Sposoby na meszki - jak uniknąć ukąszenia? Czy są groźne?

[object Object]
Czym są meszki?Shutterstock
wideo 2/26

Sposoby na meszki warto znać i stosować na co dzień. Te wyjątkowo dokuczliwe owady mogą bowiem nie tylko powodować przykre dolegliwości, ale w skrajnych przypadkach nawet zagrażać naszemu zdrowiu. Jak uniknąć ukąszenia? I co zrobić, gdy nie uda mu się zapobiec?

W Polsce występuje około 50 gatunków meszek.Samice meszek przecinają skórę i wysysają krew żywiciela.Objawy po ukąszeniu przez meszkę to między innymi obrzęd, świąd, rumienie, pęcherze.Meszki nie lubią wielu zapachów, na przykład olejku waniliowego i lawendy.

Czym są meszki? Meszki, czyli tak naprawdę meszkowate (Simuliidae), to owady z rzędu muchówek. W Polsce są równie dokuczliwe co komary. Na świecie opisano około 1750 gatunków meszek, z czego u nas występuje około 50. Siedem z nich atakuje ludzi. Jak wyglądają meszki? Są mniejsze od komarów, mają ciemne ubarwienie i krępą budowę ciała. Osiągają zwykle trzy do sześciu milimetrów. Mogą być mylone z muszkami owocówkami (octówkami), ale w przeciwieństwie do nich mają kłująco-ssący aparat gębowy. Właśnie za jego pomocą przecinają skórę żywiciela i wysysają krew. Podobnie jak w przypadku komarów, kąsają tylko samice.

Samice składają jaja (nawet do tysiąca) w płytkich i czystych strumieniach oraz rzekach. Samce odżywiają się pyłkiem kwiatowym i spadzią. Nad drogami czy mostami można spotkać wielkie brzęczące roje, które wabią samice.

Meszki najczęściej pojawiają się w maju i czerwcu. To wtedy są dla ludzi największym utrapieniem. Samice lubią wilgoć, bytują na krzewach i drzewach. Wieczorem, jeśli temperatura jest wyższa niż siedem stopni Celsjusza, wyruszają na poszukiwanie żywiciela.

Ukąszenie przez meszki

Kiedy wejdziemy w rój meszek, latają nam wokół głowy, potrafią dostać się do uszu, nosa czy nawet gardła. Owady są też niebezpieczne dla zwierząt gospodarskich. Zdarzały się przypadki, że na przykład krowy zostały śmiertelnie pokąsane przez te kilkumilimetrowe owady.

Jak wygląda ukąszenie meszki? W ślinie meszek znajdują się enzymy, które rozkładają białka, oraz histamina. Samica przecina skórę i wkłuwa się w nią, co bywa bolesne. Po ukłuciu na skórze zostaje ranka.

Opuchlizna po ukąszeniu meszki i inne objawy. Czy są groźne? Kiedy dojdzie do ukłucia, mogą pojawić się następujące objawy: - obrzęk,- świąd,

Meszki, pszczoły, komaryPAP

- opuchlizna,

- rumienie,

- pęcherze,

- osłabienie,

- podwyższona temperatura,

- nudności,- pogorszenie samopoczucia,- ból głowy. Jeśli zostaniemy ugryzieni przez meszkę, ważne, by nie drapać tego miejsca, wtedy może bowiem dojść do zakażenia. Najlepiej przemyć rankę i zastosować środek zapobiegający swędzeniu. Gdyby rana się powiększała, trzeba się zgłosić do lekarza. Sporadycznie po pokąsaniu przez meszki mogą pojawić się dolegliwości związane z krążeniem. W przypadku silnej alergii możliwy jest też wstrząs anafilaktyczny. Osoby w śpiączce alkoholowej i niemowlęta są zagrożone chorobą o nazwie harara. To zatrucie organizmu substancjami uwalnianymi ze śliną meszek. Dlatego nie należy pozostawiać śpiącego dziecka w wózku nieosłoniętym moskitierą.

Jak chronić się przed meszkami Meszki są dużym problem zwłaszcza na terenach podmokłych i powodziowych. Rozlewiska wody, muł i wilgotna gleba to świetne warunki do rozwoju larw. Co można zrobić, aby uchronić się przed ukąszeniem meszek? Najlepiej - unikać miejsc, gdzie meszki się pojawiają: okolic zbiorników wodnych, rzek, terenów podmokłych,- w domu udrożnić rynny, aby możliwy był spływ wody, co utrudni meszkom składanie jaj- nosić odpowiednią odzież – długie spodnie, długi rękaw, osłonięte czoło i kark,- zasłaniać okna moskitierą lub gęstą firanką,- osłaniać wózki i łóżeczka dziecięce.

