Jaka jest wiosna na Spitsbergenie? Dlaczego ta lodowa wyspa ma kilka nazw, i która jest poprawna? Na te pytania odpowiada naukowiec z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie, Tomasz Wawrzyniak, który wraz z kolegami relacjonuje czytelnikom tvnmeteo.pl obozowe życie pod biegunem północnym.
Dziś temperatura w Hornsundzie oscylowała pomiędzy -11,1 a -8,8°C, ciśnienie w granicach 1014 - 1016 hPa. Wilgotność 70%, wiatr wschodni od 3 do 6 m/s, w porywach do 12 m/s. Temperatura minimalna przy gruncie -28,1°C.
Po rekordowo ciepłej zimie mamy więc na Spitsbergenie słoneczną, mroźną wiosnę. Niektórzy z państwa mogą się zastanawiać, dlaczego czasem używamy nazwy Spitsbergen, a czasem Svalbard.
Położenie lodowych wysp
Archipelag Svalbard na Oceanie Arktycznym jest położony w granicach 74° - 81° N i 10° - 35° E. Znajduje się więc prawie w połowie drogi między Norwegią, od której dzieli go 800 km, a Biegunem Północnym, oddalonym o 1100 km na północ.
Jego największą wyspą jest Spitsbergen, w którego południowej części znajduje się Polska Stacja Polarna Hornsund. Najprawdopodobniej już we wczesnym średniowieczu docierali tu Wikingowie.
"Ląd o zimnych wybrzeżach"
Pierwsze wzmianki w islandzkich tekstach pochodzą z roku 1194. Pojawia się w nich nazwa Svalbarði fundinn, czyli "ląd o zimnych wybrzeżach". W roku 1596 został niejako ponownie odkryty, gdy oczom załogi holenderskiej ekspedycji dowodzonej przez Willema Barentsa, szukającego północnego przejścia morskiego do Chin, ukazały się "spiczaste góry", które od wrażenia jakie wywarły, zostały nazwane Spitsbergenem.
Oficjalna nazwa
Od tamtej pory wyspy archipelagu były eksplorowane oraz eksploatowane przez Europejczyków, szczególnie wielorybników oraz myśliwych, głównie z Rosji i Norwegii. Od 1920 roku, na mocy postanowień Traktatu Spitsbergeńskiego, Svalbard jest prowincją pod protektoratem Norwegii. Polska jako sygnatariusz traktatu ma prawo du wydobywania surowców naturalnych i prowadzenia badań, a Polacy - do osiedlania się na archipelagu na takich samych prawach, co Norwegowie.
Autor: Tomasz Wawrzyniak/mm/mj / Źródło: Kontakt Meteo