W niedzielę stan alarmowy na rzekach został przekroczony na 22 stacjach wodowskazowych. Woda zalewa tereny w województwach lubuskim i wielkopolskim. Drugi stopień zagrożenia utrzymuje się nadal w województwie zachodniopomorskim.
Wysoki stan wód w rzekach na północy kraju utrzymuje się od kilku dni. W niedzielę o godzinie 7 stan alarmowy był przekroczony na 11 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, 10 w dorzeczu Odry i jednej w dorzeczu Przymorza. W wielu miejscach woda w rzekach sięgała powyżej stanu ostrzegawczego.
Woda niebezpiecznie się podnosi
W miejscowości Przystań na Jeziorze Mamry woda przekroczyła stan alarmowy o 6 centymetrów. Poziom ten w centrum Polski sięgnął już nawet 29 centymetrów na rzece Wkra w Borkowie. Najgorzej jest jednak na północnym zachodzie kraju, gdzie woda w Obrze sięgała 58 centymetrów powyżej poziomu alarmowego w miejscowości Bladzewo.
Problemy w związku z zalaniami
Wysoki stan wody został odnotowany w wielu miejscach. Występujące z koryt rzeki w województwach lubuskim i na północy województwa wielkopolskiego najbardziej dają się we znaki rolnikom. Jak podaje reporter TVN24 Aleksander Przybylski, zalane zostały przede wszystkim tereny uprawne. Gdzieniegdzie woda wdarła się do piwnic, a także budynków gospodarczych, w których trzymane są zwierzęta.
Poznań z podtopionymi bulwarami
Woda wylewa także w miastach. Przybylski zaznacza, że z dnia na dzień poziom Warty wyraźnie podnosi się w Poznaniu. Została tam zalana infrastruktura rekreacyjna. Woda wkroczyła na tamtejsze bulwary, uniemożliwiając poruszanie się po ścieżkach rowerowych i chodnikach, znajdujących się w bliskiej odległości od rzeki. Podobnie sytuacja wygląda w Gorzowie Wielkopolskim.
Wały przeciwpowodziowe w województwie lubuskim są ciągle monitorowane. Zajmują się tym strażacy oraz ochotnicy.
- Prognozy są niestety negatywne, woda dalej będzie się podnosić - podaje reporter TVN24.
Ostrzeżenia hydrologiczne
W związku z sytuacją hydrologiczną na północy kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.
Na terenie województwa zachodniopomorskiego na Zalewie Szczecińskim obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia. Przewiduje się tam wahania poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie w Trzebieży powyżej stanu ostrzegawczego. Ostrzeżenie obowiązuje od soboty od godz. 15 do poniedziałku do godz. 8.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje w ujściowym odcinku Odry, gdzie przewiduje się wzrosty poziomów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych (Gryfino). Ostrzeżenie jest ważne od niedzieli od godz. 11.30 do poniedziałku do godz. 8.
Autor: amm/map / Źródło: IMGW, TVN Meteo