Wczoraj szorty, a jutro szalik... Właśnie tak wygląda wiosna w naszym klimacie. O tej porze roku może być u nas albo 20 st. Celsjusza, albo -10 st. C i chyba również na tym polega urok polskiej pogody pod koniec marca i na początku kwietnia.
Ta zmienność, dynamiczność i żywiołowość wiosennej aury bywa zaskakująca, ale jednocześnie jest niezwykle ciekawa i pozwala "wybudzić" się z zimowej ospałości. A więc budzimy się dalej - tym razem rześkim, chłodnym powietrzem, które zaczęło płynąć do Polski z północy. Kierują je do nas, zgodnie współdziałając, wyż skandynawski wraz z niżem, który przechadza się za naszymi południowymi granicami.
Po 23 stopniach z zeszłego tygodnia jest tylko wspomnienie, a rzeczywistość to niska temperatura na początku nowego tygodnia - we wtorek wyniesie ona zaledwie od 6 do 13 stopni i nie da się wykluczyć, że tego dnia - oprócz deszczu - z chmur spadną także białe płatki. Ten zimowy epizod na początku wiosny potrwa tylko chwilę i od środy ma się ocieplać - pod koniec tygodnia będzie do 18 stopni i żadnych powodów do narzekań :)
Potem, czyli już na początku kwietnia, znowu przyjdzie czas na typowy dla wiosny zimny prysznic. Pierwszego dnia nowego miesiąca ma być od 9 do 14 stopni. Za to kilka dni później napłynie do nas powietrze znad Morza Śródziemnego i będzie do 20 stopni na południu kraju. Po kilku cieplejszych dniach znowu przyjdzie ochłodzenie - 8 kwietnia ma być od 8 do 13 stopni.
Wiosna i jej typowo zmienna pogoda to czas jeszcze nieśmiałych, ale coraz częściej obecnych burz. W minioną sobotę błyskało się i grzmiało między innymi w okolicach Bolesławca na zachodzie Polski. Zanim burze staną się u nas "odważniejsze", co jak zwykle nastąpi latem, popatrzmy jak to zjawisko wygląda z kosmosu.
Na zdjęciu wykonanym nocą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej widać błyskawicę, która rozświetla niebo niedaleko miasta Kuwejt (żółta plama to miejskie światła). Dodajmy, że takich lub podobnych błyskawic na świecie jest dziennie około 4 milionów! W czasie, kiedy czytacie Państwo tylko to zdanie, na świecie "błysnęło się" około 150 razy.
Następna prognoza 16-dniowa w niedzielę 30 marca.
Autor: Tomasz Wasilewski / Źródło: TVN Meteo