Domowe sposoby na meszki Walka z meszkami wygląda podobnie jak z komarami. Oprócz środków w sprayu lub w płynie zwalczających i odstraszających owady, można stosować naturalne, domowe sposoby na meszki.

Wiadomo, że meszki, podobnie jak komary, muchy czy karaczany, nie lubią wielu zapachów. Lista roślin, które mogą pełnić funkcję repelentów, czyli odstraszaczy, jest długa. To między innymi: - zioła: bazylia, mięta pieprzowa, tymianek pospolity, koper włoski, - kwiaty: kocimiętka fassena, lawenda wąskolistna, helitrop peruwiański,- rośliny liściaste: geranium (inaczej pelargonia szorstka lub anginka), komarzyca, mirt pospolity.Warto mieć te rośliny w domu lub na balkonie, szczególnie gdy mieszkasz w miejscu, gdzie meszki są dużym problemem.

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie olejków eterycznych czy świec, które zawierają aromaty wymienionych roślin. Ze skuteczności w odstraszaniu meszek słynie olejek waniliowy, meszki bardzo nie lubią tego zapachu. Jego działanie jest jednak krótkotrwałe, więc aplikację na skórę trzeba często powtarzać.

Czarne muszki w doniczce

Meszki w domu bywają mylone z czarnymi muszkami, które latają wokół doniczki lub obsiadają rośliny. Najczęściej są to jednak ziemiórki. Owady te preferują wilgotne miejsca, to tam ich larwy czują się najlepiej. Kiedy roślina nie jest podlewana wystarczająco często, larwy ziemiórki wgryzają się w korzenie i mogą uszkodzić roślinę.

Jak się pozbyć czarnych muszek w kwiatach doniczkowych? Poleca się stosowanie preparatów chemicznych. Drugą możliwością jest wbicie w podłoże żółtych tablic lepowych, do których będą przyklejać się dorosłe owady.

Autor: aw / Źródło: Państwowa Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Ochrony Środowiska, ebis.ibe.edu.pl, cdr.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W nocy z soboty na niedzielę nad częścią Polski wciąż będą przechodziły burze z gradem. Sprawdź, gdzie będzie niebezpieczne.

IMGW ostrzega. Niebezpieczna noc

IMGW ostrzega. Niebezpieczna noc

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Jak podały lokalne media, pożar lasu wybuchł w gminie Bobrowiec w słowackich Tatrach. Na miejsce skierowani zostali strażacy z Liptowskiego Mikułasza. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Ogień w słowackich Tatrach

Ogień w słowackich Tatrach

Źródło:
teraz.sk, Kontakt24

Kolejne dni pozwolą nam odpocząć od gwałtownych zjawisk atmosferycznych. W niedzielę burze spodziewane są jedynie nad częścią kraju, a w przyszłym tygodniu zanikną. Spokojniejszej aurze towarzyszyć ma jednak ochłodzenie. Napływ chłodnych mas powietrza będzie szczególnie odczuwalny nad ranem - temperatura przy gruncie może spadać nawet do -5 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Arktyczne powietrze przyniesie nam mroźne poranki

Pogoda na 5 dni. Arktyczne powietrze przyniesie nam mroźne poranki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodzą nad Polską w sobotę. Trzeci dzień majówki przyniósł gwałtowne zjawiska atmosferyczne, a miejscami konieczne były interwencje strażaków. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Gradobicia i silne podmuchy. Gdzie interweniowali strażacy?

Gradobicia i silne podmuchy. Gdzie interweniowali strażacy?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 04.05. Noc miejscami przyniesie opady deszczu, lokalnie może także zagrzmieć. W dzień burz będzie niewiele, ale dzień zapowiada się pochmurno i deszczowo. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 19 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 04.05. W nocy mogą jeszcze wystąpić burze

Pogoda na jutro - niedziela 04.05. W nocy mogą jeszcze wystąpić burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sobota w części kraju przyniesie gwałtowną pogodę za sprawą burz. Zjawiskom mają towarzyszyć silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Sprawdź na mapach, w których regionach Polski się ich spodziewać.

Te mapy pokazują, gdzie w sobotę spodziewać się burz

Te mapy pokazują, gdzie w sobotę spodziewać się burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niewielki samolot z pięcioma osobami na pokładzie musiał awaryjnie lądować na boliwijskich bagnach. Zanim udało się dotrzeć do maszyny, jej pasażerowie byli uwięzieni na podmokłym terenie przez 36 godzin, a wokół pływały aligatory. Nikomu jednak nic się nie stało.

