Jakość powietrza w niektórych miejscach nieznacznie się poprawiła, a w innych wręcz przeciwnie - jest coraz gorzej. Sprawdź, gdzie lepiej zrezygnować z wieczornego spaceru.
W południe najwięcej smogu było w okolicach Warszawy i na południu Polski. W niedzielny wieczór mieszkańcy niektórych regionów kraju oddychają niezdrowym powietrzem. Najgorzej sytuacja przedstawia się w województwie łódzkim.
Stężenie PM10
Po godzinie 16 najgorzej było w Radomsku. Tam mieszkańcy oddychali powietrzem, w którym stężenie pyłu PM10 wynosiło 121 µg/m3. Niezdrowa jakość powietrza odnotowana została również w Zgierzu, gdzie ilość pyłu przyjęła wartość 107 µg/m3 oraz w Rybniku - tam wyniosła 104,88 µg/m3.
W wielu regionach Polski są miejsca, gdzie normy zawartości pyłu PM10 zostały przekroczone, a jakość powietrza uznaje się za średnią.
Za dobre uznaje się takie warunki, kiedy jego stężenie nie przekracza 60 µg/m3.
Stężenie PM2.5
W przypadku pyłu PM2.5 jakość powietrza w niektórych miejscach również jest niepokojąca.
Złą jakość powietrza odnotowano w Zgierzu, gdzie zawartość szkodliwego pyłu PM 2.5 wyniosła 90 µg/m3.
Niezdrowym powietrzem oddychają także mieszkańcy Łodzi (80 µg/m3), Bydgoszczy (68,2 µg/m3) oraz Jeleniej Górze (63,37 µg/m3).
W wielu miejscach występuje także średnie powietrze. Dobrze jest wtedy, gdy zawartość PM2,5 jest niższa od 36 µg/m3.
Jak się chronić?
Przebywanie na dworze podczas dni ze złą jakością powietrza jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Naraża na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie narażone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Autor: ao,amm/map,aw / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock