W piątek smog dokucza od rana przede wszystkim mieszkańcom południowej Polski. Zanieczyszczenia sprawiają, że miejscami jakość powietrza jest fatalna.
Przy małym wietrze i silnym mrozie zwiększa się ryzyko wystąpienia smogu. Zanieczyszczenia, które wydobywają się z kominów czy rur wydechowych, nie mają jak rozproszyć się w atmosferze. Zalegają zatem przy powierzchni ziemi, a wdychane - trafiają do naszych płuc.
W piątek od rana powietrzem o złej i fatalnej jakości oddychają przede wszystkim mieszkańcy południowej Polski.
Stężenie pyłu PM10
Po godzinie 13 stężenie pyłu PM10 było najwyższe w Krakowie (237,78 µg/m3) oraz Nowym Targu (236 µg/m3) i Ustroniu (µg/m3). Mieszkańcy tych miast oddychali powietrzem o fatalnej jakości.
Stężenie pyłów PM10 przekroczyło 140 µg/m3 w miejscowościach: Dzierżoniów, Kłodzko, Cieszyn, Bielsko-Biała, Żywiec, Nowy Sącz i Tarnów. Taki poziom zanieczyszczeń oznacza złą jakość powietrza.
Niezdrowe powietrze, gdzie zawartość pyłów PM10 była większa niż 100 µg/m3, odnotowano w szeregu miejscowości województw: łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
W wielu miejscach stężenie zanieczyszczeń przekroczyło dopuszczalne normy. Po godzinie 13 przeważało w Polsce powietrze średniej jakości.
Stężenie pyłu PM2,5
Po godzinie 13 normy pyłu zawieszonego PM2,5 również zostały przekroczone w wielu miejscach.
Fatalną jakość powietrza odnotowano w Bielsku-Białej (159 µg/m3).
Stężenie pyłu PM2,5 przekroczyło 85 µg/m3 w Tarnowie oraz Kędzierzynie-Koźlu. Tam powietrze było złej jakości.
Niezdrowym powietrzem oddychali mieszkańcy miejscowości znajdujących się w województwach: pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim oraz małopolskim.
W kilkunastu stacjach pomiarowych zaobserwowano średnią jakość powietrza.
Kiedy powietrze jest dobrej jakości?
Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.
Jak się chronić?
W momencie, gdy stężenie zanieczyszczeń przekracza normy, przebywanie na dworze jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Narażamy na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Autor: amm//rzw / Źródło: TVN Meteo, GIOŚ