Sposoby na komary - domowe i ze sklepu

[object Object]
Jedni stawiają na opryski, inni na naturę. Jak miasta walczą z "inwazją komarów"?Fakty TVN
wideo 2/23

Sposoby na komary mają różną skuteczność. Olejki zapachowe są naturalne i bezpieczne, ale nie mogą konkurować ze środkami wynalezionymi przez naukowców do walki z malarią. Sprawdź, jak odstraszyć komary we własnym ogrodzie, a po które środki sięgnąć, gdy wybierasz się na egzotyczną wyprawę.

Komary przywabia zwiększone stężenie CO2 w wydychanym powietrzu, składniki ludzkiego potu oraz ciepło naszego ciała.Wiele olejków zapachowych odstrasza komary, między innymi lawendowy, cytronelowy i bazyliowy.Zdaniem naukowców najskuteczniejszy środek w walce z komarami to DEET.Zażywanie witaminy D nie odstrasza komarów.

Sposoby na komary – repelenty Komary potrafią dokuczyć w letnie wieczory. Wyganiają nas z ogrodu czy znad rzeki, nie pozwalają posiedzieć wieczorem przy grillu, w nocy uniemożliwiają sen. Są uciążliwe, bo bzyczą, ale przede wszystkim gryzą – a w zasadzie kłują, ponieważ mają aparaty gębowe kłująco-ssące. Po ukąszeniu na skórze pozostaje swędzący bąbel. Samice komarów – to one atakują ludzi – doskonale wiedzą, gdzie nas szukać. Przywabia je zwiększone stężenie CO2 w wydychanym powietrzu oraz składniki ludzkiego potu. Owady te stosują również termodetekcję, czyli lokalizują swoją ofiarę wyczuwając temperaturę. To dlatego na ukąszenia komarów bardziej narażeni są młodzi mężczyźni, dzieci i kobiety podczas owulacji. Najskuteczniejszym sposobem na komary są repelenty – środki, które odstraszają niepożądane w danym miejscu organizmy żywe. Repelenty mogą mieć różną postać: aerozolu, kremu, emulsji, pudru czy olejku do opalania. Ich skuteczność zmniejsza jednak wiele czynników, między innymi pocenie się, wysoka temperatura i silny wiatr.

Domowe sposoby na komary

Ludzie od wieków używają substancji naturalnych do odstraszania insektów. Korzystano z dymu, smoły, właściwości roślin i wcieranych w skórę olejków. Naukowcy nadal poszukują kolejnych roślin, które mogłyby być źródłem olejków o odstraszającym działaniu. Zapach to jeden ze sposobów na komary w domu. Możemy sadzić rośliny, ale i wykorzystywać same olejki, np. skrapiając nimi moskitiery.

Inwazja komarówPAP / TVN24

Jaki zapach odstrasza komary?

Lista zapachów, których nie lubią komary, jest długa. Są tu aromaty naprawdę przyjemne i takie, za którym ludzie też nie przepadają: Olejek cytronelowy

Ma przyjemny, świeży zapach, a odstrasza nie tylko komary, również kleszcze, muchy i pchły. Olejek otrzymuje się z trawy cytronellowej. Środki repelentowe z tym składnikiem występują w postaci ciekłej (do pryskania na skórę lub ubrania) i stałej (w świecach zapachowych). Te, które wykorzystać można bezpośrednio na skórę, mają stężenie 5-15 proc. Zapewniają ochronę przez okres od pół godziny do dwóch. Olejek lawendowyDo wytwarzania olejku wykorzystuje się różne gatunki lawendy. Najskuteczniejsza jest jednak lawenda szerokolistna L. latifolia, która jest źródłem olejku spikowego o dużej zawartości kamfory. Według badań wykazuje ona najlepsze właściwości repelentne w stosunku do komarów. Występuje w stężeniu sześciu procent, a czas ochrony, jaki zapewnia, to około 30 minut. Olejek lawendowy ma dodatkową cenną właściwość – przyspiesza gojenie i łagodzi podrażnienia po ukąszeniu. Olejek mięty pieprzowej

Olejek ten ma dużą zawartość mentolu, a otrzymuje się go z różnych gatunków mięty. Badania wykazują, że ma silne właściwości odstraszające wiele rodzajów komarów. Szczególnie skuteczny jest w stosunku do gatunku, który jest odpowiedzialny za roznoszenie pierwotniaków wywołujących malarię w Indiach.Olejek bazyliowyTak, to ta sama bazylia, której używa się jako przyprawy. Olejek z niej otrzymywany dobrze odstrasza komary. Najlepszy jest olejek pozyskiwany z bardzo popularnej również w Polsce bazylii właściwej.Olejek z eukaliptusa cytrynowegoPozyskuje się go z drzewa eukaliptusowego. Wykorzystywany jest od ponad 140 lat. Czas ochrony przeciw komarom, jaki zapewnia, to maksymalnie godzina.PMD

Ma najwyższą skuteczność spośród wszystkich olejków roślinnych. Charakteryzuje się lekko mentolowym zapachem. Ma też wysokie stężenie sięgające 20-30 proc. Z badań wynika, że jest tak samo skuteczny jak DEET. Jak odstraszyć komary? Preparaty chemiczne W sklepach znajdziemy wiele preparatów na komary, wykorzystujące substancje chemiczne. Pamiętaj – zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu produktu.DEET

To zdaniem naukowców najskuteczniejszy środek w walce z komarami, kleszczami i moskitami. Powstał w 1946 roku, a stworzyli go badacze z departamentu rolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Do jego odkrycia przyczyniło się doświadczenie zdobyte podczas II wojny światowej w walkach prowadzonych w wilgotnych lasach zwrotnikowych. Im wyższe stężenie DEET, tym dłuższy czas ochrony. Stężenie powyżej 50 proc. nie wydłuża już czasu działania. Dla wielu osób problematyczny może być fakt, że preparaty z DEET mają dość nieprzyjemny zapach, a z powodu oleistej konsystencji mogą powodować uszkodzenie tkanin syntetycznych.IR3535Ten preparat również ma wysoką skuteczność i działa do kilku godzin. Dodatkowo nie ma zapachu i koloru. Słabiej radzi sobie z naszymi rodzimymi kleszczami.IkarydynaTo najnowszy produkt do odstraszania owadów, wynaleziony w 1980 roku. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje go do walki z malarią. Najlepsze właściwości wykazuje względem much, pcheł i komarów.Permetryna

Substancja ta jest wykorzystywana między innymi do impregnowania ubrań, butów, moskitier, sprzętu biwakowego. Ma właściwości nie tylko repelentne, ale też owadobójcze. Co odstrasza komary w nocy? Sposobem najprostszym i bardzo skutecznym są moskitiery. Można nimi zabezpieczyć okna albo rozwiesić je nad łóżkiem. Jeżeli wybieramy się w podróż do egzotycznego kraju, gdzie warunki mieszkaniowe mogą być różne, warto zabrać ze sobą turystyczną moskitierę fabrycznie impregnowaną permetryną. Inną metodą jest stosowanie naturalnych olejków eterycznych. Moskitiera jest jednak najlepszą barierą, która sprawia, że owady nie wlecą do mieszkania i nie obudzi nas brzęczenie ani ugryzienie komara.

Sposoby na komary przy grillu

Na komary odstraszająco działa dym. Planując grill warto zaopatrzyć się w spirale i świece zawierające insektycydy. Niezastąpionym sposobem będzie tu też przykrycie jak największej powierzchni ciała – długie nogawki i rękawy, osłona głowy i karku, a także kryte obuwie.

Jeżeli często spędzasz czas w ogrodzie, pamiętaj, żeby co najmniej raz w tygodniu opróżnić i wyszorować wszystkie przedmioty zawierające wodę. Mogą to być wiadra, donice, zabawki, baseny, fontanny dla ptaków czy pojemniki na śmieci.

Witamina B na komary

Często pojawiają się informacje o witaminie B, która ma być rzekomo repelentem przeciw komarom. Niestety, badania naukowe nie potwierdzają, by witamina B zmniejszała zainteresowanie komarów człowiekiem. Dodatkowa suplementacja tej witaminy nie sprawi zatem, że komary będą nas omijać.

Zwierzęta pomocne w walce z komarami Nie możemy również zapominać o naturalnych wrogach komarów. Są to między innymi znienawidzone przez wiele osób pająki. W ostatnich latach mówi się też coraz częściej o dużej roli jerzyków w walce z plagą komarów. Jeden jerzyk, jaskółka czy nietoperz w ciągu jednego dnia potrafi zjeść kilkadziesiąt tysięcy owadów. Dlaczego chronić się przed komarami? W Polsce dotychczas opisanych zostało około 50 gatunków komarów. Na świecie jest ich około 3500. Swędzące bąble to niejedyny powód, dla którego należy się przed nimi chronić. Są też poważniejsze. Komary są roznosicielami groźnych dla naszego zdrowia i życia patogenów: pasożytów, bakterii i wirusów, takich jak:- malaria,- gorączka Zachodniego Nilu,- żółta febra,- filarioza,- zapalenie mózgu,- myksomatoza,- denga.

Ukłucia komarów mogą być również przyczyną reakcji alergicznych na białka znajdujące się w ich ślinie. Możliwe objawy to kilkucentymetrowe obrzęki oraz reakcje pęcherzowe z gorączką i złym samopoczuciem. Domowe sposoby na ugryzienie komara Jeżeli nie uda nam się dostatecznie zabezpieczyć przed atakiem komarów i dojdzie do ukłucia, na ciele pojawi się najpewniej bąbel. To naturalna reakcja organizmu na związki zawarte w ślinie tego owada. Naturalne jest też to, że miejsce po ukłuciu swędzi.

Malaria roznoszona jest przez komaryPAP

Lekarze zalecają przyłożenie w miejsce ukłucia czegoś zimnego albo polanie go zimną wodą z kranu. To pomoże w powstrzymaniu się od drapania. Skuteczne są również preparaty łagodzące świąd, które można kupić w aptekach.

Dlaczego komary mnie gryzą?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Badania wykazują, że atrakcyjność człowieka dla komara jest zależna od wielu czynników: gatunku samego komara i jego liczebności w danym otoczeniu, wieku, płci i składu potu potencjalnego żywiciela.

Autor: aw / Źródło: "Nauki inżynierskie i technologiczne", "Klinika pediatryczna", ebis.ibe.edu.pl, CDC, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce będzie dynamiczna. Pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Powieje też porywisty wiatr, który w połączeniu ze śniegiem może powodować powstanie zawiei śnieżnych.

Pogoda na 5 dni. Zimowa aura nie odpuści. Będzie zimno, możliwe zawieje śnieżne

Pogoda na 5 dni. Zimowa aura nie odpuści. Będzie zimno, możliwe zawieje śnieżne

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W 14 województwach nadchodzące godziny przyniosą silne podmuchy wiatru, miejscami będzie także intensywnie padać. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

IMGW ostrzega. Przed nami niebezpieczna noc

IMGW ostrzega. Przed nami niebezpieczna noc

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę 20.11. Noc przyniesie opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. W dzień również wystąpią zimowe opady. Termometry wskażą do 8 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 20.11. Nie rozstaniemy się z płaszczami i parasolami

Pogoda na jutro - środa 20.11. Nie rozstaniemy się z płaszczami i parasolami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W części Wielkiej Brytanii we wtorek pojawiły się pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Doprowadziły do utrudnień w podróżowaniu. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych zamknięto ponad 150 szkół.

Spadł u nich pierwszy śnieg. Zamknięte szkoły, utrudnienia na drogach

Spadł u nich pierwszy śnieg. Zamknięte szkoły, utrudnienia na drogach

Źródło:
Met Office, BBC

Starship, największa rakieta świata, wzbiła się w przestrzeń pozaziemską. To szósty lot orbitalny systemu, który w przyszłości ma wynieść astronautów na Księżyc, a nawet posłużyć do kolonizacji innych planet.

To już szósty raz. Megarakieta i jej kolejny lot

To już szósty raz. Megarakieta i jej kolejny lot

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

W Tatrach spadł śnieg, a wiejący na szczytach silny wiatr tworzy śnieżne zamiecie. Tatrzański Park Narodowy odradza wychodzenia w wyższe partie gór. W związku z niespokojną aurą pod koniec tygodnia może pojawić się zagrożenie lawinowe. Warunki są trudne również w wyższych partiach Beskidów.

Załamanie pogody w Tatrach. Śnieg i lód na szlakach

Załamanie pogody w Tatrach. Śnieg i lód na szlakach

Źródło:
PAP, TPN, GOPR

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7

Toprowcy w nocy z soboty na niedzielę sprowadzili z Rysów trójkę turystów, którzy schodząc utknęli na tak zwanej Grzędzie na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza. Ratownicy ostrzegają, że warunki w wysokich partiach Tatr są trudne, zalega warstwa świeżego śniegu i występują oblodzenia.

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich kilku tygodni u wybrzeży Morza Kaspijskiego, największego jeziora na świecie, na południowym zachodzie Kazachstanu znaleziono ponad tysiąc martwych fok kaspijskich. Nie wiadomo dokładnie, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Władze prowadzą badania.

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Źródło:
PAP, kt.kz, azathabar.com, lada.kz

Jadąc do pracy, Reporter24 ze śląskiej Żernicy miał okazję podziwiać zwierzę, które niewielu z nas spotyka na swojej drodze. Pan Patryk trafił na białego daniela, który biegł wzdłuż jezdni.

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

Źródło:
Kontkt24

Kilkaset dróg i ulic w portugalskim regionie Algarve zostało zalanych po przejściu fali intensywnych opadów deszczu. Podtopienia wystąpiły też w popularnych wśród turystów kurortach Albufeira oraz Monte Gordo, gdzie potwierdzono liczne przypadki zalania domów, piwnic oraz garaży.

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Ulewy w Portugalii. Woda zalała popularny wśród turystów region

Źródło:
PAP, IPMA, Portugal Resident

W ubiegłą noc na niebie górował tzw. Księżyc Bobrów. Była to zarazem ostatnia superpełnia w tym roku, czyli sytuacja, kiedy nasz naturalny satelita wydaje się być większy i jaśniejszy niż zwykle. Na Kontakt24 otrzymaliśmy niezwykłe zdjęcia Srebrnego Globu. To jednak nie koniec wyjątkowych wydarzeń. W ten weekend czeka nas także noc spadających gwiazd.

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Ostatnia superpełnia w tym roku. Zdjęcia

Źródło:
Kontakt24, CNN

- Szkolenie zaczyna przyspieszać, będzie go coraz więcej, coraz bardziej szczegółowe, aż do samej misji. Przez ostatnie trzy miesiące trenowaliśmy różne scenariusze awaryjne - mówił w rozmowie z TVN24 BiS Sławosz Uznański. Polak w przyszłym roku poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Zbliża się lot Polaka w kosmos. "Trenowaliśmy, jak poradzić sobie z pożarem"

Źródło:
TVN24 BiS, tvnmeteo.pl

Badania dziury ozonowej nad Antarktydą wykazały, że jej tegoroczny rozmiar był siódmym najmniejszym od 1992 roku, kiedy zaczął obowiązywać Protokół montrealski. Naukowcy mówią o pozytywnym działaniu podjętych w ostatnich latach środków naprawczych i szacują, kiedy może nastąpić całkowita jej regeneracja.

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Dziura ozonowa najmniejsza od lat. Naukowcy szacują, kiedy się "zagoi"

Źródło:
NOAA

28-letni obywatel Korei Południowej został zatrzymany przez służby lotniska w stolicy Peru. Mężczyzna próbował przejść przez kontrolę bezpieczeństwa z ponad 400 żywymi pająkami i wijami ukrytymi pod ubraniem, by polecieć do Korei Południowej. Jak przekazały służby, wszystkie należały do niebezpiecznych i silnie jadowitych gatunków.

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Pod ubraniem miał kilkaset jadowitych pająków i wijów. 28-latek zatrzymany na lotnisku

Źródło:
Reuters