Co najmniej 78 osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi, które w piątek nawiedziło indonezyjską wyspę Celebes - poinformowała w niedzielę krajowa agencja ratunkowa Basarnas.
Na indonezyjskiej wyspie w piątek zatrzęsła się ziemia. Epicentrum znajdowało się 36 kilometrów na południe od miasta Mamuju w zachodniej części Celebesu.
- Ponad 740 osób zostało rannych, a ponad 27 800 mieszkańców zostało ewakuowanych - powiedział w niedzielę Raditya Jati, rzecznik agencji ds. łagodzenia skutków katastrof (BNPB). Dodał, że na dwa tygodnie wprowadzono stan wyjątkowy, który ma pomóc w działaniach ratunkowych.
W okręgu Mamuju, najbardziej poszkodowanym regionie zginęło 67 osób, pozostałe ofiary śmiertelne - 11 - były z okręgu Majene.
Dwikorita Karnawati, szefowa indonezyjskiej agencji meteorologicznej i geofizycznej powiedziała, że kolejne trzęsienie ziemi w tym regionie może potencjalnie wywołać tsunami.
Silne wstrząsy wtórne
W sobotę rano na południu wyspy odczuwalny był silny wstrząs wtórny. Osunięcia ziemi zablokowały dojazd do jednej z najważniejszych dróg wyspy. W piątkowym trzęsieniu ziemi i sobotnich wstrząsach wtórnych zostało zniszczonych ponad 400 domów mieszkalnych i kilka budynków, takich jak dwa hotele, szpital i biuro gubernatora regionu. Marynarka wojenna Indonezji wysłała na Celebes okręt szpitalny, który ma odciążyć te szpitale, które przetrwały wstrząsy, a teraz nie są w stanie udzielić pomocy wszystkim rannym.
Rejon aktywny sejsmicznie
W 2018 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowało śmierć lub zaginięcie ponad 4300 osób. Około 170 tysięcy ludzi straciło dach nad głową. Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 roku. Olbrzymie fale tsunami wskutek trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,1 zabiły wówczas ponad 220 tysięcy osób w krajach regionu, w tym 170 tysięcy w Indonezji. Indonezja znajduje się w tak zwanym pacyficznym pierścieniu ognia, czyli w strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasa rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości około 40 tysięcy kilometrów. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie.
Autor: anw / Źródło: reuters, pap