Stosowanie pestycydów, zmiany klimatu, brak wystarczającej ochrony siedlisk. Na populacje pszczół wpływa wiele czynników. By uchronić je przed spadkiem liczebności, stworzono mapę, obrazującą ich rozmieszczenie na całym świecie.
Przeprowadzone w 2019 roku badania potwierdziły, że co roku liczba owadów zmniejsza się o 2,5 procent. Naukowcy z Chin i Australii wykazali, że pszczoły, mrówki i chrząszcze giną osiem razy szybciej niż ssaki, ptaki i gady. Jeśli ta tendencja się nie zmieni, na Ziemi w 2119 roku może już nie być żadnych owadów.
Teraz badacze z Chin i Singapuru sporządzili mapę rozmieszczenia wszystkich gatunków pszczół na Ziemi. W ten sposób chcą ochronić owady, narażone na utratę siedlisk. Badaniami podzielili się w czasopiśmie naukowym "Current Biology".
- Pszczoły zapewniają usługi dla naszych ekosystemów i są głównymi zapylaczami wielu naszych podstawowych produktów spożywczych - powiedziała dr Alice Hughes z Chińskiej Akademii Nauk w Yunnan.
Jednak do tej pory nie mieliśmy danych, które pozwoliłyby nam wskazać, gdzie zagęszczenie pszczół jest największe.
Analiza danych
Aby stworzyć mapę naukowcy porównali ponad 5,8 miliona publicznych rejestrów występowania pszczół z własną listą rozmieszczenia ponad 20 tysięcy gatunków.
Badanie potwierdziło, że w przeciwieństwie do innych stworzeń, takich jak ptaki i ssaki, więcej gatunków pszczół występuje w suchych, umiarkowanych obszarach oddalonych od wybrzeży niż w wilgotnych środowiskach tropikalnych bliżej równika. Oprócz tego stwierdzono, że więcej pszczół występuje na półkuli północnej niż na południowej.
- Połączyliśmy miliony informacji, aby przedstawić ich rozmieszczenie i zrozumieć, dlaczego tak układają się te wzorce - powiedziała. - Mapa może stanowić podstawę dla przyszłych prac naukowych oraz umożliwić nam lepsze zrozumienie wzorców różnorodności pszczół - dodała.
Nie wszystkie są nam znane
Gatunki pszczół żyjące w Europie i Ameryce Północnej są na ogół dobrze poznane. Jednak owady żyjące w innych regionach, takich jak Azja czy Afryka, mogą jeszcze skrywać tajemnice przed biologami.
Chociaż mechanizmy kierujące różnorodnością i bytowaniem pszczół nie są jeszcze do końca jasne, zespół badawczy ma nadzieję, że ich mapa pomoże w ochronie owadów.
Dr John Ascher z Narodowego Uniwersytetu Singapuru powiedział, że dzięki mapie możemy scharakteryzować zmniejszenie liczebności populacji na danym obszarze i "odróżnić miejsca mniej odpowiednie dla pszczół od tych, na których pszczoły mogłyby mieć możliwości rozwoju, gdyby nie ograniczenia związane z wykorzystywaniem pestycydów, utratą siedlisk czy nadmiernym wypasem zwierząt".
Ochronić pszczoły
Dokładne zrozumienie i ustalenie rozmieszczenia gatunków pszczół może mieć duży wpływ na ich przetrwanie w przyszłości, a także może okazać się kluczowe dla bezpieczeństwa żywnościowego.
- Zmiany klimatyczne stanowią duże zagrożenie dla wielu gatunków. Ale to nie będzie miało znaczenia, jeśli nie zaczniemy natychmiast chronić ich siedlisk - stwierdził Michael Orr, pierwszy autor studium i doktorant w Instytucie Zoologii Chińskiej Akademii Nauk.
Na świecie znanych jest ponad 16 tysięcy gatunków pszczół. Niektóre z nich, takie jak pszczoły miodne, trzmiele i pszczoły bezżądłe tworzą kolonie, ale są też osobniki żyjące samotnie. Ponad 96 procent wszystkich gatunków pszczół nie jest dobrze poznane.
Autor: kw / Źródło: BBC, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Damien TUPINIER/unsplash.com