Jest unikatowa w skali Polski i trudno znaleźć podobną konstrukcję za granicą. Ma 70 centymetrów długości i waży 3,4 kg. CyberRyba, bo o niej mowa, to dzieło konstruktorów z Politechniki Krakowskiej.
Dzięki urządzeniu możliwe będzie w przyszłości m.in. wykonywanie precyzyjnych badań zbiorników wodnych i poszukiwania zaginionych osób, planowanie napraw zanurzonych urządzeń i konstrukcji czy podglądanie zagrożonych gatunków ryb. Prace nad najnowszym prototypem elektronicznej ryby (C 5) zakończono na początku października.
Elektroniczny karp
CyberRyba wyglądem przypomina karpia. Maszyna w swojej piątej wersji została skonstruowana przez doktorantów Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej: Marcina Malca oraz Marcina Morawskiego przy współpracy z absolwentem PK Adamem Trzmielem.
- Sama idea powstała pięć lat temu na wydziale mechaniki Politechniki Krakowskiej. Na zajęciach bioniki narodził się pomysł przeniesienia pewnych zagadnień z dziedziny natury na grunt techniki - wspomina początki CyberRyby Marcin Malec.
Pieśń przyszłości
Prototyp pozwoli w przyszłości na skonstruowanie najszybszej, najcichszej i najbardziej zwinnej elektronicznej ryby. Zastosowana aplikacja umożliwia pełen podgląd robota w wodzie oraz precyzyjny dobór parametrów pływania. Docelowo unikatowe w skali kraju, a może i Europy urządzenie będzie wyposażone w kamerę i da wiele możliwości wykorzystania w praktyce.
Autor: adsz/ŁUD / Źródło: tvn24