Sposoby na komary - domowe i ze sklepu

[object Object]
Jedni stawiają na opryski, inni na naturę. Jak miasta walczą z "inwazją komarów"?Fakty TVN
wideo 2/23

Sposoby na komary mają różną skuteczność. Olejki zapachowe są naturalne i bezpieczne, ale nie mogą konkurować ze środkami wynalezionymi przez naukowców do walki z malarią. Sprawdź, jak odstraszyć komary we własnym ogrodzie, a po które środki sięgnąć, gdy wybierasz się na egzotyczną wyprawę.

Komary przywabia zwiększone stężenie CO2 w wydychanym powietrzu, składniki ludzkiego potu oraz ciepło naszego ciała.Wiele olejków zapachowych odstrasza komary, między innymi lawendowy, cytronelowy i bazyliowy.Zdaniem naukowców najskuteczniejszy środek w walce z komarami to DEET.Zażywanie witaminy D nie odstrasza komarów.

Sposoby na komary – repelenty Komary potrafią dokuczyć w letnie wieczory. Wyganiają nas z ogrodu czy znad rzeki, nie pozwalają posiedzieć wieczorem przy grillu, w nocy uniemożliwiają sen. Są uciążliwe, bo bzyczą, ale przede wszystkim gryzą – a w zasadzie kłują, ponieważ mają aparaty gębowe kłująco-ssące. Po ukąszeniu na skórze pozostaje swędzący bąbel. Samice komarów – to one atakują ludzi – doskonale wiedzą, gdzie nas szukać. Przywabia je zwiększone stężenie CO2 w wydychanym powietrzu oraz składniki ludzkiego potu. Owady te stosują również termodetekcję, czyli lokalizują swoją ofiarę wyczuwając temperaturę. To dlatego na ukąszenia komarów bardziej narażeni są młodzi mężczyźni, dzieci i kobiety podczas owulacji. Najskuteczniejszym sposobem na komary są repelenty – środki, które odstraszają niepożądane w danym miejscu organizmy żywe. Repelenty mogą mieć różną postać: aerozolu, kremu, emulsji, pudru czy olejku do opalania. Ich skuteczność zmniejsza jednak wiele czynników, między innymi pocenie się, wysoka temperatura i silny wiatr.

Domowe sposoby na komary

Ludzie od wieków używają substancji naturalnych do odstraszania insektów. Korzystano z dymu, smoły, właściwości roślin i wcieranych w skórę olejków. Naukowcy nadal poszukują kolejnych roślin, które mogłyby być źródłem olejków o odstraszającym działaniu. Zapach to jeden ze sposobów na komary w domu. Możemy sadzić rośliny, ale i wykorzystywać same olejki, np. skrapiając nimi moskitiery.

Inwazja komarówPAP / TVN24

Jaki zapach odstrasza komary?

Lista zapachów, których nie lubią komary, jest długa. Są tu aromaty naprawdę przyjemne i takie, za którym ludzie też nie przepadają: Olejek cytronelowy

Ma przyjemny, świeży zapach, a odstrasza nie tylko komary, również kleszcze, muchy i pchły. Olejek otrzymuje się z trawy cytronellowej. Środki repelentowe z tym składnikiem występują w postaci ciekłej (do pryskania na skórę lub ubrania) i stałej (w świecach zapachowych). Te, które wykorzystać można bezpośrednio na skórę, mają stężenie 5-15 proc. Zapewniają ochronę przez okres od pół godziny do dwóch. Olejek lawendowyDo wytwarzania olejku wykorzystuje się różne gatunki lawendy. Najskuteczniejsza jest jednak lawenda szerokolistna L. latifolia, która jest źródłem olejku spikowego o dużej zawartości kamfory. Według badań wykazuje ona najlepsze właściwości repelentne w stosunku do komarów. Występuje w stężeniu sześciu procent, a czas ochrony, jaki zapewnia, to około 30 minut. Olejek lawendowy ma dodatkową cenną właściwość – przyspiesza gojenie i łagodzi podrażnienia po ukąszeniu. Olejek mięty pieprzowej

Olejek ten ma dużą zawartość mentolu, a otrzymuje się go z różnych gatunków mięty. Badania wykazują, że ma silne właściwości odstraszające wiele rodzajów komarów. Szczególnie skuteczny jest w stosunku do gatunku, który jest odpowiedzialny za roznoszenie pierwotniaków wywołujących malarię w Indiach.Olejek bazyliowyTak, to ta sama bazylia, której używa się jako przyprawy. Olejek z niej otrzymywany dobrze odstrasza komary. Najlepszy jest olejek pozyskiwany z bardzo popularnej również w Polsce bazylii właściwej.Olejek z eukaliptusa cytrynowegoPozyskuje się go z drzewa eukaliptusowego. Wykorzystywany jest od ponad 140 lat. Czas ochrony przeciw komarom, jaki zapewnia, to maksymalnie godzina.PMD

