Pogoda dla biegaczy na weekend 13-14.09

Specjalna prognoza pogody "Meteo News"
Specjalna prognoza pogody "Meteo News"
TVN Meteo
Specjalna prognoza pogody "Meteo News"TVN Meteo

W ten weekend zawody biegowe będą odbywać się od morza po góry. W Gdańsku szybki bieg ze startem i metą na Westerplatte, a w Karpaczu Lawina, czyli zbieg ze Śnieżki do schroniska Samotnia. I oczywiście maraton we Wrocławiu - to zawody nr 1 podczas weekendu. Sprawdźcie jaka będzie pogoda podczas tych i wielu innych biegów.

I się zaczęło. A w zasadzie zacznie się w niedzielę. Czas maratonów jesiennych. Czas, na który czekamy z ogromną niecierpliwością. To jest jeden z dwóch okresów w roku (maratony wiosenne to równie ważny, jak nie ważniejszy moment sezonu), kiedy sumaryczna forma biegaczy w Polsce jest bliska maksimum. Podbiegi, interwały, długie wybiegania, gimnastyka w różnych postaciach. To wszystko czynione w czerwcowych, lipcowych i sierpniowych upałach (oj, nie chciało się czasem, prawda?). Kilkanaście tygodni ciężkiej pracy. Teraz doczekaliśmy się "egzaminów".

Bardzo mocno trzymam za Was kciuki. Za tych, którzy startują w półmaratonach i biegach na 10 kilometrów, które są test-startami przed zbliżającymi się maratonami w Warszawie (tam się widzimy!) i Poznaniu - to najlepszy moment na wyśrubowanie rekordu życiowego! Trzymam kciuki za tych, którzy w niedzielę staną na starcie maratonu we Wrocławiu, ale najbardziej jednak trzymam kciuki za pogodę. W 2011 roku startowałem w stolicy Dolnego Śląska. W takiej temperaturze jak wówczas nie biegłem nigdy. Upał nie pozwolił większości z nas osiągnąć tego, na czym nam zależało. Na szczęście synoptycy TVN Meteo są pewni: nie będzie cieplej, niż 23 stopni, a jedyne co będzie padać, to nowe życiówki. Tego Wam życzę!

Marcin Kargol, wydawca w tvnmeteo.pl, ultramaratończyk, bloger.

Prognoza na sobotę, 13.09

Gdańsk, 52. Bieg Westerplatte

Już po raz 52. biegacze zjadą do Gdańska, aby wystartować w Biegu Westerplatte. 10 kilometrów po ulicach Trójmiasta zawodnicy pokonają przy zachmurzonym niebie i możliwych przelotnych opadach. Na pewno zawodnicy będą zmagać się z wiatrem, wiejącym z północnego-wschodu, który w porywach przekroczy 20 km/h.

godziny 11-13 / temperatura 17-20°C / możliwe przelotne opady / wiatr północno-wschodni do 20 km/h

Karpacz, Lawina

Ci, którzy będą zmierzać ze Śnieżki do schroniska Samotnia, muszą przygotować się na dość trudne warunki, jakie będą panować w Karkonoszach na wysokości powyżej 1000 metrów. Mokro i zimno – tak można określić sobotnią pogodę w Sudetach. Termometry pokażą maksymalnie 18 stopni C, a przy padającym deszczu temperatura odczuwalna może być jeszcze niższa. Warto przypomnieć, że przy okazji takich warunków niebieski szlak, którym będą poruszać się zawodnicy, może być miejscami bardzo śliski.

