może potwierdzić ze stuprocentową pewnością: "śmieciowe pandy" zjedzą niemal wszystko. Na przestrzeni lat dieta składająca się z robaków i jagód powoli ewoluowała w dietę opierającą się na ludzkim jedzeniu.

Szopy uwielbiają ludzkie przysmakiShutterstock

Zwinne aż za bardzo

McChesney, ekspert w dziedzinie kontroli dzikiej przyrody, ostatnie 15 lat poświęcił próbie przechytrzenia tych bestii. Zamiast je łapać, stara się odcinać im miejsca, którymi mogą dostawać się do wnętrza budynków. Żywi do nich nadal bardzo pozytywne uczucia. - Kocham je. Są wspaniałymi stworzeniami - mówił McChesney.

Nie wszyscy mieszkańcy miasta podzielają ten entuzjazm. Połowa respondentów przeprowadzonego w 2014 roku sondażu chciała eutanazji szopów, aby utrzymać ich całkowitą liczbę na minimalnym poziomie.

Skomplikowana relacja

W 2015 roku zdjęcie martwego szopa leżącego na ruchliwej drodze rozniosło się w mediach społecznościowych. W ciągu kilku godzin wokół zwłok powstał grób z oprawioną fotografią, świecami i puszką na darowizny.

Szop dostał imię (Conrad), swój własny hasztag (#DeadRaccoonTO) i jedną różę (czerwoną).

Kiedy pracownicy miejscy w końcu zjawili się, aby posprzątać to miejsce, jeden z radnych zażartował na Twitterze, żeby mieszkańcy miasta oddali hołd zmarłemu. Jak? Zostawiając otwarte pojemniki na śmieci. A to właśnie pojemniki na śmieci są punktem zapalnym w relacji między szopami a ludzkimi mieszkańcami Toronto.

W końcu się udało?

Ta sytuacja skończyła się wprowadzeniem "szopoodpornych" pojemników na śmieci. Kiedy pokazano nowy projekt, jedna ze stacji informacyjnych w Toronto opisała ją jako "cud ergonomicznego designu". Kosze były uzbrojone w mocniejsze ściany i ręczną blokadę.

Burmistrz miasta John Tory powiedział wręcz: jesteśmy gotowi, jesteśmy uzbrojeni i jesteśmy zmotywowani, żeby pokazać, że nie damy się pokonać tym stworzeniom.

Kiedy kosze rozwieziono po całym mieście, zatweetował: kocham zapach nowych szopoodpornych zielonych pojemników o poranku.

Nie zdało się to na nic. Szopy potrzebowały zaledwie kilku dni, żeby zrozumieć, jak otworzyć nowe pojemniki. - Nie byłem ani trochę zaskoczony, że na to wpadły - powiedział McChesney.

- Jak przerwać ten wyścig zbrojeń, żebyśmy mogli rzeczywiście je wyprzedzić? - pytał MacDonald.

Mieszkańcy mają dwie opcje. Pierwsza - wymyślić jeszcze lepszy kosz na śmieci. Druga - zawrzeć pokój z futrzastymi mieszkańcami Toronto. - Winimy szopy za bycie mądrymi, ale to my ponosimy za to winę - skwitował.

Szopy zadomowiły się w miastachShutterstock

Autor: //aw / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zakończył się zapłon deorbitacyjny kapsuły Dragon z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie. To kluczowy manewr umożliwiający powrót na Ziemię. Już wkrótce statek ma wodować na Oceanie Spokojnym, gdzie czekają zespoły ratunkowe SpaceX i NASA.

Krytyczny manewr kapsuły Dragon. Polak coraz bliżej Ziemi

Krytyczny manewr kapsuły Dragon. Polak coraz bliżej Ziemi

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski leci na Ziemię. Jednym z kluczowych czynników, który kształtuje procedurę powrotu z ISS są warunki atmosferyczne w miejscu lądowania. Jaka pogoda przywita polskiego astronautę?

Tutaj Houston nie powinno mieć problemu

Tutaj Houston nie powinno mieć problemu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Axiom Space

Sławosz Uznański-Wiśniewski w poniedziałek wieczorem po raz ostatni przeleciał w kapsule Dragon centralnie nad Polską - napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", i opublikował nagranie. Widoczna jest na nim Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, a za nią odłączona kapsuła.

"Ostatnie ujęcie Polaka w kosmosie"

"Ostatnie ujęcie Polaka w kosmosie"

Źródło:
tvn24.pl

W kapsule Dragon zakończył się manewr deorbitacyjny - wkrótce dojdzie do odłączenia modułu serwisowego i tym samym rozpocznie się zniżanie w stronę Ziemi. Jak będą wyglądać kolejne etapy powrotu załogi Ax-4? Wszystko relacjonujemy w tvn24.pl. W TVN24 i TVN24+ trwa program specjalny.

Kluczowy moment, Dragon wchodzi w atmosferę Ziemi

Kluczowy moment, Dragon wchodzi w atmosferę Ziemi

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Gdzie jest burza? We wtorek 15.07 grzmi w części Polski. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą przelotne opady deszczu i silny wiatr. Sprawdź aktualną sytuację pogodową w kraju w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w dwóch województwach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz sparaliżował w poniedziałek nowojorskie metro. Woda wdarła się do wagonów i na perony, powodując chaos i masowe opóźnienia. Nagrania z zalanej stacji 28th Street ukazują pasażerów, którzy w panice unosili nogi nad zalaną podłogą.

