Poniedziałkowy wieczór okazał się fatalny pod względem jakości powietrza. Stężenie zanieczyszczeń przekroczyło normy prawie w całym kraju.
W poniedziałek rano jakość powietrza w Polsce pozostawiała wiele do życzenia. Jednak w ciągu dnia sytuacja bardzo się poprawiła, a smogowa mapa Polski utrzymywała się w kolorze zielonym. Gwałtowna zmiana nastąpiła pod wieczór. Powietrze w większości kraju było niezdrowe, złe, a gdzieniegdzie fatalne.
Stężenie pyłu PM10
Po godzinie 20 stężenie pyłu PM10 miejscami przekroczyło normy nawet o 500 procent. Najgorzej, bo fatalnie, było w Łomży (249 µg/m3), Grudziądzu (249 µg/m3), Nowym Targu (235 µg/m3) oraz Żywcu (227,51 µg/m3).
Stężenie pyłu PM10 przekraczało 140 µg/m3 w Lęborku, Gołdapie, Ostródzie, Warszawie, Otwocku, Żyrardowie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomiu, Dzierżoniowie, Suchej Beskidzkiej i w Zakopanem. Tam powietrze było złej jakości.
Niezdrowym powietrzem oddychali mieszkańcy województwa pomorskiego, mazowieckiego, lubuskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego opolskiego i dolnośląskiego.
Do przekroczenia norm stężenia pyłu PM10 doszło w miastach w niemal całym kraju. Jedynie w województwie zachodniopomorskim oddychało się w poniedziałkowy wieczór dobrym powietrzem.
Stężenie pyłu PM2,5
Pod względem stężenia pyłu PM2,5 po godzinie 20 fatalnie było w Bielsku-Białej (159 µg/m3), Otwocku (127 µg/m3), Radomiu (121 µg/m3) oraz w miejscowości Parkowa na Podkarpaciu (121 µg/m3).
Źle było w Siedlcach (103,98 µg/m3), Żyrardowie (100,77 µg/m3) oraz Przemyślu (90,81 µg/m3).
Niezdrowe powietrze pod względem stężenia pyłu PM2,5 odnotowano w punktach pomiarowych w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, lubelskim i podkarpackim.
W wielu miejscach powietrze było średniej jakości.
Kiedy powietrze jest dobrej jakości?
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5 to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.
Jak się chronić?
W momencie, gdy stężenie zanieczyszczeń przekracza normy przebywanie na dworze jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Narażamy na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Autor: amm//rzw / Źródło: WIOŚ, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock