Sposoby na komary - domowe i ze sklepu

[object Object]
Jedni stawiają na opryski, inni na naturę. Jak miasta walczą z "inwazją komarów"?Fakty TVN
wideo 2/23

Sposoby na komary mają różną skuteczność. Olejki zapachowe są naturalne i bezpieczne, ale nie mogą konkurować ze środkami wynalezionymi przez naukowców do walki z malarią. Sprawdź, jak odstraszyć komary we własnym ogrodzie, a po które środki sięgnąć, gdy wybierasz się na egzotyczną wyprawę.

Komary przywabia zwiększone stężenie CO2 w wydychanym powietrzu, składniki ludzkiego potu oraz ciepło naszego ciała.Wiele olejków zapachowych odstrasza komary, między innymi lawendowy, cytronelowy i bazyliowy.Zdaniem naukowców najskuteczniejszy środek w walce z komarami to DEET.Zażywanie witaminy D nie odstrasza komarów.

Sposoby na komary – repelenty Komary potrafią dokuczyć w letnie wieczory. Wyganiają nas z ogrodu czy znad rzeki, nie pozwalają posiedzieć wieczorem przy grillu, w nocy uniemożliwiają sen. Są uciążliwe, bo bzyczą, ale przede wszystkim gryzą – a w zasadzie kłują, ponieważ mają aparaty gębowe kłująco-ssące. Po ukąszeniu na skórze pozostaje swędzący bąbel. Samice komarów – to one atakują ludzi – doskonale wiedzą, gdzie nas szukać. Przywabia je zwiększone stężenie CO2 w wydychanym powietrzu oraz składniki ludzkiego potu. Owady te stosują również termodetekcję, czyli lokalizują swoją ofiarę wyczuwając temperaturę. To dlatego na ukąszenia komarów bardziej narażeni są młodzi mężczyźni, dzieci i kobiety podczas owulacji. Najskuteczniejszym sposobem na komary są repelenty – środki, które odstraszają niepożądane w danym miejscu organizmy żywe. Repelenty mogą mieć różną postać: aerozolu, kremu, emulsji, pudru czy olejku do opalania. Ich skuteczność zmniejsza jednak wiele czynników, między innymi pocenie się, wysoka temperatura i silny wiatr.

Domowe sposoby na komary

Ludzie od wieków używają substancji naturalnych do odstraszania insektów. Korzystano z dymu, smoły, właściwości roślin i wcieranych w skórę olejków. Naukowcy nadal poszukują kolejnych roślin, które mogłyby być źródłem olejków o odstraszającym działaniu. Zapach to jeden ze sposobów na komary w domu. Możemy sadzić rośliny, ale i wykorzystywać same olejki, np. skrapiając nimi moskitiery.

Inwazja komarówPAP / TVN24

Jaki zapach odstrasza komary?

Lista zapachów, których nie lubią komary, jest długa. Są tu aromaty naprawdę przyjemne i takie, za którym ludzie też nie przepadają: Olejek cytronelowy

Ma przyjemny, świeży zapach, a odstrasza nie tylko komary, również kleszcze, muchy i pchły. Olejek otrzymuje się z trawy cytronellowej. Środki repelentowe z tym składnikiem występują w postaci ciekłej (do pryskania na skórę lub ubrania) i stałej (w świecach zapachowych). Te, które wykorzystać można bezpośrednio na skórę, mają stężenie 5-15 proc. Zapewniają ochronę przez okres od pół godziny do dwóch. Olejek lawendowyDo wytwarzania olejku wykorzystuje się różne gatunki lawendy. Najskuteczniejsza jest jednak lawenda szerokolistna L. latifolia, która jest źródłem olejku spikowego o dużej zawartości kamfory. Według badań wykazuje ona najlepsze właściwości repelentne w stosunku do komarów. Występuje w stężeniu sześciu procent, a czas ochrony, jaki zapewnia, to około 30 minut. Olejek lawendowy ma dodatkową cenną właściwość – przyspiesza gojenie i łagodzi podrażnienia po ukąszeniu. Olejek mięty pieprzowej

Olejek ten ma dużą zawartość mentolu, a otrzymuje się go z różnych gatunków mięty. Badania wykazują, że ma silne właściwości odstraszające wiele rodzajów komarów. Szczególnie skuteczny jest w stosunku do gatunku, który jest odpowiedzialny za roznoszenie pierwotniaków wywołujących malarię w Indiach.Olejek bazyliowyTak, to ta sama bazylia, której używa się jako przyprawy. Olejek z niej otrzymywany dobrze odstrasza komary. Najlepszy jest olejek pozyskiwany z bardzo popularnej również w Polsce bazylii właściwej.Olejek z eukaliptusa cytrynowegoPozyskuje się go z drzewa eukaliptusowego. Wykorzystywany jest od ponad 140 lat. Czas ochrony przeciw komarom, jaki zapewnia, to maksymalnie godzina.PMD

Ma najwyższą skuteczność spośród wszystkich olejków roślinnych. Charakteryzuje się lekko mentolowym zapachem. Ma też wysokie stężenie sięgające 20-30 proc. Z badań wynika, że jest tak samo skuteczny jak DEET. Jak odstraszyć komary? Preparaty chemiczne W sklepach znajdziemy wiele preparatów na komary, wykorzystujące substancje chemiczne. Pamiętaj – zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu produktu.DEET

To zdaniem naukowców najskuteczniejszy środek w walce z komarami, kleszczami i moskitami. Powstał w 1946 roku, a stworzyli go badacze z departamentu rolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Do jego odkrycia przyczyniło się doświadczenie zdobyte podczas II wojny światowej w walkach prowadzonych w wilgotnych lasach zwrotnikowych. Im wyższe stężenie DEET, tym dłuższy czas ochrony. Stężenie powyżej 50 proc. nie wydłuża już czasu działania. Dla wielu osób problematyczny może być fakt, że preparaty z DEET mają dość nieprzyjemny zapach, a z powodu oleistej konsystencji mogą powodować uszkodzenie tkanin syntetycznych.IR3535Ten preparat również ma wysoką skuteczność i działa do kilku godzin. Dodatkowo nie ma zapachu i koloru. Słabiej radzi sobie z naszymi rodzimymi kleszczami.IkarydynaTo najnowszy produkt do odstraszania owadów, wynaleziony w 1980 roku. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje go do walki z malarią. Najlepsze właściwości wykazuje względem much, pcheł i komarów.Permetryna

Substancja ta jest wykorzystywana między innymi do impregnowania ubrań, butów, moskitier, sprzętu biwakowego. Ma właściwości nie tylko repelentne, ale też owadobójcze. Co odstrasza komary w nocy? Sposobem najprostszym i bardzo skutecznym są moskitiery. Można nimi zabezpieczyć okna albo rozwiesić je nad łóżkiem. Jeżeli wybieramy się w podróż do egzotycznego kraju, gdzie warunki mieszkaniowe mogą być różne, warto zabrać ze sobą turystyczną moskitierę fabrycznie impregnowaną permetryną. Inną metodą jest stosowanie naturalnych olejków eterycznych. Moskitiera jest jednak najlepszą barierą, która sprawia, że owady nie wlecą do mieszkania i nie obudzi nas brzęczenie ani ugryzienie komara.

Sposoby na komary przy grillu

Na komary odstraszająco działa dym. Planując grill warto zaopatrzyć się w spirale i świece zawierające insektycydy. Niezastąpionym sposobem będzie tu też przykrycie jak największej powierzchni ciała – długie nogawki i rękawy, osłona głowy i karku, a także kryte obuwie.

Jeżeli często spędzasz czas w ogrodzie, pamiętaj, żeby co najmniej raz w tygodniu opróżnić i wyszorować wszystkie przedmioty zawierające wodę. Mogą to być wiadra, donice, zabawki, baseny, fontanny dla ptaków czy pojemniki na śmieci.

Witamina B na komary

Często pojawiają się informacje o witaminie B, która ma być rzekomo repelentem przeciw komarom. Niestety, badania naukowe nie potwierdzają, by witamina B zmniejszała zainteresowanie komarów człowiekiem. Dodatkowa suplementacja tej witaminy nie sprawi zatem, że komary będą nas omijać.

Zwierzęta pomocne w walce z komarami Nie możemy również zapominać o naturalnych wrogach komarów. Są to między innymi znienawidzone przez wiele osób pająki. W ostatnich latach mówi się też coraz częściej o dużej roli jerzyków w walce z plagą komarów. Jeden jerzyk, jaskółka czy nietoperz w ciągu jednego dnia potrafi zjeść kilkadziesiąt tysięcy owadów. Dlaczego chronić się przed komarami? W Polsce dotychczas opisanych zostało około 50 gatunków komarów. Na świecie jest ich około 3500. Swędzące bąble to niejedyny powód, dla którego należy się przed nimi chronić. Są też poważniejsze. Komary są roznosicielami groźnych dla naszego zdrowia i życia patogenów: pasożytów, bakterii i wirusów, takich jak:- malaria,- gorączka Zachodniego Nilu,- żółta febra,- filarioza,- zapalenie mózgu,- myksomatoza,- denga.

Ukłucia komarów mogą być również przyczyną reakcji alergicznych na białka znajdujące się w ich ślinie. Możliwe objawy to kilkucentymetrowe obrzęki oraz reakcje pęcherzowe z gorączką i złym samopoczuciem. Domowe sposoby na ugryzienie komara Jeżeli nie uda nam się dostatecznie zabezpieczyć przed atakiem komarów i dojdzie do ukłucia, na ciele pojawi się najpewniej bąbel. To naturalna reakcja organizmu na związki zawarte w ślinie tego owada. Naturalne jest też to, że miejsce po ukłuciu swędzi.

Malaria roznoszona jest przez komaryPAP

Lekarze zalecają przyłożenie w miejsce ukłucia czegoś zimnego albo polanie go zimną wodą z kranu. To pomoże w powstrzymaniu się od drapania. Skuteczne są również preparaty łagodzące świąd, które można kupić w aptekach.

Dlaczego komary mnie gryzą?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Badania wykazują, że atrakcyjność człowieka dla komara jest zależna od wielu czynników: gatunku samego komara i jego liczebności w danym otoczeniu, wieku, płci i składu potu potencjalnego żywiciela.

Autor: aw / Źródło: "Nauki inżynierskie i technologiczne", "Klinika pediatryczna", ebis.ibe.edu.pl, CDC, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pożar, który wybuchł w australijskim buszu, zmusił setki mieszkańców stanu Wiktoria do ewakuacji. Walka z żywiołem trwać może jeszcze co najmniej kilka dni - poinformowały w niedzielę lokalne władze.

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Pożar buszu. Wydano nakaz natychmiastowej ewakuacji

Źródło:
PAP, The Guardian

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN