Nad niektórymi miastami Polski zalega smog. Są miejsca z fatalną jakością powietrza.
W piątkowy wieczór nad częścią kraju unosi się smog. Na mapie występują czarne punkty świadczące o fatalnej jakości powietrza.
Stężenie pyłu PM10
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 mikrogramów na metr sześcienny.
Według danych z godziny 20, w kilku miastach jakoś powietrza jest fatalna. Na stacji w Nowej Rudzie (ul. Jeziorna) stężenie PM10 jest o wiele wyższe i wynosi 314 µg/m3. W Zakopanem (ul. Sienkiewicza) odnotowano 234,95 µg/m3. Niewiele lepsza sytuacja panuje w Nowym Sączu (ul. Nadbrzeżna), gdzie stężenie szkodliwego pyłu wynosi 208 µg/m3.
Mieszkańcy niektórych miejscowości oddychają powietrzem złej jakości. W Suchej Beskidzkiej (ul. Nieszczyńska) stężenie PM10 wynosi 142 µg/m3. W Nowym Targu zarejestrowano 162,56 µg/m3.
Jak wpływa na nas smog?
O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia - duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi - mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.
PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.
Autor: ps / Źródło: tvnmeteo.pl za GIOŚ
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock