Już za miesiąc rozpocznie się astronomiczna wiosna. Jak przewidują Amerykanie, w Europie to nie będzie spokojny czas.
Synoptycy serwisu accuweather.com podają, że w Polsce, na Białorusi i w krajach bałtyckich przynajmniej do końca kwietnia ma trwać ciągła walka wiosny z zimą. Zimne powietrze, które będzie znajdować się nad Skandynawią, co rusz powinno się nasuwać nad te rejony.
- To lodowate powietrze może przynieść śnieg na Wielkanoc w północnej Polsce i w krajach bałtyckich - powiedział meteorolog accuweather Tyler Roys.
Burze na zachodzie Europy mogą "zasysać" cieplejsze powietrze z północy Półwyspu Bałkańskiego, co przyniesie sporadyczne fale ciepła. Synoptycy accuweather.com prognozują,że pod koniec wiosny znad Bałkanów do Polski i na Białoruś dotrze cieplejsze powietrze, dając dobry początek sezonu wegetacyjnego.
Burzowy zachód Europy
Burzowa wiosna prognozowana jest na dużym obszarze zachodniej Europy, m.in. we Francji, Holandii, Belgii i Niemczech. Aktywne układy ciśnienia nad Atlantykiem, które dały o sobie znać zimą, przytrafią się również na wiosnę. Przyniosą one częste okresy z deszczem i silnym wiatrem.
Burze zwiększą zagrożenie powodziowe we Francji. Miejscami zostaną spowodowane przez wichury. Choć najsilniej będzie wiało na wybrzeżu, to porywy dochodzące do 85 km/h mogą również odczuwać mieszkańcy Paryża.
Na wybrzeżu Morza Śródziemnego ciepłe powietrze i duża wilgotność powietrza będą napędzać gwałtowne burze. Największe ryzyko pojawienia się silnych zjawisk istnieje w okolicach Tuluzy, Marsylii i Nicei.
Wyższa od średniej liczba burz oczekiwana jest również w Belgii i Holandii. Jednak na tym obszarze towarzyszący burzom niszczycielski wiatr będzie słabszy niż we Francji. Według synoptyków accuweather.com mogą pojawić się tam nawałnice, które spowodują zalanie przybrzeżnych terenów i przerwy w dostawie prądu.
Wichury znad Atlantyku dadzą o sobie znać również w Niemczech. Jednakże wiatr na tym obszarze okaże się znacznie słabszy niż we Francji i Holandii. Natomiast oczekuje się, że zwłaszcza w południowej i zachodniej części kraju będzie padał ulewny deszcz, który zwiększy zagrożenie powodziowe.
- Częste burze przyniosą również śnieg w Alpy, co znacznie wydłuży sezon narciarski, który może trwać co najmniej do Wielkanocy - powiedział Roys.
Susze w południowej Portugalii i południowej Hiszpanii
Kiedy na północy Portugalii i Hiszpanii będzie deszczowo, w centralnych i południowych regionach Półwyspu Iberyjskiego spadnie mniej deszczu niż zazwyczaj.
- W części południowej Hiszpanii w okresie zimowym spadło o 20-30 proc. mniej deszczu niż zazwyczaj. Trend ten utrzyma się także wiosną - powiedział starszy meteorolog accuweather Alan Reppert.
Susza, która nasila się w tych regionach od wielu lat, nie zniknie tej wiosny. Najbardziej na jej skutek ucierpi obszar od Andaluzji po Walencję.
- Susza negatywnie wpłynie na uprawę oliwek. Będzie to miało przełożenie na ceny oliwy z oliwek na całym świecie - dodał Reppert.
Włochy, Bałkany i Ukraina ciepłe
Ciepła wiosna prognozowana jest we Włoszech, na Półwyspie Bałkańskim oraz na Ukrainie. Wysoka temperatura utrzyma się od początku marca i potrwa aż do maja.
Wysoka temperatura, jaka zapanuje w Rosji, uniemożliwi arktycznemu powietrzu wkradnięcie się na ten obszar Europy przez całą wiosnę. W efekcie we Włoszech, na Bałkanach i Ukrainie będzie cieplej niż średnio dla tego obszaru i bardziej sucho. Od końca kwietnia do maja temperatura ma przypominać letnią.
Masy powietrza, które znajdą się nad Morzem Śródziemnym, mogą na ten obszar przynieść okazjonalne gwałtowne burze. W m.in. Mediolanie, Wenecji, Zagrzebiu, Lublanie i Budapeszcie będą pojawić się wichury z niszczycielskim wiatrem, gradem i powodziami.
Burzowe południe Wielkiej Brytanii
Wyspy Brytyjskie zimą targane były przez liczne cyklony. Na wiosnę pogoda na ogół się poprawi. Będą jednak obszary, które przez całą tę porę roku doświadczą ulew. Mowa tu o Irlandii, Walii i południowej Anglii.
W Londynie, a także regionach South East England i East of England, nastąpi wzrost intensywności opadów. Jednak nie przewiduje się ulew powodujących powodzie.
Od północnej Anglii po Szkocję pogoda będzie znacznie lepsza niż zimą. Synoptycy accuweather.com przewidują opady mniejsze niż przeciętnie o tej porze roku, a temperatura okaże się znacznie wyższa od średniej.
Autor: mab/map / Źródło: accuweather.com