W niedzielny wieczór poziom zanieczyszczenia powietrza miejscami gwałtownie poszybował w górę. Najgorzej było na południu kraju.
W ostatnim czasie pogoda sprzyjała ucieczce zanieczyszczeń, dzięki czemu często mogliśmy zapomnieć o problemie smogu. Jednak w trakcie wzmożonego okresu grzewczego związanego z silnym mrozem istnieje obawa wystąpienia dużej koncentracji zanieczyszczeń, jeśli pojawi się inwersja termiczna. Dlatego nie zapominajmy, że zwłaszcza teraz to, czym palimy ma znaczenie.
Przez większość weekendu mogliśmy oddychać w całej Polsce powietrzem dobrej i świetnej jakości, ale w niedzielny wieczór sytuacja uległa zmianie. Najgorzej było na południu kraju.
Stężenie pyłu PM10
Po godzinie 20 najgorsza jakość powietrza, fatalna, była w Rybniku. Tam stężenie pyłu PM10 wynosiło 249 µg/m3.
Źle było w Krakowie (183 µg/m3) oraz Radomsku (158 µg/m3).
Poziom pyłu zawieszonego PM10 osiągnął niezdrową wartość w kilku miejscowościach południowej Polski, a także na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu.
W wielu miejscowościach na południu, w centrum i północy kraju powietrze było średniej jakości.
Stężenie pyłu PM2,5
Jeśli chodzi o stężenie pyłów PM2,5 to najtrudniej oddychało się w niedzielny wieczór w Katowicach (78,29 µg/m3) i Krakowie (64,6 µg/m3).
W wielu punktach pomiarowych w całej Polsce stężenie drobnych pyłów przekroczyło normy, a powietrze było średniej jakości.
Kiedy powietrze jest dobrej jakości?
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5 to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.
Jak się chronić?
W momencie, gdy stężenie zanieczyszczeń przekracza normy przebywanie na dworze jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Narażamy na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Autor: amm//rzw / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock