Zaktualizowana została największa baza danych dotycząca zanieczyszczenia powietrza, opracowana przez Światową Organizację Zdrowia. Analiza pokazała, że Polska znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw europejskich.
Baza danych, opracowana przez Światową Organizację Zdrowia, ukazuje globalny problem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Analizie poddano pomiary pyłu zawieszonego z 4300 miast, który może prowadzić do chorób takich jak astma, rak płuc czy choroby serca.
Indie na czele świata
Dzięki danym zbieranym z całego świata dowiedzieliśmy się, że w skali całego globu 9 na 10 osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem.
Analiza danych wykazała, że największy problem z jakością powietrza w skali świata mają Indie. Tam znajduje się 15 z 20 miast najbardziej zanieczyszczonych pyłem PM2,5, którego średnie roczne stężenie przekracza 100 µg/m3. Na niechlubnym podium stanęły miasta, gdzie przekracza ono poziom 150 µg/m3.
Polska na czele Europy
Choć nasz kontynent pod względem zanieczyszczeń powietrza wypada całkiem dobrze na tle reszty świata, to nie mamy powodów do radości. 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Są nimi: Opoczno, Żywiec, Rybnik, Pszczyna, Kraków, Nowa Ruda, Nowy Sącz, Proszowice, Godów, Wodzisław Śląski, Pleszew, Bielsko-Biała, Sucha Beskidzka, Rawa Mazowiecka, Jarosław i Sosnowiec. W tych miejscowościach średnie roczne stężenie pyłu PM2,5 przekracza 30 µg/m3.
Pozostałe miasta, które znalazły się w zanieczyszczonej czołówce, znajdują się w Bułgarii.
Najczystszym miastem w tym zestawieniu danych jest miasto Muonio w północnej Finlandii, gdzie średni poziom PM2,5 wynosił 2 µg/m3.
Autor: amm/rp / Źródło: unearthed.greenpeace.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, maps.who.int