Na południu kraju stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów niebezpiecznie wzrosło. Najgorzej jest w Zabrzu - tam stan powietrza określono jako zły.
Stan powietrza pogorszył się, wzrosła też liczba miast, w których stężenie pyłów jest szkodliwe. Oznacza to, że stężenie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów - PM2.5 i PM10 - przekroczyło normy.
Najgorzej sytuacja wygląda na południu kraju. Nie brakuje jednak miast w innych regionach Polski, które mierzą się ze szkodliwym stanem powietrza.
O godzinie 21 w środę w trzech polskich miastach stan powietrza określono jako zły.
Co robić?
- Jeżeli stężenia są przekroczone, należy unikać aktywności na zewnątrz: uprawiania sportów, długich spacerów. Wychodzenie jest niezdrowe - powiedział nam Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.
Jak dodał, uważać powinny szczególnie osoby starsze, kobiety w ciąży i małe dzieci, ponieważ to one są najbardziej narażone na negatywne skutki wdychania brudnego powietrza.
- Jeżeli czują się zaniepokojone, mają problemy z oddychaniem, powinny się udać do lekarza - zalecał. - W domu warto uruchomić oczyszczać powietrza. Jeżeli już trzeba wyjść na zewnątrz, dobrze jest założyć maseczkę antysmogową z odpowiednimi filtrami - zaznaczył Białas.
Pył PM10
W środę o godzinie 21 najgorsza sytuacja panowała na południu kraju. Tam w wielu miejscowościach przekroczono normy stężenia pyłów.
W Zabrzu stan powietrza został uznany za "zły" z uwagi na wysokie stężenie pyłu PM10 - tu poziom wyniósł aż 188.52 µg/m3.
W trzech miastach stan powietrza jest niezdrowy. Są to: Łódź (114.7 µg/m3), Nowa Ruda (137 µg/m3) oraz Wodzisław Śląski (137.75 µg/m3).
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3.
Pył PM2,5
W ciągu dnia stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu wzrosło, przez co w niektórych miastach sytuacja znacznie się pogorszyła.
W środę o godzinie 21 stan powietrza eksperci GIOŚ ocenili jako niezdrowy w Gliwicach (61.65 µg/m3), Łodzi (83 µg/m3) i Krakowie (69.61 µg/m3).
Stan powietrza był średni w wielu miastach południowych regionów Polski.
Aby powietrze było dobrej jakości, stężenie pyłu PM2,5 musi wynosić do 36 µg/m3.
Żywiec informuje mieszkańców
W zeszłym roku Żywiec w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zajął jedno z najwyższych miejsc wśród miast Polski pod względem jakości powietrza. Niestety - najwyższe lokaty zajmowały te miejscowości, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone.
W mieście pojawiły się czujki powietrza - po jednej w każdej z siedmiu dzielnic. Na wyświetlaczu pokazane są najważniejsze informacje dla zdrowia, czyli te o pyłach zawieszonych w powietrzu - PM10 i PM2,5. Żywiec w nie zainwestował, żeby mieszkańcy mieli na bieżąco dostęp do informacji, czym oddychają. Dodatkowo powinni pamiętać o tym, że sami mają wpływ na jakość powietrza.
- Każde drzewo, które zostało tu zwalone, musi zostać zastąpione. To jest jeden element walki ze smogiem, nie licząc innych normalnych działań, którymi są wymiany pieców, kontrole, zastępowanie gorszych paliw lepszymi - podkreślał rolę drzew Antoni Szlagor, burmistrz Żywca. - Jeżeli drzew nie będzie to kto będzie wymieniał ten dwutlenek węgla i zamieniał go na tlen? - zauważył burmistrz.
W mieście zasadzono 60 nowych drzew, docelowo ma ich być ponad 120.
Od początku sezonu grzewczego w Żywcu przeprowadzono ponad 240 kontroli, a tylko 24 skończyło się na upomnieniach. Nie stosując się do zaleceń, czyli m.in. spalając w piecach plastik, straż miejska może nałożyć mandat o wysokości 500 złotych.
Co się dzieje, gdy powietrze ma bardzo złą jakość?
Jak podaje Główny Inspektorat Środowiska, gdy jakość powietrza jest bardzo zła, ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostali ludzie powinni ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.
Kiedy jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu, wszyscy pozostali - powinni ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu. Szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Autor: wd/rp; AP, ao, sj/rzw/aw, sj/aw / Źródło: TVN Meteo GIOŚ, Źródło głównego zdjęcia: Shutterstock