Godziny 14-16 / temperatura 14-18°C / możliwa burza i przelotne opady / wiatr wschodni do 15 km/h, w porywach burzowych 90 km/h

Czerwionka-Leszczyny, III Nocny Bieg Uliczny

Dziesięciokilometrowe zawody, które rozpoczynają się o dość nietypowej porze, bo o 20:30, będą odbywać się przy średnio przyjemnej pogodzie. Temperatura będzie bardzo optymalna do szybkiego biegania - termometry wskażą około 16-19 stopni C. Biegaczom mogą przeszkadzać opady deszczu, ale nie wiatr – ten będzie wiał z maksymalną prędkością 15 km/hm z północnego wschodu.

godziny 20:30-22:30 / temperatura 19-16°C / przelotne opady deszczu / wiatr północno-wschodni do 10-15 km/h

Jaśliska k. Rzeszowa, Mordownik

Wysoka temperatura będzie towarzyszyć biegaczom, którzy pojawią się w Jaśliskach na Mordowniku. Ci, którzy będą mierzyć się pieszo lub biegiem z dystansem 50 kilometrów oraz rowerem z dystansem 130 kilometrów, muszą zaopatrzyć się w wodę. Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą nawet 26 stopni C. Wiatr będzie słaby. Osiągnie prędkość 5 km/h. W ciągu dnia synoptycy nie przewidują deszczu.

godziny 7-21 / temperatura 13-26°C / bez opadów / wiatr wschodni do 5-15 km/h

Prognoza na niedzielę, 14.09

Gniezno, XXXVII Bieg Lechitów

Wiele wskazuje na to, że półmaratończycy startujący w Biegu Lechitów będą mieli do czynienia z bardzo dobrą aurą. Dobrą z punktu widzenia biegacza. Dzień będzie pochmurny, możliwe że także i deszczowy. Termometry pokażą od 21 do 24 stopni C, ale z racji wiatru wiejącego północnego wschodu temperatura odczuwalna będzie o stopień, dwa niższa.

godziny 11-14 / temperatura 21-24°C / pogodnie, po godz. 13.00 nożliwe przelotne opady deszczu / wiatr północno-wschodni do 15 km/h

Płock, III Półmaraton Dwóch Mostów

W nadwiślańskim Płocku niedziela zapowiada się dość sympatycznie. Warunki na trasie półmaratonu będą bliskie optymalnym. Temperatura nie przekroczy 24 stopni C. Nad głowami zawodników będą tasować się słońce z chmurami. Jednak padać nie będzie. Wiatr powieje ze wschodu z prędkością do 10 km/h

godziny 10-13 / temperatura 22-24°C / brak opadów / wiatr wschodni do 10 km/h

Wrocław, 32. Wrocław Maraton

Maraton we Wrocławiu jest pierwszym z trzech dużych maratonów tej jesieni. Zanim biegacze pojawią się w Warszawie i Poznaniu, odwiedzą stolicę Dolnego Śląska. Pogoda podczas 32. Edycji tych zawodów nie będzie przeszkadzać zawodnikom. Na termometrach zobaczymy około 23 stopni, a temperatura odczuwalna, z racji słońca, którego również nie zabraknie, będzie o dwa stopnie wyższa. Wiatr będzie słaby i będzie wiać z prędkością do 10 km/h.

godzina 9-16 / temperatura 17-23°C-/ przelotne opady deszczu i burze / wiatr północno-wschodni 5-15 km/h, w porywach burzowych do 80 km/h

Zielona Góra, III Półmaraton Zielonogórski

Winny Gród przywita półmaratończyków niemałą ilością słońca. Lokalnie może pojawić się nieco większe zachmurzenie - niewykluczone są przelotne opady deszczu oraz burza. Nie powinno to być problemem dla zawodników na 21-kilometrowej trasie, gdyż temperatura będzie oscylować w granicach 15-21 stopni C. Problemem może być północno-wschodni wiatr, którego prędkość w porywach burzowych może osiągnąć nawet 80 km/h.

godziny 11-14 / temperatura 15-21°C / przelotne opady deszczu i burza / wiatr północno-wschodni do 20 km/h, w porywach burzowych do 80 km/h

Tarczyn, 4. Tarczyn Półmaraton

W Tarczynie będzie panować dość wiosenna pogoda. Temperatura zbliży się do 25 stopni C, nie odnotujemy opadów. Uczestnicy półmaratonu mogą liczyć na przejaśnienia. Wiatr osiągnie prędkość maksymalnie 10 km/h i będzie wiać ze wschodu.

godziny 11-14 / temperatura 20-25°C / brak opadów / wiatr wschodni do 10 km/h

Autor: mk / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2025. W kolejnych dniach czeka nas sporo słońca i będzie coraz cieplej. Początek długiego weekendu majowego może przynieść lokalnie nawet 25 stopni Celsjusza. Zmiana na termometrach prognozowana jest jednak pod koniec tygodnia.

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Pogoda na majówkę. Może być nawet 25 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś, czyli wtorek, 29.04. W większości kraju dominować będzie słoneczna i pogodna aura. Jedynie na północnym wschodzie mogą pojawić się słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie do 20-22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 29.04. Termometry pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza

Pogoda na dziś - wtorek, 29.04. Termometry pokażą nawet 22 stopnie Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed nocnymi i porannymi przymrozkami. W części kraju obowiązują żółte alarmy. Z prognozy zagrożeń wynika, że pod koniec tygodnia na północy Polski może pojawić się silny wiatr. Sprawdź szczegóły.

Uwaga na przymrozki. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga na przymrozki. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Korea Południowa zmaga się z kolejnym pożarem roślinności. Z powodu pojawienia się ognia niedaleko miasta Taegu na południu kraju lokalne władze ewakuowały ponad 1200 mieszkańców oraz zablokowały ruch na części autostrady. Z żywiołem walczą setki strażaków.

Ogień pojawił się w pobliżu miasta. Ewakuowano część mieszkańców

Ogień pojawił się w pobliżu miasta. Ewakuowano część mieszkańców

Źródło:
Reuters

27-letni student z Chin dwukrotnie potrzebował pomocy ratowników podczas wspinaczki na szczyt góry Fudżi w Japonii. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby obie interwencje nie wydarzyły się w tym samym miejscu w przeciągu jednego tygodnia.

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Dwukrotnie w ciągu tygodnia ściągali go ze słynnej góry. 27-latek wrócił po telefon

Źródło:
BBC, The Guardian

Zagrożenie pożarowe w wielu regionach Polski jest wysokie - wynika z danych Instytutu Badawczego Leśnictwa. Takie warunki tuż przed zbliżającym się długim weekendem majowym wzbudziły obawy o możliwość zamknięcia lasów. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji, Tomasz Siemoniak.

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Czy lasy na majówkę zostaną zamknięte? Minister odpowiada

Źródło:
PAP

Brazylijscy naukowcy zidentyfikowali najstarszy znany nauce gatunek mrówki. Okaz znajdował się w zbiorach muzeum zoologicznego należącego do Uniwersytetu w Sao Paulo. Według badań prehistoryczna mrówka żyła wśród dinozaurów 113 milionów lat temu.

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Jej szczęki przypominały sierpy. Żyła 113 milionów lat temu

Źródło:
CNN, PAP

W Płocku w weekend pojawił się wir pyłowy. Nagranie tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

"Nagle przed nami wyrósł ten wir". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W weekend południowo-zachodnią Oklahomę nawiedziły ulewy. Co najmniej jedna osoba zginęła. To nie koniec gwałtownych zjawisk w tej części USA. W poniedziałek alarmami pogodowymi objęto ponad 36 milionów mieszkańców.

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Auto stoczyło się do głębokiej wody. Wydobyto ciało

Źródło:
PAP, NBC News

Bulusan, czynny wulkan położony na filipińskiej wyspie Luzon, niepokoi mieszkańców. W poniedziałek doszło do erupcji. Z krateru wydobyła się kolumna popiołu, która wzbiła się na wysokość 4,5 kilometra.

