Szadź pojawiła się w poniedziałek w części kraju. O poranku temperatura spadła miejscami poniżej zera stopni Celsjusza, występowała również mgła. Takie warunki sprzyjały powstawaniu szadzi. Warto wiedzieć, czym jest to zjawisko i jak powstaje.
W poniedziałkowy poranek pogoda w niektórych miejscach kraju była zimowa. Panował niewielki mróz, pojawiały się też gęste mgły.
Około godziny 8.30 w Elblągu i Raciborzu widzialność była ograniczona do 100 metrów, a w Jeleniej Górze, Gdańsku i Chojnicach do 200 metrów.
Warunki pogodowe sprzyjały powstawaniu szadzi, tworząc malownicze białe krajobrazy.
Szadź definicja
Szadź to osad lodu tworzący się podczas zamarzania małych kropelek wody, które zazwyczaj biorą udział w powstawaniu mgły. Powstaje, gdy mgła opada, a temperatura sięga mniej niż 0 stopni Celsjusza.
Jak widać na poniższej mapie, w poniedziałek w Polsce szadź mogła występować na wschodzie i północnym wschodzie.
Szadź - jak powstaje
Szadź tworzy się w momencie zetknięcia kropelki wody z powierzchnią przedmiotu lub już narosłej szadzi. Osadza się na gałęziach drzew, płotów, słupów, wszystkich przedmiotów, które znajdują się na dworze. Kryształki lodu są na tyle małe, że barwa szadzi to biel. W związku z tym, gdy na ziemi leży śnieg, cały krajobraz staje się śnieżno biały.
Na gruncie i w pobliżu gruntu szadź osadza się na przedmiotach po stronie nawietrznej (skąd wieje wiatr) - na ich krawędziach i miejscach ostro zakończonych. Dlatego można stwierdzić, z jakiego kierunki wiało podczas osadzania się szadzi.
Autor: kw,ps/aw / Źródło: tvnmeteo.pl