Katastrofa samolotu. Spędzili 36 godzin na bagnach wśród aligatorów

Katastrofa samolotu. Spędzili 36 godzin na bagnach wśród aligatorów

Źródło:
BBC, Reuters

Wiosna w pełni, wraz z nią pojawiają się kleszcze i ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pajęczaki. Wirusolożka i immunolożka profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska mówiła na antenie TVN24, że obecnie niebezpieczeństwo związane z tymi pasożytami występuje nie tylko w lasach, jak bywało wcześniej.

Są maleńkie "jak główka szpilki", stwarzają duże zagrożenie

Są maleńkie "jak główka szpilki", stwarzają duże zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w piątek nad częścią Polski. Strażacy interweniowali ponad 300 razy, głównie usuwając połamane gałęzie. Przejściu zjawisk towarzyszyły groźnie wyglądające zjawiska - w województwie podlaskim na niebie pojawił się wał szkwałowy. Jego nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Taki widok nie wróży nic dobrego. Nagranie

Taki widok nie wróży nic dobrego. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP

3 maja w Polsce przypada Dzień Długu Ekologicznego 2025. To dzisiaj wyczerpana zostanie przypisana dla naszego kraju pula zasobów naturalnych. Po tym będziemy zużywać to, czego natura nie zdąży odnowić, co przyczynia się miedzy innymi do pogłębiania kryzysu klimatycznego.

Gdyby przyjąć polski model, "ludzkość potrzebowałaby dwóch planet"

Gdyby przyjąć polski model, "ludzkość potrzebowałaby dwóch planet"

Źródło:
PAP

W świetle danych meteorologicznych z ostatnich dekad majówki w Polsce to często całe spektrum zjawisk pogodowych, jakie pojawiają się w ciągu całego tego miesiąca, jak i w ciągu całej wiosny. Maj to miesiąc, w którym odnotować możemy zarówno rekordy zimna, jak i ciepła. Zarówno w XX wieku, jak i w ostatnich dekadach na początku maja napływały do naszego kraju masy powietrza z Arktyki, niosące opady śniegu oraz mróz. Płynęły również masy powietrza zwrotnikowego znad północnej Afryki, niosące wzrost temperatury do 30 stopni Celsjusza.

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Od upału po śnieg. Te majówki zapamiętamy szczególnie

Źródło:
TVN24+

W piątek na terenie rezerwatu "Źródliska Jasiołki" niedaleko Woli Wyżnej, w pobliżu granicy ze Słowacją, wybuchł pożar. Strażacy gasili go blisko pięć godzin.

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Pożar torfowiska przy granicy ze Słowacją. Gaszenie trwało kilka godzin

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Organ zajmujący się ochroną praw człowieka bada doniesienia, według których ​​ponad 100 dzieci w indyjskim mieście Mokama zachorowało po zjedzeniu szkolnego obiadu. W posiłku znaleziono martwego węża.

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Martwy wąż w jedzeniu. Zachorowało ponad sto dzieci

Źródło:
BBC

Arapaima to jedna z największych na świecie słodkowodnych ryb. Jak alarmują brazylijscy naukowcy, gatunek szybko rozprzestrzenia się w tamtejszych rzekach, wpływając negatywnie na lokalne ekosystemy. Pokaźnych rozmiarów ryba jeszcze kilkadziesiąt lat temu była uznawana za wymarłą.

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Kiedyś prawie wyginęła, teraz jest dużym problemem

Źródło:
PAP, UOL, DOL, tvnmeteo.pl

Gwałtowna burza przeszła przez zachodnią część amerykańskiego miasta Cleveland położonego w stanie Ohio. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami, które runęło na pobliski dom.

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Potężne drzewo runęło na dom. "Uważajcie na wiosenne burze"

Źródło:
CNN, cleveland19.com, fox8.com

Do części Polski dotarła niewielka porcja pyłu saharyjskiego, co może skutkować lekkim zmętnieniem koloru nieba. Skąd się wzięło to zjawisko i jak długo z nami zostanie? Sprawdź.

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Pył znad Sahary nad Polską. "Może nadać niebu lekko śmietankowy kolor"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Czasami rozróżnienie, które drzewa pylą najbardziej, sprawia problemy nawet ekspertom. Naukowcy z kilku amerykańskich uczelni opracowali metodę, która może w tym pomóc. Do jej stworzenia wykorzystano sztuczną inteligencję.

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Jak rozróżnić pyłki roślin? Z pomocą może przyjść AI

Źródło:
University of Texas - Arlington

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ma wejść w atmosferę Ziemi w drugim tygodniu maja. Obiekt, który miał zebrać informacje na temat atmosfery Wenus, na skutek problemu technicznego spędził ponad pół wieku na orbicie okołoziemskiej. Badacze wciąż nie wiedzą, w którym miejscu mogą spaść fragmenty sondy - a niewykluczone, że i cały obiekt.

