Poznań - co zobaczyć? Co można zwiedzić? Jakie są atrakcje turystyczne?

Ogródki preriowy i angielski (odc. 745 / HGTV odc. 7 seria 2020)
Ogródki preriowy i angielski (odc. 745 / HGTV odc. 7 seria 2020)
Ogródki preriowy i angielski (odc. 745 / HGTV odc. 7 seria 2020)

Spacer po Starym Mieście w Poznaniu może zająć kilka godzin, a to dopiero początek zwiedzania tego miasta. Trudno się dziwić, ponieważ Poznań ma wiele ciekawych miejsc, które trzeba odwiedzić. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Poznaniu.

Najstarszą częścią Poznania jest Ostrów Tumski.

Po zwiedzaniu miasta chwilę wytchnienia znajdziesz nad Jeziorem Maltańskim lub w Parku Cytadela.

Pamiętaj, żeby w samo południe zobaczyć na Starym Rynku trykające się koziołki.

Co zobaczyć w Poznaniu? Stare Miasto

Jednym z najciekawszych miejscem Poznania jest Stary Rynek. Jedną z dróg, która do niego prowadzi, jest ulica Wielka. To właśnie tą ulicą dawniej wjeżdżali najważniejsi goście. Stary Rynek został wytyczony w 1253 roku na planie kwadratu o boku 141 metrów.

SPRAWDŹ: Co warto zobaczyć w województwie wielkopolskim?

Na Starym Rynku najważniejszym zabytkiem jest renesansowy ratusz. Jego początki sięgają drugiej połowy XIII wieku. W XVI wieku miał jednak miejsce pożar, po którym trzeba było odbudować ratusz. W tym celu do miasta sprowadzono włoskiego architekta – Jana Baptystę Quadro. To dzięki niemu ratusz ma piękny, renesansowy kształt. To wtedy również wraz z zegarem zainstalowane zostały sławne trykające się koziołki. Są one obecnie jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych. Równo w południe w wieżyczce nad zegarem otwierają się drzwiczki i zobaczyć można dwa blaszane koziołki, które trykają się rogami 12 razy. Oglądając koziołki usłyszysz również grany z ratuszowej wieży hejnał.

Po obejrzeniu koziołków zwróć uwagę na kolorowe domki, które ustawione są tuż obok ratusza. To domki budnicze. W ich podcieniach dawniej handlowano rybami, świecami i solą. Ich obecny wygląd pochodzi z XVI wieku. Warto spojrzeć na elewację kamienicy nr 17. Znajduje się na niej godło cechu budników - śledź i trzy palmy. Co ciekawe – za kamienicami przejść się możesz najkrótszą uliczką w Poznaniu - ulicą Kurzanoga. Przed samym ratuszem ustawiony jest pręgierz.

Idąc dalej, dotrzesz do kamienicy przy Starym Rynku nr 50. Nazywana jest kamienicą “Pod daszkiem”. Według legendy podczas jednej z uczt bawił się tam król August II Mocny. Bawił się tak dobrze, że wypadł przez okno i upadł na daszek, co ocaliło mu życie. Przed wejściem do kamienicy wmurowana jest również tabliczka, która pokazuje poziom wody z 1736 roku, kiedy miasto nawiedziła wielka powódź. To właśnie przed powodzią ma strzec miasto Jan Nepomucen. Jego pomnik również znajduje się na Starym Rynku.

W czterech rogach rynku zobaczysz cztery fontanny. W tym miejscu znajdowały się studnie, z których średniowieczni mieszkańcy miasta czerpali wodę. Fontanna znajdująca przed budynkiem ratusza przedstawia mitologiczną scenę porwania Prozerpiny przez Plutona i powstała w latach 1758-66. Trzy pozostałe fontanny powstały już współcześnie: fontanny Apollina, Neptuna i Marsa.

Ciekawym miejscem na Starym Rynku jest Studzienka Bamberki. Znajduje się na niej figurka przedstawiająca kobietę w stroju bamberskim z nosidłami i konwiami.

PoznańShutterstock

Fara Poznańska

Odchodząc ulicą Świętosławską od rynku, dotrzesz do Fary Poznańskiej. Jej efektowną fasadę zobaczysz już od samego początku ulicy. Budowa Fary rozpoczęła się w 1651 roku i trwała ponad pół wieku.

Ostrów Tumski

Po zwiedzeniu Starego Miasta warto udać się na Ostrów Tumski, który otoczony jest rozlewiskami Warty i Cybiny. To miejsce, gdzie na przełomie VIII i IX wieku powstał gród obronny. W X wieku był jednym z najważniejszych ośrodków państwa Piastów. To miejsce, w którym odbył się chrzest Polski. Tam też zbudowana została katedra, w której pochowani są władcy Polski z dynastii Piastów (trzej królowie i pięciu książąt). Warto przejść się po Ostrowie Tumskim, ponieważ jest to miejsce dogłębnie przesiąknięte historią Polski.

Śródka

Podróż po Ostrowie warto zakończyć na Moście Biskupa Jordana, który prowadzi na teren Śródki. Była to dawniej osada książęca. Po przejściu mostu można odbić w lewo i zwiedzić Bramę Poznania ICHOT, czyli muzeum multimedialne opowiadające o dziejach Ostrowa Tumskiego.

Centralnym punktem dzielnicy jest Rynek Śródecki. Duża jego część została zniszczona podczas wojny. Zachował się jednak między innymi gotycki kościół św. Małgorzaty z XVI wieku i klasztor filipinów z XVIII wieku.

Również przy Rynku Śródeckim znajduje się ogromny mural wykonany w technice 3D. Jego tytuł to “Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”.

CZYTAJ WIĘCEJ O ŚRÓDECKIM MURALU

Mural "Opowieść Śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" w Poznaniu (autor: Kontakt 24/ROBERT DOLICHER)Kontakt 24/ROBERT DOLICHER

ZOBACZ TEŻ: Polskie murale okiem Reporterów 24

Po obejrzeniu muralu możesz skierować się w stronę Ronda Śródka. Za nim zobaczysz kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami. Pochodzi z przełomu XII i XIII wieku. Jest jedną z najstarszych budowli ceglanych w Polsce.

Zamek Cesarski

Kolejnym interesującym miejscem w Poznaniu jest Zamek Cesarski, czyli najmłodsza rezydencja monarsza w Europie. Powstawał w latach 1905-1910. Po I wojnie światowej w zamku była siedziba Uniwersytetu Poznańskiego. Działał tam między innymi Wydział Matematyczny, którego absolwenci złamali w latach 30. XX wieku kod Enigmy. W zamkowym ogrodzie znajduje się pomnik ofiar Katynia, a na Dziedzińcu Różanym oglądać można fontannę lwów.

Okrąglak

Symbolem poznańskiego modernizmu jest natomiast Okrąglak. Znajdziesz go u zbiegu ulic 27 Grudnia z Mielżyńskiego. Nie da się go przeoczyć - ma charakterystyczny kształt walca. Tuż obok niego znajduje się Kwadraciak, który zbudowany jest w identycznym jak Okrąglak stylu.

Poznań - atrakcje turystyczne - Jezioro Maltańskie

W 1952 roku po spiętrzeniu wód w Cybinie na powierzchni 64 hektarów powstało Jezioro Maltańskie. Odbywają się na nim regaty kajakarskie i wioślarskie. Jednak jest to miejsce, w którym można spędzić czas nie tylko na wodzie. Warte zobaczenia są między innymi: fontanna, Kolejka Parkowa Maltanka czy kopiec Wolności.

Poznań - co warto zobaczyć? Park Cytadela

Największym parkiem miejskim Poznania jest zajmujący powierzchnię około 100 hektarów Park Cytadela. Powstał na terenie Fortu Winiary, który zbudowany został w latach 1828-39. Fort był elementem twierdzy pruskiej, jaką był w tamtym czasie Poznań.

Park to oczywiście ogromne połacie zieleni, alejki, ścieżki i polany. Są tam jednak również ważne historycznie obiekty: cmentarze, muzea, obiekty forteczne.

Autor: aw

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach nadal będziemy pod wpływem niżu Lorenz, którzy nieść będzie opady deszczu. Dopiero w połowie nowego tygodnia stery w pogodzie przejmie wyż Tabea. Zrobi się pogodnie, a temperatura może osiągnąć 20 stopni.

Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu

Czeka nas ciepły epizod. Potem przyjdzie kolejna fala chłodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lawina zeszła w sobotę wczesnym popołudniem na górze Eiger w szwajcarskich Alpach. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch narciarzy, a pięć innych osób zostało rannych.

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Lawina w Alpach. Nie żyje dwóch narciarzy

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Niedziela 18.05 przyniesie pochmurną aurę i opady deszczu. W całym kraju odczujemy chłód. Termometry wskażą od 9 do 13 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela 18.05. Wiele deszczowych miejsc, może się błyskać

Pogoda na dziś - niedziela 18.05. Wiele deszczowych miejsc, może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przeszły przez Saint Louis w stanie Missouri. Na nagraniu uchwyconym przez 39-letniego mieszkańca tego miasta widać, jak tornado zrywa dach jednego z domów.

Tornado zrywa dach z domu. Dramatyczne nagranie

Tornado zrywa dach z domu. Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN

Trzymetrowa palma spadła i raniła mężczyznę podczas 78. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Ranny to agent aktora.

