Od kilku dni niemal cała Polska pokryta jest czerwonym lub pomarańczowym kolorem, co odpowiada znacznie przekroczonym normom jakości powietrza. Sprawdź, jaka jest aktualna sytuacja smogowa w Polsce i jak wypadamy na tle Europy.
Jak podaje serwis airly.org, w większości kontynentu europejskiego jakość powietrza jest dobra. Rzucającym się w oczy wyjątkiem jest Polska, która niemal cała pokryta jest czerwonym lub pomarańczowym kolorem, co odpowiada znacznie przekroczonym normom jakości powietrza.
Wschód i zachód
W zachodnich regionach Europy powietrze ma świetną lub dobrą jakość. Na wschodzie kontynentu sytuacja wygląda gorzej. Powietrzem o jakości nieodpowiadającej normom oddychają między innymi mieszkańcy Słowacji, Bośni i Hercegowiny czy Rumunii. Nie ma jednak wątpliwości, że największy smog utrzymuje się w Polsce.
Około godziny 21 takie wyniki odczytywano w stacjach pomiarowych w Europie (zielony kolor oznacza powietrze dobrej jakości, żółte lub pomarańczowe - średniej lub niezdrowej, czerwony - złej, fioletowy - fatalnej):
Aktualne zanieczyszczenia powietrza można też śledzić na windy.com, który to serwis korzysta między innymi z danych programu Copernicus - unijnego programu obserwacji Ziemi. Jak potwierdzają na przykład mapy dotyczące stężenia CO2 i NO2 w powietrzu, Polska jest jednym z krajów Europy, gdzie sytuacja wygląda najgorzej:
Kiedy powietrze ma niezdrową jakość?
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Stężenie pyłu PM10
We wtorek po godzinie 21 pod względem pyłu PM10 sytuacja była najgorsza w Suchej Beskidzkiej. Tamtejsza stacja pomiarowa odnotowała stężenie szkodliwego pyłu na poziomie 186 µg/m3. Takie powietrze określa się jako złe.
Złym powietrzem oddychali też mieszkańcy miast jakich jak Włocławek 158,7 µg/m3, Grudziądz 167,75 µg/m3. W wielu innych miejscach powietrze miało średnią lub niezdrową jakość.
Stężenie pyłu PM2,5
Gorzej było pod względem stężenia pyłu PM2,5. Powietrze fatalnej jakości wykryły stacje w Gdyni, gdzie stężenie szkodliwego pyłu było na poziomie 122 µg/m3, oraz Gdańska 119 µg/m3.
Zła jakość powietrza doskwierała mieszkańcom miast takich jak Kościerzyna 109,55 µg/m3, Guty 109 µg/m3, Włocławek 114,6 µg/m3, Warszawa 93,95 µg/m3, Płock 93,86 µg/m3.
Powietrze dobrej jakości odnotowały stacje pomiarowe w południowo-zachodnich regionach kraju.
Autor: kw//rzw / Źródło: airly.org, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock, windy.com