Ma najwyższą skuteczność spośród wszystkich olejków roślinnych. Charakteryzuje się lekko mentolowym zapachem. Ma też wysokie stężenie sięgające 20-30 proc. Z badań wynika, że jest tak samo skuteczny jak DEET. Jak odstraszyć komary? Preparaty chemiczne W sklepach znajdziemy wiele preparatów na komary, wykorzystujące substancje chemiczne. Pamiętaj – zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu produktu.DEET

To zdaniem naukowców najskuteczniejszy środek w walce z komarami, kleszczami i moskitami. Powstał w 1946 roku, a stworzyli go badacze z departamentu rolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Do jego odkrycia przyczyniło się doświadczenie zdobyte podczas II wojny światowej w walkach prowadzonych w wilgotnych lasach zwrotnikowych. Im wyższe stężenie DEET, tym dłuższy czas ochrony. Stężenie powyżej 50 proc. nie wydłuża już czasu działania. Dla wielu osób problematyczny może być fakt, że preparaty z DEET mają dość nieprzyjemny zapach, a z powodu oleistej konsystencji mogą powodować uszkodzenie tkanin syntetycznych.IR3535Ten preparat również ma wysoką skuteczność i działa do kilku godzin. Dodatkowo nie ma zapachu i koloru. Słabiej radzi sobie z naszymi rodzimymi kleszczami.IkarydynaTo najnowszy produkt do odstraszania owadów, wynaleziony w 1980 roku. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje go do walki z malarią. Najlepsze właściwości wykazuje względem much, pcheł i komarów.Permetryna

Substancja ta jest wykorzystywana między innymi do impregnowania ubrań, butów, moskitier, sprzętu biwakowego. Ma właściwości nie tylko repelentne, ale też owadobójcze. Co odstrasza komary w nocy? Sposobem najprostszym i bardzo skutecznym są moskitiery. Można nimi zabezpieczyć okna albo rozwiesić je nad łóżkiem. Jeżeli wybieramy się w podróż do egzotycznego kraju, gdzie warunki mieszkaniowe mogą być różne, warto zabrać ze sobą turystyczną moskitierę fabrycznie impregnowaną permetryną. Inną metodą jest stosowanie naturalnych olejków eterycznych. Moskitiera jest jednak najlepszą barierą, która sprawia, że owady nie wlecą do mieszkania i nie obudzi nas brzęczenie ani ugryzienie komara.

Sposoby na komary przy grillu

Na komary odstraszająco działa dym. Planując grill warto zaopatrzyć się w spirale i świece zawierające insektycydy. Niezastąpionym sposobem będzie tu też przykrycie jak największej powierzchni ciała – długie nogawki i rękawy, osłona głowy i karku, a także kryte obuwie.

Jeżeli często spędzasz czas w ogrodzie, pamiętaj, żeby co najmniej raz w tygodniu opróżnić i wyszorować wszystkie przedmioty zawierające wodę. Mogą to być wiadra, donice, zabawki, baseny, fontanny dla ptaków czy pojemniki na śmieci.

Witamina B na komary

Często pojawiają się informacje o witaminie B, która ma być rzekomo repelentem przeciw komarom. Niestety, badania naukowe nie potwierdzają, by witamina B zmniejszała zainteresowanie komarów człowiekiem. Dodatkowa suplementacja tej witaminy nie sprawi zatem, że komary będą nas omijać.

Zwierzęta pomocne w walce z komarami Nie możemy również zapominać o naturalnych wrogach komarów. Są to między innymi znienawidzone przez wiele osób pająki. W ostatnich latach mówi się też coraz częściej o dużej roli jerzyków w walce z plagą komarów. Jeden jerzyk, jaskółka czy nietoperz w ciągu jednego dnia potrafi zjeść kilkadziesiąt tysięcy owadów. Dlaczego chronić się przed komarami? W Polsce dotychczas opisanych zostało około 50 gatunków komarów. Na świecie jest ich około 3500. Swędzące bąble to niejedyny powód, dla którego należy się przed nimi chronić. Są też poważniejsze. Komary są roznosicielami groźnych dla naszego zdrowia i życia patogenów: pasożytów, bakterii i wirusów, takich jak:- malaria,- gorączka Zachodniego Nilu,- żółta febra,- filarioza,- zapalenie mózgu,- myksomatoza,- denga.

Ukłucia komarów mogą być również przyczyną reakcji alergicznych na białka znajdujące się w ich ślinie. Możliwe objawy to kilkucentymetrowe obrzęki oraz reakcje pęcherzowe z gorączką i złym samopoczuciem. Domowe sposoby na ugryzienie komara Jeżeli nie uda nam się dostatecznie zabezpieczyć przed atakiem komarów i dojdzie do ukłucia, na ciele pojawi się najpewniej bąbel. To naturalna reakcja organizmu na związki zawarte w ślinie tego owada. Naturalne jest też to, że miejsce po ukłuciu swędzi.

Malaria roznoszona jest przez komaryPAP

Lekarze zalecają przyłożenie w miejsce ukłucia czegoś zimnego albo polanie go zimną wodą z kranu. To pomoże w powstrzymaniu się od drapania. Skuteczne są również preparaty łagodzące świąd, które można kupić w aptekach.

Dlaczego komary mnie gryzą?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Badania wykazują, że atrakcyjność człowieka dla komara jest zależna od wielu czynników: gatunku samego komara i jego liczebności w danym otoczeniu, wieku, płci i składu potu potencjalnego żywiciela.

Autor: aw / Źródło: "Nauki inżynierskie i technologiczne", "Klinika pediatryczna", ebis.ibe.edu.pl, CDC, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami. Obowiązują alerty nawet trzeciego, najwyższego stopnia. W niektórych rejonach kraju silny deszcz może padać do późnego wieczora.

Niebezpieczne ulewy. Przybyło alarmów IMGW

Niebezpieczne ulewy. Przybyło alarmów IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 28.07 rano zagrzmiało w części kraju. Aktualnie się nie błyska, ale intensywnie pada deszcz. Opady są związane z niżem genueńskim, który wędruje nad Polską. W ciągu ostatniej doby opady przekroczyły 120-140 litrów na metr kwadratowy.

Gdzie jest burza? Tu pada najmocniej

Gdzie jest burza? Tu pada najmocniej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Od północy do godziny 8 w poniedziałek strażacy przeprowadzili ponad 450 interwencji. Dotyczyły one głównie wypompowywania wody z zalanych terenów. W kilku powiatach położonych na terenie Śląska ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Pogotowie przeciwpowodziowe, ewakuacje obozów harcerskich. Ulewy w Polsce

Pogotowie przeciwpowodziowe, ewakuacje obozów harcerskich. Ulewy w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Wokół Bursy, czwartego co do wielkości miasta Turcji, już trzeci dzień szaleją pożary. Podczas walki z żywiołem śmierć poniosły cztery osoby. Płoną także inne rejony kraju.

Spadła cysterna, zginęły trzy osoby

Spadła cysterna, zginęły trzy osoby

Źródło:
PAP, BBC News Turkce, Hurriyet

Północne Chiny wciąż zmagają się z silnymi deszczami, które powodują ryzyko groźnych zjawisk. W poniedziałek rano osuwisko zabiło cztery osoby w północnej części kraju. Ofiara śmiertelna pojawiła się również w centrum Chin.

Deszcz sprawił, że ziemia osunęła się na wioskę

Deszcz sprawił, że ziemia osunęła się na wioskę

Źródło:
Reuters, PAP

W związku z intensywnymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne. W mocy są alarmy nawet trzeciego stopnia.

Ostrzeżenia hydrologiczne. W mocy nawet czerwone alarmy

Ostrzeżenia hydrologiczne. W mocy nawet czerwone alarmy

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 28.07 upłynie pod znakiem opadów deszczu, a także możliwością burz w znacznej większości kraju. Prognozowane są też silne porywy wiatru. Termometry pokażą do 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.07. W pogodzie będzie się dużo dziać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie mamy dobrych wiadomości dla ciepłolubnych - wszystkich nas czeka spadek temperatury znacznie poniżej średniej. Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Pogoda na 16 dni: ofensywa zimna w samym środku wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w niedzielę SMS-owe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami dla mieszkańców kolejnych województw. Na skutek opadów możliwe są gwałtowne wezbrania rzek.

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Alert RCB. "Możliwe gwałtowne wezbrania rzek"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Temperatura 50,5 stopni Celsjusza została zmierzona 25 lipca w mieście Silopi na południowym wschodzie Turcji. To najwyższa odnotowana wartość w historii kraju.

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Ponad 50 stopni. Najwyższa temperatura w historii kraju

Źródło:
PAP, Deutsche Welle

W rejonie Pekinu i północno-wschodnich Chin ulewne deszcze spowodowały powodzie i lawiny błotne, w wyniku których zginęły dwie osoby, a dwie kolejne są zaginione. W przemysłowym mieście Baoding w ciągu jednej nocy spadło aż 145 litrów na metr kwadratowy deszczu, co wymusiło ewakuację ponad trzech tysięcy mieszkańców.

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

W nocy spadły zatrważające ilości deszczu. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Małopolska Trzebinia to miejsce, gdzie można spędzić aktywnie czas. Wszystko dzięki między innymi festynowi Małopolska Tour. Poza rajdem rowerowym to także impreza dla rodzin z dziećmi. A to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów w tym mieście.

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

W Trzebini każdy znajdzie coś dla siebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian