Leśniczy Kazimierz Nóżka z nadleśnictwa Baligród podczas swojej pracy często spotyka leśne zwierzęta. Tym razem napotkał dwa bawiące się niedźwiadki i ich matkę. Nóżka podkreśla, że w przypadku takiego spotkania należy uważać.
Jak powiedział leśniczy Nóżka w rozmowie z naszą redakcją, nagranie powstało 12 maja.
- Przebywam w tym lesie długo i namiętnie, a jak się jest tam często i wiele razy, to do jakichś spotkań dochodzi, to jest naturalne. Nie tylko niedźwiedzie spotykam, ale też rysie, żbiki, dziki, żubry. To nie jest dla mnie nic nadzwyczajnego - opowiadał Nóżka.
Film - na pierwszy rzut oka sympatyczny - ma jednak drugie dno. Spotkanie takiej rodziny niedźwiedzi o tej porze roku może być dla nas niebezpieczne.
- Nikogo nie namawiam do zbliżania się, a nawet odradzam chodzenie w takie miejsca. Matki wyprowadzają młode, uczą je życia, mogą być podekscytowane, nerwowe. W razie spotkania intruza atakują. Najlepiej nie zbliżać się i nie wchodzić w ten rejon - przestrzegał leśniczy. Dodał, że sfilmował niedźwiedzie z oddali za pomocą powiększenia, więc nie miał z nimi bezpośredniego kontaktu.
Rady dla poruszających się po lasach
Podczas spacerów po terenach, gdzie mieszkają niedźwiedzie, powinniśmy na nie uważać. Kiedy już jakiegoś spotkamy, powinniśmy znać pewne zasady, jak się zachować. Przygotowali je leśnicy z Lasów Państwowych przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, Wydziałem Środowiska i Rolnictwa PUW oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii.
Co zrobić, żeby nie spotkać niedźwiedzia?
Przed wyruszeniem w góry sprawdź, czy ze względu na niedźwiedzie nie są zamknięte szlaki, oraz unikaj przebywania w rejonie ich wystąpienia po zmroku.
Nie chodź po zmroku sam. Zwierzęta te unikają głośnych grup ludzi.
Nie wchodź w gęste zarośla, gdzie możesz nie zauważyć niedźwiedzia.
Pakuj szczelnie jedzenie, żeby jego zapach nie skusił niedźwiedzia.
Jak się zachować podczas spotkania z niedźwiedziem?
Kiedy napotkamy w lesie niedźwiedzia, lepiej zachować dużą ostrożność. Oto zasady, o których należy zapamiętać:
Oddal się cicho i spokojnie. Nie uciekaj, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz. Nie wchodź też na drzewo, ponieważ niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
Jeśli natrafisz na młode, wycofaj się szczególnie ostrożnie. W pobliżu może być samica, która w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
Nie karm niedźwiedzi, nie zostawiaj resztek jedzenia czy opakowań, które mogą je zainteresować. Niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.
Nie podchodź do nich, żeby zrobić zdjęcie czy nagrać film. Błysk flesza czy świecenie latarką mogą je rozdrażnić.
Jeśli staniesz oko w oko z niedźwiedziem, delikatnie rozepnij pas biodrowy plecaka, aby móc go zrzucić - to może zainteresować drapieżnika. Nie wykonuj jednak gwałtownych ruchów i kontroluj jego zachowanie. Nie patrz mu w oczy.
Szczególnie niebezpiecznie jest, kiedy niedźwiedź cię obserwuje i ma położone do tyłu uszy. Wtedy zachowaj szczególną ostrożność, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wycofuj się bardzo powoli.
Jeżeli niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz. W większości przypadków zostawi cię w spokoju, w najgorszym razie - powinien najwyżej podrapać.
Autor: dd/aw,map / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Baligród