Najnowsze

Sonda poleci w kierunku Jowisza. "Podróż potrwa mniej więcej osiem lat"

Najnowsze

[object Object]
Zdjęcia Jowisza (NASA)NASA
wideo 2/9

Zaczęła się już produkcja urządzeń polskiej firmy, które na pokładzie sondy polecą w kierunku Jowisza i jego księżyców. Za misję JUICE odpowiada Europejska Agencja Kosmiczna, a start sondy planowany jest na 2022 rok.

Głównym celem misji jest zbadanie warunków panujących na księżycach gazowego giganta i dostarczenie odpowiedzi na jedno z kluczowych pytań dotyczących Układu Słonecznego: czy tak daleko od Słońca można znaleźć wodę w stanie ciekłym?

Wkład Polaków

Jak podkreślił wiceprezes polskiej firmy - Astroniki - Łukasz Wiśniewski, dzięki udziałowi w takich misjach jak JUICE wzrasta pozycja naszego kraju w Europejskiej Agencji Kosmicznej, a polski sektor kosmiczny rozwija kompetencje.

Polska firma zaprojektowała dwa rodzaje urządzeń pomiarowych: system anten RWI (Radio Wave Instrument) oraz cztery instrumenty z czujnikami pomiaru potencjału plazmy LP-PWI (Langmuir Probe – Plasma Wave Instrument).

- Urządzenia, które zaprojektowaliśmy, będą zbierać dane około 2030 roku - podróż do Jowisza potrwa mniej więcej osiem lat - wskazał Wiśniewski. Zaznaczył, że Polska uznawana jest za europejskiego lidera technologii RWI.

Trudne warunki

Przy budowie urządzeń Astronika skorzystała z szeregu innowacyjnych technologii, takich jak opatentowana formuła wytworzenia rurek, z których składają się anteny, czy specjalistycznych powłok kosmicznych.

"Systemy są bardzo lekkie, ważą mniej niż dwa kilogramy, co jest ekstremalnie niską wagą, biorąc pod uwagę siły, jakie będą na nie oddziaływać - chociażby przy starcie rakiety" - wyjaśniła firma. Mechanizm LP-PWI został zaprojektowany, by wytrzymał wszelkie obciążenia podczas misji, ale też nie zniszczył sam siebie podczas otwarcia sondy.

W trakcie projektowania urządzeń konstruktorzy Astroniki musieli też wziąć pod uwagę temperaturę, na jaką będą narażone urządzenia: od około 280 stopni Celsjusza w okolicy Wenus do nawet -200 stopni Celsjusza, kiedy sonda znajdzie się w cieniu Jowisza.

W 2018 roku inżynierowie Astroniki, w ramach misji NASA InSight, stworzyli penetrator Kret, którego zadaniem jest wbicie się pięć metrów pod powierzchnię Marsa.

CZYTAJ WIĘCEJ O KRECIE

Zbadanie Jowisza i jego księżyców to cel misji JUICE (Adam Ziemienowicz/PAP)Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: //aw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill

Pozostałe wiadomości