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Radziecka sonda Kosmos 482 spadnie na Ziemię. Możliwe, że w całości

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", space.com, EarthSky

Na zachód od Jerozolimy szaleją pożary. Ponad sto zastępów strażaków i samoloty gaśnicze wciąż walczą z ogniem trawiącym lasy - poinformowała w czwartek izraelska straż pożarna. Otwarto zamknięte wcześniej drogi i kolej łączącą Jerozolimę z Tel Awiwem.

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Kilkanaście osób zostało rannych, dwóch strażaków hospitalizowano

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Times of Israel, BBC

Alergia na orzechy dotyka nawet jednego na 200 dorosłych - donosi stacja BBC. Może wywołać różne reakcje, od łagodnych, jak swędzenie i pokrzywka, po ciężkie, takie jak wstrząs anafilaktyczny. 28-letniemu Chrisowi udało się pokonać alergię na orzeszki ziemne, choć pewnego dnia prawie przez nią umarł. - Teraz jem je codziennie na śniadanie - powiedział w rozmowie z BBC.

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Alergia na orzeszki ziemne prawie go zabiła. "Teraz jem je codziennie"

Źródło:
BBC

Burze nadciągnęły nad Nową Zelandię. W stolicy kraju Wellington wydane zostało czerwone ostrzeżenie przed porywistym wiatrem - podmuchy są tam najsilniejsze od ponad dekady. Na południowej wyspie, w mieście Christchurch, ulewy spowodowały powodzie błyskawiczne. W regionie ogłoszono stan wyjątkowy.

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Czerwony alert w stolicy. Wichury sparaliżowały lotnisko

Źródło:
Reuters, The NZ Herald

Łosie spacerowały po ulicy na warszawskim Bemowie. Jak opowiadała Reporterka24, która uwieczniła ich wyprawę, zwierzęta nie wydawały się wystraszone. Przedstawiciele tego gatunku czasami pojawiają się w lasach otaczających Warszawę.

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Łosie na warszawskiej ulicy. "Jakby po prostu wyszły na spacer"

Źródło:
Kontakt24, Lasy Miejskie Warszawa

Majówka jak co roku przyciąga w Tatry tłumy odwiedzających. Tragedia, do jakiej doszło na Rysach w weekend, pokazuje jednak, że góry pozostają niebezpieczne nawet wtedy, gdy u ich podnóży panuje łagodna, wiosenna aura. Dla osób, które nie mają doświadczenia we wspinaczce, nierozsądna wyprawa może skończyć się tragicznie. O zasadach bezpieczeństwa, które każdy z nas powinien znać przed wyjściem w góry, rozmawialiśmy z przewodnikiem tatrzańskim i edukatorem Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomaszem Zającem.

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

"Nie myślimy w kategoriach wiosny, tylko zimy". Jak zdobywać szczyty w maju i przeżyć

Źródło:
TVN24+

Czym żywią się wilki żyjące w rejonie Ujścia Warty? - Pomimo obecności kilku tysięcy wolno wypasanych krów i kilkuset koni odżywiają się przede wszystkim dzikimi gatunkami ssaków - donoszą naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Według badaczy wpływ na to ma sposób wypasu inwentarza oraz niepozbawianie krów rogów.

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Wolą dzikie kopytne od bydła i koni  

Źródło:
PAP

Uśpione wulkany też mogą wykazywać pewną aktywność. Jak wynika z najnowszych badań, głęboko pod stożkiem Uturuncu w Boliwii dochodzi do przemieszczania się gazu i płynów, co powoduje wznoszenie terenu. Naukowcy tłumaczą, że obserwacja "wulkanu zombie" pomoże nam w zrozumieniu procesów zachodzących w skorupie ziemskiej.

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Badacze odkryli ruchy pod "wulkanem zombie"

Źródło:
Cornell University, USGS

Burza piaskowa nawiedziła południowy i środkowy Irak, znacząco ograniczając widzialność. W mieście Basra prawie 400 osób trafiło do szpitali na skutek inhalacji pyłu. Jak ostrzegają meteorolodzy, takie warunki mogą utrzymać się co najmniej do przyszłego tygodnia.

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Miasta tonęły w pyle. Prawie 400 osób trafiło do szpitali

Źródło:
Reuters, Shafaq News

Co najmniej dwie osoby nie żyją na skutek burz, które we wtorek przeszły nad centralnymi i wschodnimi Stanami Zjednoczonymi. Do śmiertelnych wypadków doszło w Pittsburghu. Przez pogodę w mieście przez pewien czas były problemy z działaniem systemów alarmowych, wystąpiły także długie przerwy w dostawie prądu.

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Podczas burzy padł system alarmowy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN, CBS News