Amerykańscy klimatolodzy potwierdzili rozpoczęcie się zjawiska La Nina. To odmienna anomalia od El Nino, ale może wpłynąć na pogodę na całym świecie.
W czwartek 10 listopada Narodowa Administracja ds. Oceanu i Atmosfery (NOAA) powiadomiła, że pojawiło się zjawisko La Nina. Naukowcy podkreślają, że trudno porównać je do ostatniego potężnego El Nino, ponieważ póki co La Nina jest słaba. Pomimo to zapewniają, że powinna trwać przez całą zimę na półkuli północnej.
Zima pod jej znakiem
Klimatolodzy twierdzą, że podobnie jak El Nino, La Nina może wpłynąć na pogodę na całej Ziemi.
Zjawisko przyczyni się do bardziej suchej i cieplejszej zimy w południowej części USA. Bardzo mokro i chłodno będzie w północno-zachodniej części Pacyfiku i w krajach północnych.
- Słaba La Nina prawdopodobnie przyczyni się do rozwoju suszy w południowej części USA tej zimy - powiedział Mike Halpert, zastępca dyrektora w Centrum Prognozowania Klimatu NOAA.
Tymczasem w północno-zachodniej części Ameryki Południowej zima będzie chłodniejsza i bardziej sucha niż zazwyczaj. Na północnym wschodzie kontynentu, głównie w północnej Brazylii, będzie z kolei mokro, a w południowej części kraju - zimno.
W Afryce La Nina w nadchodzących miesiącach skutkować będzie temperaturą poniżej normy, szczególnie w północno-zachodniej części kontynentu oraz na południowym wschodzie, gdzie dodatkowo zrobi się deszczowo.
Niedobór opadów grozi środkowej Afryce oraz południowo-wschodniej Azji. Z kolei więcej deszczu pojawi się w Malezji, Indonezji i w północnych krańcach Australii.
Chłodna zima czeka również Japończyków.
Z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku, najtrudniej przewidzieć wpływ La Ninii na pogodę w Europie. Klimatolodzy z brytyjskiego Met Office przyznali, że może ona spowodować, że przełom listopada i grudnia na Wyspach Brytyjskich będzie wyjątkowo chłodny.
Co to za zjawisko?
La Nina jest anomalią pogodową związaną z chłodniejszą niż zwykle temperaturą powierzchni oceanu w równikowej części Pacyfiku. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. To one wydobywają chłodne wody głębinowe na powierzchnię Oceanu Spokojnego. La Nina jest odwrotnym zjawiskiem do El Nino, podczas którego Ocean jest cieplejszy, a pasaty zanikają.
Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream). Dzięki temu wpływa na pogodę na świecie.
Autor: AP/map / Źródło: theweathernetwork.com
Źródło zdjęcia głównego: climate.gov