Nad wieloma regionami Polski zalega smog. Jakość powietrza znacznie przekracza dopuszczalne normy. W środę sytuacja może być bardzo podobna. Z tego powodu w województwie śląskim przejazdy pociągami Kolei Śląskich oraz komunikacją miejską w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą w środę bezpłatne dla kierowców, którzy wybiorą te środki transportu zamiast samochodów.
W ostatnich dniach jakość powietrza w większości miast województwa śląskiego nie spełnia norm. Prognozy na środę również nie są optymistyczne, zwłaszcza na obszarach: rybnicko-pszczyńskim (ze względu na pyły PM2,5 i PM10) oraz dolin beskidzkich (ze względu na pyły PM10). Zła jakość powietrza ze względu na pyły PM10 prognozowana jest także dla obszaru centralnego i bielsko-cieszyńskiego.
Bezpłatna komunikacja
O wprowadzeniu w związku z tym bezpłatnych przejazdów najpierw poinformowały Koleje Śląskie. Bezpłatne przejazdy obowiązują w środę na całej ich sieci, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki-Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec-Zakopane, od godziny 00.01 do 24.00.
Następnie biuro prasowe Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przekazało informację o wprowadzeniu w środę bezpłatnych przejazdów także w innych środkach komunikacji publicznej w GZM: autobusach, tramwajach i tyskich trolejbusach.
Zarówno w komunikacji miejskiej na terenie GZM, jak i w Kolejach Śląskich, bezpłatne przejazdy odbywają się na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu. Kierowcom (którzy nie muszą być właścicielami pojazdu) może towarzyszyć bezpłatnie jedna osoba.
Bezpłatne przejazdy w Rybniku
Samorząd Rybnika podał, że wobec prognozy dla obszaru rybnicko-pszczyńskiego przejazdy autobusami na wszystkich liniach organizowanych przez tamtejszy Zarząd Transportu Zbiorowego będą bezpłatne.
"Wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej w sytuacji przekroczenia poziomu zanieczyszczenia powietrza powyżej 200 mikrogramów na metr sześcienny dla pyłu zawieszonego PM10 będzie już standardem na terenie Rybnika" - zapowiedział cytowany w informacji miasta prezydent Piotr Kuczera.
"Chciałbym jednak zwrócić uwagę wszystkich mieszkańców na to, że tego rodzaju działanie nie rozwiązuje problemu. Dopóki sami nie zmienimy swoich przyzwyczajeń związanych z ogrzewaniem domów i dopóki prawo w Polsce w tej kwestii się nie zmieni, wciąż będziemy borykać się z problemem smogu" - zastrzegł Kuczera.
Kiedy powietrze ma dobrą jakość?
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.
Pyły PM2,5 są bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie. Zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do powstawania nowotworów i chorób dróg oddechowych.
Autor: //aw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytet Śląski w Katowicach