Wy偶owa pogoda, z kt贸r膮 mamy teraz do czynienia w Polsce, sprzyja powstawaniu smogu. Wczesnym popo艂udniem najgorzej oddycha艂o si臋 w Ma艂opolsce, na 艢l膮sku i na Mazowszu.
We wtorek od rana w wielu polskich miastach przekroczone s膮 normy jako艣ci powietrza. Wczesnym popo艂udniem najgorsza sytuacja panowa艂a w Ma艂opolsce, jednak powietrzem "艣redniej" jako艣ci oddychano w wielu miastach na terenie ca艂ej Polski.
- To tak bywa przy jesiennych wy偶ach. Dop贸ki wy偶 b臋dzie i ten znikomy ruch powietrza, to smog mo偶e si臋 tworzy膰 - powiedzia艂 w niedziel臋 we "Wstajesz i weekend" Tomasz Wasilewski, prezenter pogody tvnmeteo.pl.
St臋偶enie py艂u PM10
O godzinie 12 powietrze by艂o z艂ej jako艣ci w Krakowie przy ulicy Dietla (st臋偶enie PM10 na poziomie 155 碌g/m3) i w Pile (141 碌g/m3). Niezdrowym powietrzem oddychali mieszka艅cy pozosta艂ych cz臋艣ci Krakowa, Pi艂y, Poznania, Warszawy, 艁odzi, Nowin, Cz臋stochowy, Zdzieszowic i Gliwic.
St臋偶enie py艂u PM2.5
Najgorszym - z艂ym - powietrzem oddychano o godzinie 12 w Krakowie przy alei Krasi艅skiego (st臋偶enie PM2.5 na poziomie 90,71 碌g/m3). Na innej stacji pomiarowej w Krakowie, przy ulicy Bujaka, powietrze by艂o niezdrowe (81,47 碌g/m3).W kilkunastu innych miastach powietrze mia艂o 艣redni膮 jako艣膰.
W Zdzieszowicach i K臋dzierzynie-Ko藕lu znacznie przekroczone zosta艂o dopuszczalne st臋偶enie benzenu. Zawarto艣膰 benzenu w powietrzu przekracza艂a norm臋 r贸wnie偶 w Krakowie.
Kiedy powietrze jest dobrej jako艣ci?
Dobra jako艣膰 powietrza jest wtedy, gdy st臋偶enie py艂u PM10 wynosi mniej ni偶 60 碌g/m3. Je艣li chodzi o st臋偶enie py艂u PM2,5, to nie mo偶e ono przekracza膰 36 碌g/m3. St臋偶enie benzenu powinno by膰 ni偶sze ni偶 10 碌g/m3.
Autor: anw/ao/rp / 殴r贸d艂o: GIO艢
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Shutterstock