Poniedziałkowe normy jakości powietrza w wielu miejscach Polski pozostawiają wiele do życzenia. To już kolejny dzień, kiedy smog dusi, między innymi mieszkańców Krakowa. W przedszkolach często to właśnie jakość powietrza decyduje o tym, czy dzieci danego dnia wyjdą na spacer. Materiał "Faktów po południu" TVN24.
- Od kilku dni smog dusi krakowian. Sytuacja jest poważna. Przy takim poziomie zanieczyszczenia, w Paryżu ogłoszono by alarm smogowy - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.
Bezwietrzna, wilgotna aura sprzyja powstawaniu smogu. Zanieczyszczenia i toksyny pochodzące ze spalania w piecach węglowych pogarszają sytuację.
Piece i samochody
- W samym Krakowie dymi jeszcze sześć do ośmiu tysięcy pieców węglowych. Wokół Krakowa tych pieców dymi ponad 40 tysięcy i niestety te zanieczyszczenia spływają do Niecki Krakowskiej - dodaje Dworakowska. Mieszkańcy w takich piecach spalają praktycznie wszystko - od plastiku po meble. Kolejną istotną przyczyną zanieczyszczeń mogą być niedrożne przewody kominowe.
Wzmożony ruch samochodowy również utrudnia walkę ze smogiem.
- Codziennie do Krakowa wjeżdża około 250 tysięcy samochodów. Po to zbudowaliśmy sieć parkingów na obrzeżach miasta, aby ludzie mogli tam samochód zostawić, potem przesiąść się do darmowej już wtedy komunikacji - tłumaczy Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa.
Od smogu zależy spacer przedszkolaków
Smog jest niebezpieczny szczególnie dla najmłodszych. W wielu krakowskich przedszkolach to właśnie jakość powietrza decyduje o tym, czy dzieci wyjdą na spacer.
- Wdychanie smogu może skutkować między innymi wolniejszym rozwojem psychicznym. Mówi się też, że niektóre zanieczyszczenia i pyły mogą przedostawać się do mózgu i krwiobiegu, a następnie dokonywać poważnych szkód - ostrzega profesor Wojciech Hanke, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia środowiskowego.
Mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych miast skarżą się, że w dni z dużym stężeniem szkodliwych pyłów odczuwają trudności oddechowe, niewyspanie, przewlekły katar, zawroty głowy i bóle migrenowe.
Smog może wpłynąć na długość naszego życia. - Na skutek odkładania się niezdrowych substancji w organizmie na Śląsku ludzie żyją krócej średnio o dziewięć miesięcy - twierdzi Patryk Białas ze Stowarzyszenia Bomiasto.
Autor: kw//rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24