O poranku stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu miejscami przekraczało dopuszczalne normy jakości.
W czwartek rano powietrze w Polsce miało przeważnie dobrą jakość - na wschodzie świetną - jednak wyjątek stanowił Dolny Śląsk. W tym regionie oddychano powietrzem przeważnie niezdrowym lub złym.
Stężenie pyłu PM10
O godzinie 8 najgorszą - fatalną - jakość powietrza odnotowano w Wałbrzychu (stężenie pyłu PM10 na poziomie 223 µg/m3). Złym powietrzem oddychano w Legnicy (155,76 µg/m3) i Nowej Rudzie (183,99 µg/m3).
Niezdrowo było w Dzierżoniowie, Ząbkowicach Śląskich i Kłodzku.
Stężenie pyłu PM2,5
W przypadku zawartości w powietrzu pyłu PM2,5 o godzinie 8 źle było tylko w Jeleniej Górze, gdzie jego stężenie wyniosło 84,99 µg/m3. Niezdrowym powietrzem oddychali mieszkańcy Poznania oraz Krakowa (pomiar ze stacji przy alei Krasińskiego).
W Legnicy i Wałbrzychu przekroczono dopuszczalne normy zawartości benzenu w powietrzu.
Kiedy powietrze jest dobrej jakości?
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.
Pyły PM2,5 są bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie. Zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do rozwijania się nowotworów i chorób dróg oddechowych.
Autor: ao / Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock