Sposoby na komary - domowe i ze sklepu

[object Object]
Jedni stawiają na opryski, inni na naturę. Jak miasta walczą z "inwazją komarów"?Fakty TVN
wideo 2/23

Sposoby na komary mają różną skuteczność. Olejki zapachowe są naturalne i bezpieczne, ale nie mogą konkurować ze środkami wynalezionymi przez naukowców do walki z malarią. Sprawdź, jak odstraszyć komary we własnym ogrodzie, a po które środki sięgnąć, gdy wybierasz się na egzotyczną wyprawę.

Komary przywabia zwiększone stężenie CO2 w wydychanym powietrzu, składniki ludzkiego potu oraz ciepło naszego ciała.Wiele olejków zapachowych odstrasza komary, między innymi lawendowy, cytronelowy i bazyliowy.Zdaniem naukowców najskuteczniejszy środek w walce z komarami to DEET.Zażywanie witaminy D nie odstrasza komarów.

Sposoby na komary – repelenty Komary potrafią dokuczyć w letnie wieczory. Wyganiają nas z ogrodu czy znad rzeki, nie pozwalają posiedzieć wieczorem przy grillu, w nocy uniemożliwiają sen. Są uciążliwe, bo bzyczą, ale przede wszystkim gryzą – a w zasadzie kłują, ponieważ mają aparaty gębowe kłująco-ssące. Po ukąszeniu na skórze pozostaje swędzący bąbel. Samice komarów – to one atakują ludzi – doskonale wiedzą, gdzie nas szukać. Przywabia je zwiększone stężenie CO2 w wydychanym powietrzu oraz składniki ludzkiego potu. Owady te stosują również termodetekcję, czyli lokalizują swoją ofiarę wyczuwając temperaturę. To dlatego na ukąszenia komarów bardziej narażeni są młodzi mężczyźni, dzieci i kobiety podczas owulacji. Najskuteczniejszym sposobem na komary są repelenty – środki, które odstraszają niepożądane w danym miejscu organizmy żywe. Repelenty mogą mieć różną postać: aerozolu, kremu, emulsji, pudru czy olejku do opalania. Ich skuteczność zmniejsza jednak wiele czynników, między innymi pocenie się, wysoka temperatura i silny wiatr.

Domowe sposoby na komary

Ludzie od wieków używają substancji naturalnych do odstraszania insektów. Korzystano z dymu, smoły, właściwości roślin i wcieranych w skórę olejków. Naukowcy nadal poszukują kolejnych roślin, które mogłyby być źródłem olejków o odstraszającym działaniu. Zapach to jeden ze sposobów na komary w domu. Możemy sadzić rośliny, ale i wykorzystywać same olejki, np. skrapiając nimi moskitiery.

Inwazja komarówPAP / TVN24

Jaki zapach odstrasza komary?

Lista zapachów, których nie lubią komary, jest długa. Są tu aromaty naprawdę przyjemne i takie, za którym ludzie też nie przepadają: Olejek cytronelowy

Ma przyjemny, świeży zapach, a odstrasza nie tylko komary, również kleszcze, muchy i pchły. Olejek otrzymuje się z trawy cytronellowej. Środki repelentowe z tym składnikiem występują w postaci ciekłej (do pryskania na skórę lub ubrania) i stałej (w świecach zapachowych). Te, które wykorzystać można bezpośrednio na skórę, mają stężenie 5-15 proc. Zapewniają ochronę przez okres od pół godziny do dwóch. Olejek lawendowyDo wytwarzania olejku wykorzystuje się różne gatunki lawendy. Najskuteczniejsza jest jednak lawenda szerokolistna L. latifolia, która jest źródłem olejku spikowego o dużej zawartości kamfory. Według badań wykazuje ona najlepsze właściwości repelentne w stosunku do komarów. Występuje w stężeniu sześciu procent, a czas ochrony, jaki zapewnia, to około 30 minut. Olejek lawendowy ma dodatkową cenną właściwość – przyspiesza gojenie i łagodzi podrażnienia po ukąszeniu. Olejek mięty pieprzowej

Olejek ten ma dużą zawartość mentolu, a otrzymuje się go z różnych gatunków mięty. Badania wykazują, że ma silne właściwości odstraszające wiele rodzajów komarów. Szczególnie skuteczny jest w stosunku do gatunku, który jest odpowiedzialny za roznoszenie pierwotniaków wywołujących malarię w Indiach.Olejek bazyliowyTak, to ta sama bazylia, której używa się jako przyprawy. Olejek z niej otrzymywany dobrze odstrasza komary. Najlepszy jest olejek pozyskiwany z bardzo popularnej również w Polsce bazylii właściwej.Olejek z eukaliptusa cytrynowegoPozyskuje się go z drzewa eukaliptusowego. Wykorzystywany jest od ponad 140 lat. Czas ochrony przeciw komarom, jaki zapewnia, to maksymalnie godzina.PMD

Ma najwyższą skuteczność spośród wszystkich olejków roślinnych. Charakteryzuje się lekko mentolowym zapachem. Ma też wysokie stężenie sięgające 20-30 proc. Z badań wynika, że jest tak samo skuteczny jak DEET. Jak odstraszyć komary? Preparaty chemiczne W sklepach znajdziemy wiele preparatów na komary, wykorzystujące substancje chemiczne. Pamiętaj – zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu produktu.DEET

To zdaniem naukowców najskuteczniejszy środek w walce z komarami, kleszczami i moskitami. Powstał w 1946 roku, a stworzyli go badacze z departamentu rolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Do jego odkrycia przyczyniło się doświadczenie zdobyte podczas II wojny światowej w walkach prowadzonych w wilgotnych lasach zwrotnikowych. Im wyższe stężenie DEET, tym dłuższy czas ochrony. Stężenie powyżej 50 proc. nie wydłuża już czasu działania. Dla wielu osób problematyczny może być fakt, że preparaty z DEET mają dość nieprzyjemny zapach, a z powodu oleistej konsystencji mogą powodować uszkodzenie tkanin syntetycznych.IR3535Ten preparat również ma wysoką skuteczność i działa do kilku godzin. Dodatkowo nie ma zapachu i koloru. Słabiej radzi sobie z naszymi rodzimymi kleszczami.IkarydynaTo najnowszy produkt do odstraszania owadów, wynaleziony w 1980 roku. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje go do walki z malarią. Najlepsze właściwości wykazuje względem much, pcheł i komarów.Permetryna

Substancja ta jest wykorzystywana między innymi do impregnowania ubrań, butów, moskitier, sprzętu biwakowego. Ma właściwości nie tylko repelentne, ale też owadobójcze. Co odstrasza komary w nocy? Sposobem najprostszym i bardzo skutecznym są moskitiery. Można nimi zabezpieczyć okna albo rozwiesić je nad łóżkiem. Jeżeli wybieramy się w podróż do egzotycznego kraju, gdzie warunki mieszkaniowe mogą być różne, warto zabrać ze sobą turystyczną moskitierę fabrycznie impregnowaną permetryną. Inną metodą jest stosowanie naturalnych olejków eterycznych. Moskitiera jest jednak najlepszą barierą, która sprawia, że owady nie wlecą do mieszkania i nie obudzi nas brzęczenie ani ugryzienie komara.

Sposoby na komary przy grillu

Na komary odstraszająco działa dym. Planując grill warto zaopatrzyć się w spirale i świece zawierające insektycydy. Niezastąpionym sposobem będzie tu też przykrycie jak największej powierzchni ciała – długie nogawki i rękawy, osłona głowy i karku, a także kryte obuwie.

Jeżeli często spędzasz czas w ogrodzie, pamiętaj, żeby co najmniej raz w tygodniu opróżnić i wyszorować wszystkie przedmioty zawierające wodę. Mogą to być wiadra, donice, zabawki, baseny, fontanny dla ptaków czy pojemniki na śmieci.

Witamina B na komary

Często pojawiają się informacje o witaminie B, która ma być rzekomo repelentem przeciw komarom. Niestety, badania naukowe nie potwierdzają, by witamina B zmniejszała zainteresowanie komarów człowiekiem. Dodatkowa suplementacja tej witaminy nie sprawi zatem, że komary będą nas omijać.

Zwierzęta pomocne w walce z komarami Nie możemy również zapominać o naturalnych wrogach komarów. Są to między innymi znienawidzone przez wiele osób pająki. W ostatnich latach mówi się też coraz częściej o dużej roli jerzyków w walce z plagą komarów. Jeden jerzyk, jaskółka czy nietoperz w ciągu jednego dnia potrafi zjeść kilkadziesiąt tysięcy owadów. Dlaczego chronić się przed komarami? W Polsce dotychczas opisanych zostało około 50 gatunków komarów. Na świecie jest ich około 3500. Swędzące bąble to niejedyny powód, dla którego należy się przed nimi chronić. Są też poważniejsze. Komary są roznosicielami groźnych dla naszego zdrowia i życia patogenów: pasożytów, bakterii i wirusów, takich jak:- malaria,- gorączka Zachodniego Nilu,- żółta febra,- filarioza,- zapalenie mózgu,- myksomatoza,- denga.

Ukłucia komarów mogą być również przyczyną reakcji alergicznych na białka znajdujące się w ich ślinie. Możliwe objawy to kilkucentymetrowe obrzęki oraz reakcje pęcherzowe z gorączką i złym samopoczuciem. Domowe sposoby na ugryzienie komara Jeżeli nie uda nam się dostatecznie zabezpieczyć przed atakiem komarów i dojdzie do ukłucia, na ciele pojawi się najpewniej bąbel. To naturalna reakcja organizmu na związki zawarte w ślinie tego owada. Naturalne jest też to, że miejsce po ukłuciu swędzi.

Malaria roznoszona jest przez komaryPAP

Lekarze zalecają przyłożenie w miejsce ukłucia czegoś zimnego albo polanie go zimną wodą z kranu. To pomoże w powstrzymaniu się od drapania. Skuteczne są również preparaty łagodzące świąd, które można kupić w aptekach.

Dlaczego komary mnie gryzą?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Badania wykazują, że atrakcyjność człowieka dla komara jest zależna od wielu czynników: gatunku samego komara i jego liczebności w danym otoczeniu, wieku, płci i składu potu potencjalnego żywiciela.

Autor: aw / Źródło: "Nauki inżynierskie i technologiczne", "Klinika pediatryczna", ebis.ibe.edu.pl, CDC, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć mogą opady gradu. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie na południu kraju. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Niebezpiecznie na południu kraju. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Poniedziałek przyniósł części kraju gwałtowną aurę. Pojawiły się burze, którym towarzyszył silny wiatr. Na Pomorzu wiało tak mocno, że drzewo spadło na tory. Konieczna była interwencja strażaków. Materiały z burzowego poniedziałku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Drzewo spadło na tory. Gwałtowne burze w Polsce

Drzewo spadło na tory. Gwałtowne burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Prognoza pogody na jutro, czyli na wtorek 7.05. Nocą pojawią się miejscami opady deszczu oraz burze. W dzień będzie na ogół pochmurno. Termometry pokażą maksymalnie 18 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 7.05. Nocą może się lokalnie błyskać, w dzień do 18 stopni

Pogoda na jutro - wtorek, 7.05. Nocą może się lokalnie błyskać, w dzień do 18 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi, które nawiedziły brazylijski stan Rio Grande do Sul, wzrósł do co najmniej 83. Trwają poszukiwania ponad stu zaginionych osób - przekazały lokalne władze. Żywioł dotknął ponad dwie trzecie z prawie 500 miast położonych w tym stanie. Dziesiątki tysięcy osób musiały opuścić swoje domy.

Stadion piłkarski zamienił się w jezioro. Wzrósł bilans ofiar powodzi

Stadion piłkarski zamienił się w jezioro. Wzrósł bilans ofiar powodzi

Źródło:
Reuters

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Przed nami kilka chłodniejszych nocy, co dla miłośników roślin ozdobnych może stanowić powód do niepokoju. Jak wynika z prognoz, miejscami temperatura powietrza może spaść poniżej zera. O to, w jaki sposób chronić rośliny przed mrozem, zapytaliśmy doktor habilitowaną Julitę Rabizę-Świder ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na 5 dni. Nadchodzące dni przyniosą pochmurną aurę, a miejscami także przelotne opady deszczu. Jest jednak szansa na chwile ze słońcem. Jeśli chodzi o temperaturę, to jedynie miejscami zbliży się do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Aura w kratkę, miejscami tylko 12 stopni w najcieplejszym momencie dnia

Pogoda na 5 dni. Aura w kratkę, miejscami tylko 12 stopni w najcieplejszym momencie dnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers

Krowy poturbowały pielgrzymów idących słynną trasą Camino de Santiago. Jedna osoba odniosła ciężkie obrażenia. To nie pierwszy podobny przypadek w ciągu ostatnich tygodni - do ataku na pątników doszło także w marcu.

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Krowy zaatakowały pielgrzymów na Camino de Santiago

Źródło:
PAP, ABC Castilla y León, hoy.es

Niedziela upływała pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP