- Polska zaczęła się specjalizować w takich konstrukcjach jak łaziki i robotyka. Myślę, że to jest nasza przyszłość - powiedział w rozmowie z TVN24 Łukasz Wilczyński, europejski koordynator Mars Society.
Choć na scenie technologii kosmicznej zaistnieliśmy stosunkowo niedawno, coraz częściej słyszy się, że jesteśmy najlepsi. Dowiedli tego też białostoccy studenci, zajmując pierwsze dwa miejsce w prestiżowym konkursie międzynarodowym University Rover Challenge.
Naukowe osiągnięcia aktywnie wspiera Mars Society Polska, starając się w miarę możliwości ułatwić studentom dostęp do stypendiów, rozpowszechniając wiedzę i informując o nadchodzących konkursach.
Być jak najlepszym
Motywacja bierze się z presji, by dogonić najlepszych w branży. Silna konkurencja sprawia, że studenci wkładają więcej pracy, by osiągnąć cel. Przekłada się to na jakość ich dokonań.
- Proszę pamiętać, że my dopiero niedawno zaistnieliśmy na mapie badań kosmicznych, czy robotyki. Tego typu konkursy uważnie śledzą duże korporacje kosmiczne, takie jak NASA czy ESA - zaznaczył Łukasz Wilczyński. To niepowtarzalna szansa dla studentów, by międzynarodowe instytucje zwróciły uwagę na młode talenty.
Polak jak chce, to potrafi
Sukcesy to rezultat ciężkiej pracy studentów, uczelni i organizatorów. Zwycięskie zespoły z Politechniki Białostockiej i Politechniki Wrocławskiej to laureaci rozstrzygniętego w tym roku konkursu w programie ministra nauki "Generacja Przyszłości".
Zawody URC odbywały się na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w warunkach zbliżonych do marsjańskich. Podczas trzech dni, zespoły musiały wykonać skomplikowane zadania, w tym rozpoznanie terenu, poszukiwanie śladów życia w próbkach gleby oraz dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie. Wysoka temperatura oraz przypominający warunki marsjańskie pył i niska wilgotność powietrza są prawdziwym wyzwaniem dla maszyn i ludzi.
To już druga wygrana Polaków w historii University Rover Challenge. W ubiegłym roku najwyższe miejsce na podium zajął łazik Magma2, również skonstruowany w Białymstoku. Tym samym studenci udowodnili po raz kolejny, że jeśli biorą się za jakiś projekt, to potrafią być w nim najlepsi.
Polacy w kosmosie
Warto przypomnieć, że Polacy swój wkład w badanie kosmosu mają. W misji Apollo brał udział łazik, który został zaprojektowany przez polskiego naukowca, Mieczysława Bekkera. Z kolei w spektrometrach sondy zamontowane są detektory podczerwieni wyprodukowane dla NASA przez polską firmę VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego.
Autor: mb/rs / Źródło: tvn24