Dzięki sondzie InSight zjawiska występujące na Marsie stają się coraz mniej tajemnicze. We wtorek NASA opublikowała nagrania dźwięków, jakie rozchodzą się podczas trzęsień na Czerwonej Planecie.
Wyposażona w niezwykle czuły sejsmometr sonda InSight dostarczyła nowych materiałów spod powierzchni Marsa. Urządzenie Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) zostało zaprojektowane do wychwytywania trzęsień. Przez wiele dni misji, zwanych dniami marsjańskimi lub solami, nie zarejestrowało żadnych interesujących ruchów. Dopiero w kwietniu tego roku udało się nagrać pierwsze marsjańskie trzęsienie.
Jak brzmi trzęsienie
Do najbardziej spektakularnych trzęsień doszło 22 maja (w 173. dniu marsjańskim) i 25 lipca (w 235. dniu marsjańskim). Dźwięki musiały zostać odpowiednio przetworzone, by być słyszalne dla ludzkiego ucha. Po dokładnej analizie danych z sondy stwierdzono, że pierwsze trzęsienie miało magnitudę 3,7, a drugie 3,3.
Plusy i minusy czułości
SEIS nie ma problemu z zarejestrowaniem nawet najmniejszych wstrząsów. Oznacza to jednak, że zespół pracujący nad projektem ma mnóstwo materiału do przeanalizowania i przefiltrowania. Spośród ponad zarejestrowanych 100 zdarzeń, jedynie 21 uważa się za faktyczne trzęsienia. W pozostałych przypadkach nie ma pewności.
Z czasem naukowcy nauczyli się rozpoznawać różne rodzaje dźwięków i przypisywać je odpowiednim źródłom.
Marsjańskie wieczory
SEIS miał co robić też 6 marca 2019 roku. Kamera zrobotyzowanego ramienia InSight skanowała powierzchnię Czerwonej Planety przy jednoczesnym badaniu drgań przez sejsmometr.
Na nagraniu, oprócz dźwięków ruchu ramienia, słychać również podmuchy marsjańskiego wiatru. Najlepsze warunki do tego, by je rejestrować, panują wieczorami.
Również wieczorami najlepiej wsłuchać się można w dźwięki nazywane przez naukowców projektu "dink and donks". Jak udało się ustalić, pochodzą z delikatnych części sejsmometru. Prawdopodobnie mogą być związane z kurczeniem się i rozkurczaniem jego części pod wpływem utraty ciepła.
Najbardziej spektakularne "dink and donks" nagrano 16 lipca w 226 dniu marsjańskim.
InSight działa na powierzchni Marsa od 26 listopada 2018 roku. Sonda została wysłana w ramach programu Discovery. Celem misji są badania geofizyczne, dostarczenie informacji o budowie wewnętrznej i obecnej aktywności geologicznej Czerwonej Planety. Lądownik znajduje się na równinie Elysium Planitia, w pobliżu równika Marsa.
Autor: kw / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA