Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali wstępne prognozy temperatury i opadów na październik. Jak wynika z ich modeli, nadchodzący miesiąc może być wyjątkowo ciepły i ubogi w deszcz.
Jak poinformowali synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, modele IMGW-Reg i CFS zgodnie wskazują, że nadchodzący październik w niektórych miastach w Polsce będzie wyjątkowy pod względem temperatury.
Specjaliści podkreślili, że pierwszy z modeli wykazał, że w rejonach miejscowości takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Lublin, Białystok i Olsztyn październik "będzie charakteryzować się średnimi temperaturami w klasie powyżej normy lub w górnej granicy normy".
Drugi z modeli wykazał, że podobny trend może dotyczyć także Katowic, Gdańska i Suwałk.
Średnia temperatura w kraju według IMGW
Synoptycy, bazując na modelu IMGW-Bayes, prognozują także, że średnia temperatura dla całego kraju będzie na ogół w normie. Wartości powyżej normy pojawić się mogą w województwie pomorskim, w rejonie Koszalina, Gorzowa Wielkopolskiego, a także na granicy województw mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego.
Średnia temperatura poniżej normy może miejscami pojawić się w województwach mazowieckim, lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim i podkarpackim.
Co z opadami?
W przypadku opadów model IMGW-Bayes wykazał, że na przeważającym obszarze Polski liczba deszczowych dni będzie poniżej normy. Największe prawdopodobieństwo tej prognozy dotyczy regionów w pasie Olsztyn - Bydgoszcz - Toruń - Poznań - Wrocław - Opole, a także w pasie Warszawa - Lublin - Rzeszów - Kraków - Zakopane.
Z kolei suma deszczowych dni powyżej normy może wystąpić w pasie od Łodzi do Katowic oraz w rejonach Gorzowa Wielkopolskiego, Białegostoku, w górach (w szczególności w Bieszczadach) oraz nad morzem (na Wybrzeżach Koszalińskim i Słowińskim).
Gdzie będzie najbardziej padać?
Prognozy dotyczące sumy opadów są bardzo zróżnicowane, zarówno w przypadku modelu IMGW-Reg, jak i IMGW-Bayes. Pierwszy model podaje, że opady poniżej normy przewidywane są w w rejonie Gdańska, Białegostoku, Koszalina i Suwałk, natomiast sumy powyżej normy w rejonie Krakowa, Łodzi, Lublina, Torunia i Zakopanego.
Model IMGW-Bayes wskazuje, że opady poniżej normy będą dotyczyć głównie regionów w pasie Gorzów Wielkopolski - Zielona Góra - Legnica oraz w pasie Gdańsk - Bydgoszcz - Toruń - Kalisz, a także miejscami w województwie mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.
Z kolei najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia miesięcznej sumy opadów powyżej normy prognozuje się w rejonie: Krakowa, Wrocławia, Szczecina, Białegostoku, Rzeszowa, Kielc i Suwałk.
Autor: kw/map / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW