Jakość powietrza w wielu regionach Polski w poniedziałkowy wieczór jest bardzo zła. Normy stężeń pyłów w powietrzu są gdzieniegdzie przekroczone kilka razy.
W wielu regionach kraju powietrze w poniedziałek wieczorem jest fatalnej jakości. Najgorzej jest na Mazowszu - szczególnie w rejonie Warszawy, a także w województwie kujawsko-pomorskim.
Stężenie pyłu PM10
Najwyższe stężenie pyłu PM10 występuje w Grudziądzu i Włocławku 249 µg/m3, oraz w Warszawie - 238 µg/m3, a także Żyrardowie, Otwocku i Radomiu - 249 µg/m3. W tych miastach jakość powietrza jest fatalna.
Stężenie pyłu PM2,5
Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to najgorzej jest w Żyrardowie - 159 µg/m3, Piastowie - 122 µg/m3, Otwocku - 159 µg/m3 i Legionowie - 122 µg/m3. Fatalna jakość powietrza pojawiła się także w Radomiu - 159 µg/m3 i Augustowie - 159 µg/m3.
Dopuszczalne normy
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Aby jakość powietrza była uznana za dobrą, stężenie pyłu PM2,5 nie może przekraczać 36 µg/m3.
Jak się chronić?
Przebywanie na dworze podczas dni ze złą jakością powietrza jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Naraża na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie narażone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Autor: AP//rzw / Źródło: TVN Meteo, GIOŚ; źródło głównego zdjęcia: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock