Śluzice to jedne z najciekawszych morskich stworzeń. Potrafią wyprodukować w krótkim czasie ogromne ilości śluzu. Kiedy w 2017 roku w Oregonie śluzice - w drodze do koreańskich restauracji - wypadły z ciężarówki, natychmiast oblepiły samochód osobowy mazią.
Śluzica (łac. Myxini) należy do gromady prymitywnych zwierząt morskich zaliczanych do bezżuchwowców. Na pierwszy rzut oka przypomina węgorza.
Śluz o niezwykłych właściwościach
Śluzica - co sugeruje już jej nazwa - produkuje bardzo dużo śluzu. Wytwarza go wtedy, kiedy czuje się atakowana lub zestresowana. 14 lipca 2017 roku w amerykańskim stanie Oregon ciężarówka pełna śluzic, mających trafić do Korei Południowej, gdzie uważa się je za przysmak, przewróciła się na autostradzie. Niewielki odcinek autostrady 101 i co najmniej jeden samochód zostały pokryte lepką mazią.
Śluzice wypuszczają taką ilość śluzu, którą można zmieścić na łyżeczce od herbaty, jednak w mniej niż pół sekundy ta niewielka ilość może powiększyć się 10 tysięcy razy, co wystarczy, by wypełnić duże wiadro.
Choć śluz wygląda odrażająco, uważany jest za jedną z bardziej niezwykłych substancji na świecie.
- Kiedy widzimy wypełnione nim wiadro, mamy wrażenie, że w środku jest woda. Dopiero gdy włożymy do niego rękę, czujemy, jak gęsta, miękka i delikatna to substancja - powiedział Randy Ewoldt z Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign.
Naukowcy od dawna zakładali, że śluzice używają mazi do zatykania skrzeli potencjalnych drapieżników. Tę hipotezę udało się potwierdzić dopiero w 2011 roku, kiedy Vincent Zintzen z Muzeum Nowej Zelandii Te Papa Tongarewa nagrał moment, w którym śluzica pokrywała śluzem węgorza oraz inne ryby. Udało się jej zmusić do odwrotu nawet rekina - ten dławił się mazią, którą miał w szczękach. Badacze nie wiedzieli jednak, w jaki sposób dochodzi do wypuszczenia śluzu. Analiza nagrań, które zdobyto, wykazała, że dzieje się tak, gdy śluzica się stresuje. Ta umiejętność sprawia, że na śluzice trudno zapolować.
Zagadka z głębi mórz
Śluzice są tak niezwykłe, że biolodzy mają trudności z wyraźnym określeniem, w jaki sposób spokrewnione są z innymi rybami oraz kręgowcami. Opierając się na ich prostej anatomii, wielu badaczy postrzega je jako prymitywne kręgowce.
Śluzice występują we wszystkich morzach z wyjątkiem Morza Czerwonego oraz Arktyki. Na dużych głębokościach spotykane są tylko w strefie tropikalnej. Prowadzą nocny tryb życia, a ich głównym źródłem pożywienia jest padlina i chore ryby uwięzione w rybackich sieciach.
Autor: dd/map / Źródło: The Atlantic
Źródło zdjęcia głównego: Oregon State Police