Rzadki gatunek salamandry olbrzymiej chińskiej krytycznie zagrożonej wyginięciem trafił do londyńskiego zoo. Zwierzę wraz z czterema osobnikami tego gatunku padło ofiarą przemytników.
Salamandra olbrzymia chińska w 2016 roku wraz z czterema innymi salamandrami padła ofiarą przemytników, którzy próbowali przeszmuglować je w pudełku po płatkach śniadaniowych. Znaleźli je pracownicy Straży Granicznej w skrytce pocztowej w mieście Coventry w środkowej Anglii. Płazy przekazano pracownikom Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego.
Krytycznie zagrożone wyginięciem
Ben Tapley, pracownik Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego, powiedział, że jego zespół współpracował wraz ze Strażą Graniczną, by zidentyfikować te zwierzęta.
- Byliśmy zdumieni, kiedy zobaczyliśmy, że to salamandry olbrzymie chińskie, jeden z gatunków płazów krytycznie zagrożonych wyginięciem - powiedział Tapley.
"Nie dla każdego są ideałem piękna"
Profesor Lew - bo takie imię otrzymał płaz - w środę trafił na wystawę londyńskiego zoo.
- Zdaję sobie sprawę, że te salamandry nie dla każdego są ideałem piękna. Przez niektórych nazywane są wielkimi, ogromnymi kleksami z oczami, ale pomimo tego Profesor Lew ze swym smukłym, fioletowym ogonem stał się już dużą atrakcją wśród odwiedzających nasz Dom Gadów - opisywał Tapley.
Salamandry olbrzymie chińskie uznawane są za żywą skamieniałość, czyli organizmy, które znane są tylko ze skamieniałości oraz nie posiadają żadnych żyjących krewnych.
Profesor Lew, który ma około czterech lat, ma zostać sparowany z inną uratowaną salamandrą. Dwa inne okazy mają zostać przekazane do ogrodów zoologicznych w Wielkiej Brytanii.
Autor: dd/aw / Źródło: Reuters, BBC News
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami śniegu. Tej nocy i w poniedziałek spodziewać się go należy w kilku powiatach kraju na południowym zachodzie. Miejscami pokrywa śnieżna może zwiększyć się nawet o 10 centymetrów. Sprawdź, gdzie należy uważać.
Nawet 10 centymetrów śniegu. Tutaj ostrzega IMGW
Pogoda na jutro - poniedziałek, 31.03. Nadchodząca noc upłynie pod znakiem opadów. Deszcz spodziewany jest także w dzień, jednak będzie go trochę mniej. Termometry pokażą maksymalnie 14 stopni, zapanuje niekorzystny biomet.
Pogoda na jutro - poniedziałek, 31.03. Noc upłynie pod znakiem deszczu
Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym
W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.
Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu
Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.
Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie
Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.
Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie
Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.
Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami
Jakiej pogody możemy się spodziewać w pierwszej połowie kwietnia? W prognozach widać potężną zatokę chłodu, która może stanowić zagrożenie dla Polski. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza w modelach, co przyniesie nowy miesiąc i jak zapowiada się Wielkanoc.
Mapy "już dawno nie były tak niebieskie. Coś czai się od północy i wschodu"
Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.
"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar
W nocy z 29 na 30 marca przesunęliśmy wskazówki zegarków z godziny 2.00 na 3.00. Dla wielu z nas przestawienie się na "nowy" czas może być męczącym procesem. Nawet godzinne zaburzenie rytmu dobowego może wywoływać pogorszone samopoczucie, senność, rozdrażnienie czy osłabienie koncentracji.
Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu
- Źródło:
- PAP, tvnmeteo.pl
Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.
Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"
Czy chmury powinny trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Według francuskiego pisarza Mathieu Simoneta, jak najbardziej. Mają one bowiem na tyle znaczący wpływ na naszą codzienność, że powinny posiadać międzynarodowy status prawny. 29 marca we Francji obchodzony jest dzień chmur.
Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"
- Źródło:
- PAP, LaCroix
Zawieja w stanie Nebraska całkowicie przysypała samochód z kierowcą w środku. Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna ze względu na brak widzialności. Gdyby nie odrobina szczęścia, strażacy mogliby przegapić wyłaniającą się ze śniegu rękę kierowcy.
Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"
Dziś w całej Polsce mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zdjęcia przedstawiające to niezwykłe zjawisko otrzymaliśmy na Kontakt24.
Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie
Co najmniej 28 osób zginęło w pożarach, które od tygodnia szaleją w Korei Południowej. Walkę strażaków z żywiołem, który pochłonął około 48 tysięcy hektarów lasów, wspomogły nocne opady deszczu. Płomienie pochłonęły wiele historycznych obiektów, bezcennych dla dziedzictwa kulturowego kraju.
Dymiące ruiny zamiast zabytków. Niektóre miały ponad tysiąc lat
Dlaczego piątkowe trzęsienie ziemi w Birmie było aż tak niszczycielskie? Jak wyjaśnił sejsmolog Grzegorz Lizurek z Instytutu Geofizyki PAN, wynika to z charakterystyki geologicznej regionu. W skorupie ziemskiej występują tam olbrzymie naprężenia, mogące gwałtownie uwolnić zgromadzoną energię.
Trzęsienie ziemi w Birmie. Dlaczego było tak niszczycielskie?
Silne trzęsienie ziemi odnotowano w piątek w środkowej części Birmy. Wstrząsy odczuwalne były między innymi w stolicy Tajlandii. Do redakcji Kontaktu24 napisał pan Hubert, który przebywa w Bangkoku. Udało mu się uchwycić na nagraniu moment, na którym widać wodę wylewającą się z basenu na dachu wieżowca. O tym, co działo się w mieście, opowiedzieli także pani Magdalena i pan Artur.
"Zauważyłam, że ściany zaczynają pękać". Relacje Polaków
Rosja może zapewnić dostarczenie małej elektrowni jądrowej, która miałaby zostać użyta podczas planowanej przez Elona Muska misji na Marsa - przekazał w czwartek Kirył Dmitriew, wysłannik prezydenta Rosji ds. współpracy międzynarodowej.
Wysłannik Putina ma propozycję dla Muska. "Mamy pewne technologie nuklearne"
Dzięki wykorzystaniu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) udało się uwiecznić zorzę na Neptunie na zdjęciu. To pierwszy raz, kiedy uchwycono to zjawisko na tej planecie. Wcześniej zaobserwowano je na innych gazowych olbrzymach Układu Słonecznego.
Takie zjawisko na Neptunie udało się uchwycić pierwszy raz
T Coronae Borealis w każdej chwili może wybuchnąć. W układzie gwiezdnym cyklicznie zachodzą procesy, które powodują doskonale widoczną z Ziemi eksplozję termonuklearną. Kiedy będziemy mogli podziwiać to rzadkie zjawisko?
Wybuch gwiazdy będzie widoczny z Ziemi. Kiedy do niego dojdzie?
Naukowcy odkryli na pustyni Gobi w Mongolii skamieniałości nieznanego im dotąd gatunku dinozaura. Posiadał on dwa pazury zamiast trzech, a więc zupełnie inaczej niż pozostałe zwierzęta z grupy, do której należał. Dodatkowo stworzenie było porośnięte piórami, co w połączeniu z długimi szponami nadawało mu nietypowy wygląd.