Przygotowywanie jedzenia w wysokiej temperaturze zwiększa ryzyko chorób serca - wynika z ustaleń szkockich naukowców. Gotowanie lub duszenie potraw jest znacznie lepsze od ich pieczenia lub smażenia.
Naukowcy z Uniwersytetu Edynburskiego odkryli, dlaczego przedstawiciele pewnych grup etnicznych są bardziej narażeni na niektóre choroby. Okazało się, że osoby, które przygotowują jedzenie w wyższych temperaturach, są bardziej podatne na choroby serca. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Nutrition".
Złe kwasy tłuszczowe
Badacze ze Szkocji wykazali, że przygotowywanie potraw w wyższej temperaturze, które stosuje się w Azji Południowej, powoduje produkcję większej ilości kwasów tłuszczowych trans. W glinianym piecu, np. tzw. tandoor, którego powszechnie używa się tam do gotowania, temperatura dochodzi często do 500 st. C, a szybkie wrzenie osiąga się w temperaturze 100-130 st. C. Jak zauważają naukowcy, temperatura 150 st. C sprawia, że zmienia się struktura chemiczna potraw i zaczynają wytwarzać się niezdrowe zanieczyszczenia. Jak to przekłada się na zdrowie mieszkańców? Badacze wykazali, że u osób mieszkających w Pakistanie szanse ryzyko zgonu z powodu zawału serca jest aż o 62 proc. większe niż u mieszkańców Anglii i Walii.
Natomiast w Chinach, gdzie potrawy przyrządza się najczęściej gotując je w wodzie lub na parze, częstość występowania chorób serca jest mniejsza. Te sposoby gotowania są związane z niższą temperaturą i w ich wyniku nie powstaje aż tak dużo toksycznych substancji.
To mogą być przełomowe ustalenia
- Nadal nie wiemy, dlaczego niektóre grupy etniczne są bardziej podatne na choroby serca, jednak może to być częścią odpowiedzi na to pytanie - powiedział Raj Bhopa, profesor instytutu Public Health Sciences and Informatics w Edynburgu. - To ekscytujące, bo jeśli nasze ustalenia okażą się prawdziwe, możemy mieć rzeczywisty wpływ na poziom chorób serca już u jednego pokolenia - dodał.
Co jeść jesienią? Dowiecie się dzięki TVN Meteo Active
Autor: zupi/map / Źródło: telegraph.co.uk