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Palma raniła mężczyznę w czasie festiwalu w Cannes. "Twarz była pełna krwi"

Źródło:
Reuters

Gwałtowne burze i tornada nawiedziły amerykańskie stany Missouri, Kentucky i Wirginia. W wyniku załamania pogody zginęły co najmniej 23 osoby - podała w sobotę telewizja ABC News. Trwają poszukiwania zaginionych.

Ponad 20 osób zginęło, wiele jest poważnie rannych

Ponad 20 osób zginęło, wiele jest poważnie rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, KY3 News

Rodzina, która mieszka na obrzeżach miasta Isanti w amerykańskim stanie Minnesota, ma albo ogromne szczęście, albo niesamowitego pecha. W ich ogródku i na tarasie wypoczywają niedźwiedzie czarne.

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Niedźwiedzie "przychodzą do nas codziennie"

Źródło:
CNN, fox9.com

Choroby odkleszczowe mogą u części pacjentów wiązać się z nietypowymi objawami - ostrzegła WHO. Pokazuje to historia 43-letniej Belgijki, która zauważyła u siebie nagłe wyczerpanie. Ustalenie, że cierpi na boreliozę, wymagało konsultacji z różnymi lekarzami. Na jej skórze nie pojawił się rumień wędrujący, nie zauważyła nawet samego ugryzienia.

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Ukąsił ją kleszcz. Nagle stała się "cieniem dawnej siebie"

Źródło:
WHO

Ostatnie dni przyniosły w Polsce wyczekane opady deszczu. Jest to szczególnie istotne w tym roku, gdy rośliny zostały osłabione przez suszę i przeplatankę dużego ciepła i zimna. Jak opowiadał na antenie TVN24 meteorolog Michał Brennek, przez zmiany klimatyczne w przyszłości może czekać nas więcej takich kontrastów.

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

"Nowy klimat to jest właśnie klimat kontrastów"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bociany wybudowały gigantyczne gniazdo. Znajduje się ono na budynku gospodarczym w północnej Hiszpanii, który przechylił się pod jego ciężarem. Jak podały lokalne media, konstrukcja ma około dwóch metrów wysokości i może ważyć nawet tonę.

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Budynek przechylił się pod ciężarem gniazda bocianów

Źródło:
El Pais

W piątek do Grecji dotarła duża porcja pyłu saharyjskiego. Widzialność mocno spadła, zarówno w stolicy, jak i w wielu regionach kraju, co wpłynęło na pogorszenie jakości powietrza.

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Niebo w kolorze sepii. Pył saharyjski spowił Grecję

Źródło:
eKathimerini, Protothema

Pod jednym z domów w podkarpackiej Wetlinie pojawiła się grupka wilków. Jak relacjonował internauta, który przesłał na Kontakt24 nagranie, zwierzęta w okolicy bywają często.

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Rodzina wilków tuż pod domem. "Tak tu sobie wszyscy żyjemy"

Źródło:
Kontakt24

Piątek przyniósł w części kraju zimowe opady. Na północnym wschodzie pojawił się deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Bardziej jesienna niż wiosenna aura jest związana z niżem, który znajduje się nad Polską. Czy zimowa aura w połowie maja powinna zaskakiwać? Z historycznych danych wynika, że śnieg na polskich nizinach potrafi pojawić się nawet w czerwcu.

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Znów spadł śnieg. Historia pokazuje, że sypnąć może i w czerwcu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Władze miasta Jundiai w brazylijskim stanie Sao Paulo badają wpływ wycieku niebieskiego barwnika do pobliskiej rzeki po wypadku cysterny. Woda w niej zrobiła się nienaturalnie błękitna, co odbiło się na żyjących w rzece zwierzętach.

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Cysterna uderzyła w słup, kaczki i ryby nabrały błękitnego koloru

Źródło:
Reuters, aldianews.com

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać życie dzikich zwierząt - wilków i jeleni. Wysłał je Reporter24. "Ten film to kolejny niezbity dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda, a różne gatunki dzikich zwierząt mogą żyć w tej samej części lasu" - napisał.

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

"Ten film to dowód na to, jak wspaniała i niezwykła jest dzika przyroda"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Tegoroczny zakwit gronorostów (łac. Sargassum) w Oceanie Atlantyckim jest rekordowo duży, a sezon wegetacyjny jeszcze się nie skończył. Pas tych glonów ciągnie się przez prawie dziewięć tysięcy kilometrów.

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Masowy zakwit glonów. Mogą "zalać" Karaiby i Florydę

Źródło:
CNN

Alergie mogą być utrapieniem dla wielu osób, szczególnie najmłodszych w wieku szkolnym. Eksperci zwracają uwagę, jakie rodzaje tych schorzeń są największą udręką dla dzieci oraz jak można z nimi walczyć.

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Przy tym rodzaju alergii dziecko "musi na każdym kroku walczyć o to, żeby dogonić rówieśników"

Źródło:
PAP

Tornado przetoczyło się w czwartek przez miasto New Richmond położone w stanie Wisconsin. Groźnie wyglądający lej został uchwycony na nagraniu. W stanie tym obowiązywały tego dnia ostrzeżenia przed burzami.

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Tornado pojawiło się tuż obok domu. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox9.com

W czwartek nad Polską przesuwają się fronty atmosferyczne, które przynoszą ze sobą burze z gradem. Gwałtowna pogoda utrzymuje się w Polsce od rana - na północy pojawiła się krupa śnieżna, a na południu padał śnieg. Zdjęcia zjawisk otrzymaliśmy na Kontakt24.

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Załamanie pogody. Z ciemnych chmur sypnęło gradem i śniegiem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ulewy spowodowały w czwartek podtopienia na północy Hiszpanii. W gminie Colunga od północy spadło ponad 72 litrów wody na metr kwadratowy. W regionie trwa usuwanie skutków intensywnych opadów.

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

"Główna ulica wyglądała jak rzeka"

Źródło:
RTPA, La Voz de Asturias

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 zostało zarejestrowane w czwartek w centralnej Turcji. Jak podały lokalne media, wstrząsy odczuwalne były także w stolicy kraju, Ankarze.

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

W Turcji "zatrzęsło się dość mocno"

Źródło:
CNN Turk, Volcano Discovery, EMSC

Młody niedźwiedź pojawił się na podwórku mieszkanki jednej z bieszczadzkich miejscowości. Jak opowiadała kobieta, zwierzę najprawdopodobniej skusił pozostawiony poza domem smalec. Niedźwiedzia obserwowała z okna, oczekując na przyjazd policji. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Niedźwiedź na podwórku Reporterki24. "Dojadał sobie smalczyk"

Źródło:
Kontakt24, WWF

Powodzie błyskawiczne, który były następstwem obfitych opadów deszczu, nawiedziły Maryland i Wirginię. W pierwszym stanie ewakuowano ze szkoły 200 osób, w drugim rwąca woda porwała 12-letniego chłopca.

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Woda porwała 12-letniego chłopca, ewakuowano 200 osób ze szkoły

Źródło:
CNN

Trzy pożary szaleją w północnej części Minnesoty. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. Największy z pożarów, o nazwie Jenkins Creek, strawił ponad 80 kilometrów kwadratowych terenów.

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Trwa walka z trzema potężnymi pożarami

Źródło:
Reuters, CBS News

Środa w części Polski była burzowa. Zjawiskom towarzyszyły miejscami dość ulewne opady deszczu oraz silniejszy wiatr. Na niebie w Białymstoku pojawiły się groźnie wyglądające chmury - można je zobaczyć na zdjęciu.

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Takie widoki na niebie w środę nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dobiega połowa maja, a do Teksasu dotarły upały. Temperatura miejscami ma przekroczyć 40 stopni, mogą paść historyczne rekordy. Ostrzeżeniami przed spiekotą objęto kilka milionów Amerykanów.

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

"Potencjalnie historyczna" fala upałów. Może być ponad 40 stopni

Źródło:
CNN, NBC News

Firma Axiom Space poinformowała w środę o nowej dacie startu misji Ax-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcześniej lot planowano na jeden z ostatnich dni maja.

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Lot Polaka w kosmos przełożony. Jest nowa data

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W austriackiej Styrii potwierdzono pierwsze przypadki brucelozy u zajęcy. Ta choroba bakteryjna może stanowić potencjalne zagrożenie dla innych dzikich lub hodowlanych zwierząt, a także dla ludzi.

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Bruceloza u zajęcy w Austrii. Co to za choroba?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, IMP im. prof. J. Nofera, GIS

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w pobliżu wyspy Karpatos na Morzu Śródziemnym, niedaleko Krety. Wstrząsy były odczuwalne także na Rodos oraz w Egipcie. Lokalne władze wprowadziły tymczasowe ostrzeżenie przed tsunami, które w środę zostało odwołane.

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Trzęsienie ziemi w pobliżu Krety. "Natychmiast oddal się od wybrzeża"

Aktualizacja:
Źródło:
FOX Weather, Reuters, Kathimerini

Fala zimna obejmująca Polskę potęguje tęsknotę za ciepłem i latem. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych termicznie wkroczyć mamy w lato po 25 maja, tuż przed 1 czerwca, kiedy rozpocznie się lato meteorologiczne.

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Jaka pogoda na lato? Ten miesiąc może okazać się idealny na urlop w Polsce

Źródło:
TVN24+