Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,3 nawiedziło w sobotę wschodnie wybrzeże Japonii. Jak podała tamtejsza agencja prasowa, rannych zostało ponad 50 osób, wybuchło kilka pożarów. Rzecznik rządu ostrzegł przed silnymi wstrząsami wtórnymi.
Do trzęsienia ziemi doszło o godzinie 23.07 czasu lokalnego (w Polsce było wtedy po godzinie 15). Epicentrum wstrząsów znajdowało się u wybrzeży prefektury Fukushima na wyspie Honsiu.
Pierwotnie magnitudę wstrząsu ustalono na 7,1, później jednak ten pomiar skorygowano w gór do 7,3. Trzęsienie miało miejsce na głębokości 55 kilometrów - poinformowała Japońska Agencja Meteorologiczna.
W stolicy kraju Tokio i innych miejscach drżały budynki. Jak przekazał operator kamery agencji Reutera, pokój hotelowy na dziesiątym piętrze, w którym przebywał, mocno się trząsł. Kamerzysta dodał, że jeden mężczyzna przebywający w budynku został zabrany do szpitala po tym, jak uderzył głową w drzwi.
Kilkadziesiąt osób rannych
Ponad 50 osób zostało rannych - podaje agencja Kyodo. W prefekturach Fukushima i Miyagi po wstrząsach wybuchło kilka pożarów, na razie jednak nie ma informacji o skali strat.
Główny rzecznik rządu Katsunobu Kato poinformował, że należy spodziewać się, iż w ciągu siedmiu dni pojawią się silne wstrząsy wtórne.
Pilne posiedzenie rządu
Premier Japonii Yoshihide Suga zwołał w trybie pilnym posiedzenie rządu w związku z trzęsieniem ziemi, a następnie zalecił szybkie przygotowanie raportu o stratach i ewentualnych zagrożeniach.
Jak przekazał rzecznik rządu Katsunobu Kato, początkowo około 950 tysięcy gospodarstw domowych w okolicach Tokio było pozbawionych prądu.
Władze zapewniają, że w żadnej elektrowni jądrowej nie zaobserwowano niepokojących anomalii.
Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.
Kilka tygodni przed rocznicą katastrofy sprzed 10 lat
Trzęsienie wystąpiło na kilka tygodni przed 10 rocznicą potężnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 9 w północno-wschodniej części Japonii 11 marca 2011 roku. Wywołało ono niszczycielską falę tsunami, która doprowadziła do serii wypadków jądrowych w elektrowni atomowej w Fukushimie. Była to najpoważniejsza katastrofa nuklearna od czasu awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku. Zginęło wtedy 18 430 osób, ale ciała tylko 15 897 zostały odnalezione, 3 700 osób zmarło w późniejszym okresie.
Trzęsienia ziemi często nawiedzają Japonię ze względu na jej położenie w rejonie tak zwanego pacyficznego pierścienia ognia, czyli położonego na styku płyt tektonicznych szeregu rowów oceanicznych i aktywnych wulkanów. Kraj ten jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie rejonów na świecie. Występuje tam około 20 procent wszystkich trzęsień o magnitudzie 6 lub większej.
Autor: ps/dd / Źródło: PAP, Reuters, Kyodo News