Mieszkańcy Polski poruszają się z ogromną prędkością, ponad 930 km/h - wynika z wykresu stworzonego przez amerykańskiego geologa Setha Kadisha. Jednak dużo szybsi są mieszkańcy krajów równikowych - osiągają prędkość 1670 km. Naukowiec wykonał wizualizację prędkości, jaką osiąga dany punkt na powierzchni naszej planety w związku z ruchem obrotowym Ziemi.
- Początkowo zamierzałem wykonać taką grafikę dla Marsa. Jednak wiem, że ludzi bardziej interesuje wizualizacja danych, które mogę odnieść do siebie samych. A ponieważ jeszcze nikt na Marsie nie mieszka, stworzyłem wykres dla Ziemi - wyjaśnia geolog dr Seth Kadish z Uniwersytetu Browna.
Rezultatem pracy dr. Kadisha jest wykres, z którego łatwo można odczytać, z jaką prędkością porusza się dany punkt wokół osi Ziemi. Naukowiec zaznaczył jednak, że podczas tworzenia wizualizacji nie brał pod uwagę ruchu obiegowego naszej planety wokół Słońca.
Osiągnąć prędkość ponad 1600 km/h
Jaka jest więc prędkość danego obiektu znajdującego się na naszej planecie? - Prędkość, z jaką dany punkt porusza się wokół osi Ziemi zależy od jego lokalizacji - zaznaczył naukowiec. Każdy obiekt znajdujący się na równiku przemierza dziennie około 40 075 km.
Dr Kadish podzielił ten dystans przez 24 godz. (a dokładniej przez 23 godz. 56 min. i 4 sek.). Uzyskany wynik to 1 670 km/godz. Oznacza to więc, że wszystkie punkty na równiku poruszają się z taką prędkością. Żeby dowiedzieć się, z jaką prędkością porusza się każdy inny punkt naszej planety, wystarczy pomnożyć otrzymany wynik (1 670 km/h) przez cosinus szerokości geograficznej danego punktu.
"Błąd jest niewielki"
Właśnie takie działania wykonał dr Seth Kadish. Następnym etapem jego pracy było naniesienie danych na wykres i stworzenie wizualizacji.
Naukowiec zaznacza jednak, że wynik, który odczytamy z wykresu jest przybliżony, bo odnosi się do Ziemi jako do idealnej kuli, a nie do elipsoidy. Chociaż zaznacza, że "błąd jest naprawdę niewielki".
Autor: kt/mj / Źródło: io9.com