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Kłęby popiołu spadły na wyspę

Źródło:
Reuters

Na przełomie kwietnia i maja czeka nas duże, ale krótkie ocieplenie. Jaka będzie majówka? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Pogoda na 16 dni: początek majówki zupełnie inny niż jej koniec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 28.04 przyniesie sporo słońca w całym kraju. Zrobi się cieplej, termometry pokażą nawet 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.04. Dużo słońca i nawet 20 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek, 28.04. Dużo słońca i nawet 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szczeniak przeżył potężną eksplozję, do której doszło w weekend w największym porcie handlowym Iranu. Jak pisze agencja Reuters, małego czworonoga wyciągnięto spod gruzów. Pomocy udzielili mu wolontariusze irańskiego Czerwonego Półksiężyca.

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Szczeniak przeżył potężną eksplozję

Źródło:
Reuters

Puma złożyła nietypową wizytę mieszkańcom okolic ruchliwej drogi w rejonie miasta Las Vegas. Zwierzę spacerowało nocą po podwórkach. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

"Nie widzimy tutaj takich zwierząt". Nietypowy gość na nagraniu

Źródło:
FOX5

Osobom cierpiącym na alergię pokarmową towarzyszą nieustanne obawy, że zjedzą coś nieodpowiedniego, co może się skończyć dla nich wstrząsem. Jak mówił doktor Wojciech Feleszko, dla tych, którzy nie mogą spożywać jajek, mleka, glutenu czy orzechów, niemal 95 procent potraw jest wykluczonych.

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

"Nawet 95 procent potraw jest wykluczonych". Te alergeny są szczególnie groźne

Źródło:
PAP

W niedzielę w Tatrach, w rejonie Rysów, doszło do dwóch śmiertelnych wypadków. Turyści spadli z dużej wysokości. Warunki były trudne, dlatego też ratownicy ewakuowali ze szczytu też trzy inne osoby.

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Spadli z dużej wysokości w Tatrach. Nie udało się ich uratować

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Suczka o imieniu Valerie, która uciekła właścicielom w czasie kempingu w 2023 roku, została odnaleziona dzięki organizacji Kangala Wildlife Rescue. Jamniczka spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu - podaje BBC.

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Spędziła ponad 500 dni w australijskim buszu. Odnaleziono zaginioną suczkę

Źródło:
Reuters, BBC

Niektóre gatunki ptaków, które rozmnażają się na większych obszarach geograficznych, mogą wcale nie być tak odporne na zmiany klimatu, jak wcześniej sądzono - wynika z analizy naukowców. Badacze sprawdzili też, czy wielkość mózgów tych zwierząt może pomagać w radzeniu sobie ze skutkami kryzysu klimatycznego.

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Duży mózg i większa odporność na zmiany klimatu? Są wątpliwości

Źródło:
University of Texas at Austin, tvnmeteo.pl

Indyjskie miasto Byrnihat zostało okrzyknięte najbardziej zanieczyszczonym miastem 2024 roku na świecie. Mieszkańcy opowiadają o tym, jak żyje się w takim miejscu.

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

"Wszędzie sadza", "córka oddychała jak ryba"

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły obfite opady deszczu, doprowadziły do powstania powodzi w południowo-zachodniej części Oklahomy. Ulice w Norman, trzecim co do wielkości mieście tego amerykańskiego stanu, zmieniły się w rwące potoki.

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Ulice jak rwące potoki. "Straciliśmy wszystko"

Źródło:
Reuters, CNN, foxweather.com

Przełom kwietnia i maja to idealny moment, aby posłuchać ptasich śpiewów. Dla zwierząt tych nie jest to jednak taka prosta umiejętność. Jak opowiadał ekoaustyk doktor habilitowany Michał Budka, niektóre gatunki potrzebują czasu na naukę śpiewania. Inne, aby zrobić miejsce na nowe dźwięki, muszą "usunąć" stare odgłosy ze swojej pamięci.

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Tego o śpiewie ptaków na pewno nie wiedziałeś

Źródło:
PAP

Kilkumetrowa anakonda narobiła strachu pewnej rodzinie z brazylijskiego stanu Amazonas. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy schwytali pokaźnych rozmiarów zwierzę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Na podwórku pojawiła się 3,5-metrowa anakonda

Źródło:
Portaldo Holanda, The Reptarium, Amazon Agency

Czerwony alert wulkaniczny wydano na Kostaryce w związku z wybuchem wulkanu Poas. Trwającej od kilku dni erupcji towarzyszą wyrzuty ogromnej ilości materiału wulkanicznego - kolumny pyłu wznoszą się na wysokość ponad 4000 metrów. Popioły osadziły się także w okolicznych rzekach.

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Woda w rzekach stała się gęsta i szara. Ogłoszono czerwony alert

Źródło:
cne.go.cr, The Tico Times

Pod powierzchnią Parku Narodowego Yellowstone leży superwulkan, który drzemie od setek tysięcy lat. Naukowcy odkryli pod nim twór o zaskakujących właściwościach.

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Pod superwulkanem kryje się "oddychający" twór

Źródło:
Live Science

Kwiecień dobiega końca, a na horyzoncie już maj, który w Polsce jest miesiącem dość ciepłym, choć nocne przymrozki nie są rzadkie. Tak stoi w meteorologicznych annałach i w tej materii niewiele się w Polsce zmieniło. Na najbliższe dni rysują się w prognozach trzy fale chłodu, które przynieść mogą lekki mróz. O ile mieszkańcom miast ujemna temperatura po prostu uprzykrzy życie, o tyle ogrodników zmobilizuje do "działań obronnych". Często polegają one na wstawianiu zapalonych zniczy pomiędzy rabatki, sadzonki, pod tunele oraz w skrzynki z kwiatami, co sprawia, że ogrody w kwietniu i maju roztaczają cmentarną aurę.

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Trzy fale chłodu w maju. Kiedy ruszyć do ogrodu z pomidorami

Źródło:
TVN24+

Nawet 1,5 miliona mieszkańców Polski może nie wiedzieć o tym, że ma astmę. Jak tłumaczą eksperci, nieleczona choroba może prowadzić do poważnego pogorszenia jakości życia. Sama diagnoza jednak nie wystarczy - wśród leków na astmę narosło wiele mitów, które mogą zniechęcać chorych do terapii.

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

1,5 miliona Polaków może nie wiedzieć, że ją ma

Źródło:
PAP

W stanie New Jersey trwa walka z gigantycznym pożarem lasu. Od wtorku płomienie strawiły ponad 6100 hektarów, niszcząc kilka budynków i zagrażając wielu innym. Jak podali strażacy, do zaprószenia ognia doszło na skutek niewłaściwie zgaszonego ogniska.

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Nastolatek rozpalił ognisko. Wybuchł jeden z największych od 20 lat pożarów

Źródło:
Reuters, ABC News

Na hawajskiej wyspie Oahu odkryto mięsożerny gatunek gąsienicy. Porusza się po pajęczynach, żywiąc się uwięzionymi owadami. Nazwano ją "kolekcjonerką kości", bo kamufluje się przed pająkami, które chętnie by ją zjadły, "ubierając" się w szczątki martwych owadów.

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Nazwano ją "kolekcjonerką kości". Odkryto mięsożerną gąsienicę

Źródło:
Reuters, AP News, science.org

Archeolodzy odkryli w Peru szczątki zmarłej pięć tysięcy lat temu kobiety. Zdaniem ekspertów prawdopodobnie należała do wyższych sfer w kulturze Caral, która rozwijała się tam równolegle ze starożytnym Egiptem czy Chinami.

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Niezwykłe znalezisko w Peru. "To ważny pochówek"

Źródło:
Reuters, PAP

Ogromny wir pojawił się w czwartek w Krzyżowicach w województwie śląskim. Po południu nad jedną z dróg utworzył się lej, który w efektowny sposób unosił masy piasku nad ziemią.

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Gigantyczna kolumna piachu wirowała nad drogą w Krzyżowicach

Źródło:
tvnmeteo.pl