Niedziela przywitała nas smogiem. Normy w wielu miastach zostały już przekroczone. Najgorsza sytuacja jest w centrum kraju.
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
W niedzielę po godzinie 11 w centralnej, wschodniej i połduniowo-wschodniej części kraju jakość powietrza nie była dobra.
Powietrze najgorszej jakości występowało w Otwocku. Tamtejsza stacja pomiarowa wykazała stężenie pyłu PM2,5 na poziomie 148 µg/m3. Oznacza to ponad 411 procent normy dobowej i powietrze, którego jakość określa się jako fatalną. Niewiele lepiej było w Warszawie. Stacja pomiarowa na al. Niepodległości wskazała stężenie PM2,5 - 96,51 µg/m3, czyli ponad 268 procent normy dobowej. Stacja na ul. Kondratowicza wykazała stężenie PM2,5 na poziomie 106,89 µg/m3, czyli ponad 296 proc. normy dobowej.
Urząd Miasta st. Warszawy apeluje - #zostańwdomu.
"Dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć dziś warszawski poziom ostrzegania. Zalecamy: unikać długotrwałego przebywania na dworze i wietrzenia pomieszczeń; ograniczyć aktywność fizyczną na dworze" - czytamy w ostrzeżeniu.
Wysoki poziom stężenia pyłu PM2,5 odnotowano również w Łodzi - 86 µg/m3 (ponad 238 proc. normy). Powietrzem niezdrowej jakości oddychali mieszkańcy wielu miejscowości w południowo-wschodniej części kraju - Radomska (180 proc. normy dobowej), Kielc (prawie 200 proc. normy dobowej), Rzeszowa (177 proc. normy dobowej) i wielu innych.
#zostańwdomu
— Warszawa Dla Klimatu (@WwaDlaKlimatu) March 29, 2020
Dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć dziś 29.03.2020 r. warszawski poziom ostrzegania (100 mg/m3).
Zalecamy:
- Unikać długotrwałego przebywania na dworze i wietrzenia pomieszczeń
- Ograniczać aktywność fizyczną na dworzehttps://t.co/ayybMVaFdy pic.twitter.com/br4R4xqb9C
Skąd taki smog?
Na dworze jest ciepło, a na ulicach nie ma zbyt wielu samochodów. Warszawski Alarm Smogowy w poście na Facebooku odpowiada na pytanie - dlaczego jest źle.
Poinformowali, że smog samochodowy to nie tylko spaliny, ale również "unos wtórny". Im szybciej samochody jeżdżą i im bardziej suche jest powietrze, tym więcej pyłu podnosi się z ulic. Jako kolejny powód podają fakt, że ludzie ciągle palą w kominkach i "sprzątają" działki. Trzecim powodem jest suchy wyż i słaby wiatr.
Na północy kraju wieje już silniej, tam jakość powietrza jest znacznie lepsza.
Co to jest PM10?
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5?
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometrów. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen?
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Autor: //aw / Źródło: GIOŚ, Warszawski Alarm Smogowy