Do Polski wrócił smog. W kilku regionach kraju powietrze jest zanieczyszczone.
Prędkość wiatru w Polsce osłabła, więc znowu pojawił się smog. W wielu regionach powietrze jest dobrej i średniej jakości. Najgorzej jest na Śląsku oraz w okolicy Warszawy.
Stężenie pyłu PM10
Najwyższe stężenie pyłu PM10 pojawiło się w czwartek wieczorem na Śląsku i w Połańcu na Ziemi Świętokrzyskiej. W Połańcu powietrze było fatalnej jakości - 235 µg/m3. Na Śląsku zła jakość powietrza wystąpiła w Żywcu (155 µg/m3), Sosnowcu (144 µg/m3), Zabrzu (154,66 µg/m3) i Rybniku (190 µg/m3).
Stężenie pyłu PM2,5
Najwyższe stężenie pyłu PM2,5 wystąpiło w Otwocku, tam powietrze było fatalnej jakości (122,65 µg/m3). W Warszawie powietrze okazało się niezdrowe (około 62,7 µg/m3). W Zgierzu jakość powietrza była zła (91 µg/m3). Podobnie było w Katowicach, gdzie stężenie pyłu PM2,5 osiągnęło 86,47 µg/m3.
Stężenie benzenu
Pod względem benzenu, prawie w całej Polsce jakość powietrza była dobra i bardzo dobra. Gorsza jakość wystąpiła w Czerwionce-Leszczyny (powietrze niezdrowe - 18,33 µg/m3) oraz w Rybniku (powietrze średniej jakości - 13,7 µg/m3).
Dopuszczalne normy
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Aby jakość powietrza była uznana za dobrą, stężenie pyłu PM2,5 nie może przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.
Jak się chronić?
Przebywanie na dworze podczas dni ze złą jakością powietrza jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Naraża na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie narażone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Autor: AP / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)