Kiedy amerykańscy rolnicy zmagają się z największą od lat suszą, niepokojące wieści dochodzą ze strony tamtejszych geologów. Badając pyłki roślin i okruchy węgla drzewnego, które zachowały się w skałach osadowych leżących głęboko w delcie Nilu, rekonstruują susze i pożary sprzed tysięcy lat. I dowodzą kruchości największych osiągnięć ludzkości w obliczu gwałtownych zmian klimatu, wskazując na suszę, jako kluczową przyczynę upadku m.in. starożytnego Egiptu.
- Historia ludzkich zmagań z klimatem jest bardzo długa - mówi Christopher Bernhardt, naukowiec z United States Geological Survey i jeden z autorów badania, którego wyniki opublikowano w lipcowym wydaniu pisma "Geology". - Nasze badanie pokazuje, że ewolucja społeczeństw jest z nimi ściśle związana - dodaje.
Uczeni przyjrzeli się pyłkom roślin i okruchom węgla drzewnego, jakie gromadziły się w skałach osadowych delty Nilu w Egipcie przez ostatnich 7 tys. lat. Ich celem bylo wskazanie fizycznych mechanizmów stojących za przełomowymi momentami w historii tej starozytnej cywilizacji.
Przez suszę upadł Egipt
Okazało się, że duży spadek ilości pyłków roślin oraz wzrost ilości węgla drzewnego - które świadczą o długotrwałym braku opadów i pożarach - wystąpiły podczas kilku różnych okresów w czasie od 3 do 6 tys. lat temu.
Jeden z nich miał miejsce 4,2 tys. lat temu, a więc w okresie udokumentowanej wielkiej suszy, przez którą m.in. budowniczy piramid cierpieli głód i pragnienie. Ta susza - jak uważają Amerykanie - miała wpływ na upadek egipskiego Starego Państwa.
Cywilizacje przegrały z suszą
Podobnie działo się w czasie innych poważnych znanych historii i "wskazanych" przez skały osadowe susz - sprzed 5,5 tys. lat i sprzed 3 tys. lat.
Zdaniem badaczy, te katastrofy także miały odzwierciedlenie w historii ludzkości. Pierwsza, sprzed ponad 5 tys. lat, miała miejsce, kiedy upadło irakijskie Królestwo Uruk, a zjednoczyły się Górny oraz Dolny Egipt.
Podczas drugiej z susz upadło królestwo Ugarit (obszar dzisiejszej Syrii), a głód zapanował w Babilonie i Syrii.
Autor: map/ŁUD / Źródło: sciencedaily.com