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Deszcz zalał metro, pasażerowie wskakiwali na siedzenia

Źródło:
Reuters, CBS News

Polski astronauta zakończył misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i jest w trakcie powrotu na Ziemię. We wtorek jego kapsuła będzie wodować w Pacyfiku. Jednak powrót jest bardziej skomplikowany i niebezpieczny niż mogłoby się wydawać.

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Jak wcelować w ocean z kosmosu

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, którym towarzyszyć będą opady deszczu i silny wiatr.

Ulewy, burze, grad. Ostrzeżenia dla większości kraju

Ulewy, burze, grad. Ostrzeżenia dla większości kraju

Źródło:
IMGW

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na dziś. Wtorek 15.07 przyniesie niespokojną aurę, w wielu regionach pojawią się burze. Termometry pokażą od 22 do27 stopni. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Pogoda na dziś - wtorek, 15 lipca. W burzach mocno popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

Nadchodzące dni przyniosą kontynuację gwałtownej aury. Burze, podczas których będzie obficie padać, pojawią się w wielu regionach kraju. Upragnionego spokoju nie widać.

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Niż Gabriel odszedł, ale nadchodzą cyklony atlantyckie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ponad dwa tygodnie. Na nagraniu udostępnionym w poniedziałek, niedługo po opuszczeniu przez Polaka ISS, widać, jak wyglądało przyrządzanie posiłków w kosmosie.

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Przeżyjmy to jeszcze raz. Tak pierogi latały w kosmosie

Źródło:
Axiom Space, Lyofood, tvnmeteo.pl

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Sławosz Uznański-Wiśniewski opuszcza ISS i wraca na Ziemię. Wbrew pozorom jest to najniebezpieczniejszy etap misji kosmicznej. Dlaczego? Wyjaśnia to doktor Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Kapsuła jak meteor. Scenariusze powrotu polskiego astronauty

Kapsuła jak meteor. Scenariusze powrotu polskiego astronauty

Źródło:
PAP

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Burze z gradem przechodziły w niedzielę nad Polską. W południowej części kraju strażacy mieli pełne ręce roboty - na Podkarpaciu doszło do przerw w dostawach prądu, a w Małopolsce wiatr zwiał dach z kościoła. Groźnie wyglądające chmury szelfowe pojawiły się także na północy.

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Przerwy w dostawach prądu, podtopienia. Burzowa niedziela w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr

Zaraz po weekendzie temperatura zbliży się do 30 stopni. Co czeka nas w kolejnych dniach? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Pogoda na 16 dni: idzie duża zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek ma rozpocząć się powrót załogi Axiom-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła Dragon wejdzie w atmosferę z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę. Sprawdź, jak będą przebiegały poszczególne etapy powrotu Polaka na Ziemię.

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Powrót Polaka z kosmosu krok po kroku

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Hubert Kijek mówił na antenie TVN24, że powrót załogi misji Axiom-4 na Ziemię będzie niebezpiecznym i skomplikowanym manewrem. - Osłona termiczna nagrzeje się nawet do dwóch tysięcy stopni Celsjusza i stracimy łączność z nimi na sześć minut. Nie będziemy wiedzieli, co się będzie działo - opowiadał.

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

"Osłona nagrzeje się do dwóch tysięcy stopni, stracimy łączność na sześć minut"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski szykuje się na powrót na Ziemię. W niedzielę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odbyła się ceremonia pożegnania załogi Axiom-4. - Niebo nie jest poza naszym zasięgiem - powiedział Polak.

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

"Jestem smutny, że misja dobiega końca"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Sławosz Uznański-Wiśniewski zrealizował już prawie wszystkie cele misji IGNIS i powoli przygotowuje się do opuszczenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W sobotę Polak otwierał listy od bliskich. Ten wzruszający moment poprzedził pożegnanie polskiego astronauty z kosmosem, które nastąpi już dziś. Na transmisję ze stacji kosmicznej zapraszamy o 15.55 do TVN24 I TVN24+.

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Otwiera listy od bliskich i żegna się z kosmosem. Ostatnie chwile Polaka na ISS

Źródło:
PAP, POLSA

W ostatnich dniach w Skandynawii panują wyjątkowo wysokie temperatury. Gorąco jest zwłaszcza w Norwegii - w sobotę w wielu rejonach kraju słupki rtęci pokazały ponad 30 stopni, a noc była miejscami tropikalna.

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Upał i noc tropikalna w Norwegii

Źródło:
nettavisen.no, vg.no

W ostatnim czasie nad Bałtykiem mocno wiało. Piasek zasypał jeden z barów na plaży w Jantarze, a wideo stamtąd obiegło media społecznościowe.

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Piasek zasypał bar na plaży w Jantarze

Źródło:
tvnmeteo.pl, Na Mierzeję

Jest już 129 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie. Zwiększył się także bilans osób zaginionych - poinformowały w sobotę amerykańskie media, powołując się na władze.

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Więcej zabitych. Nadciągają kolejne ulewy

Źródło:
USA Today

Hiszpania mierzy się ze skutkami ulew związanych ze zjawiskiem DANA, które nawiedziły kraj w piątek i sobotę. W Katalonii trwają poszukiwania dwóch osób, które mogły zostać porwane przez rzekę.

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Rzeka mogła porwać dwie osoby. DANA namieszała

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP