Noc z soboty na niedzielę była nad wyraz jasna za sprawą jaśniejszego o przeszło 30 proc. naturalnego satelity Błękitnej Planety. Zmniejszona o 14 proc. odległość dzieląca oba ciała niebieskie sprawiła, że tarcza Srebrnego Globu wydawała się większa niż zazwyczaj. Reporterzy 24 przesłali dziesiątki zdjęć niezwykłego "zbliżenia".
Noc z 12 na 13 lipca była niezwykła wizualnie - tarcza naturalnego satelity Ziemi wielu osobom wydawała się nadzwyczaj wielka i jasna.
Bliżej i jaśniej
Naukowcy wyjaśniają, że to nie jest to złudzenie - księżyc faktycznie był około 30 proc. jaśniejszy i około 14 proc. bliższy niż podczas zwykłej pełni, oddalony o "zaledwie" 356 tys. kilometrów.
Supeksiężyc, zjawisko astronomiczne możliwe do zauważenia gołym okiem, podziwiali Reporterzy 24, a zdjęcia nadsyłali na Kontakt 24.
Cykliczna rzadkość
Na następne spotkania z superksiężycem nie trzeba będzie długo czekać - zobaczymy go 10 sierpnia i 9 września, podczas dwóch kolejnych pełni. Choć może się to wydawać wyjątkowym zbiegiem okoliczności, według astronomów to wcale nie taka rzadka sytuacja.
- Ogólnie rzecz biorąc, pełnie księżyca w pobliżu jego perygeum występują co 13 miesięcy i 18 dni, więc to nie jest aż ta niezwykłe. W zeszłym roku również księżyc w perygeum mieliśmy trzy razy z rzędu, ale tylko jeden z tych przypadków był powszechnie oglądany - powiedział Geoff Chester z US Naval Observatory.
Zobacz fantastyczne ujęcia superksiężyca w obiektywach Reporterów 24
Autor: mb//tka / Źródło: TVN Meteo, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / Jaszczura